שתף קטע נבחר

נחשף ראש הקושרים נגד ארדואן; תיעוד דרמטי מניסיון ההפיכה

נשיא טורקיה טען שאיש הדת הגולה, פתהוללה גולן, עמד מאחורי ניסיון ההפיכה, אך גורמי ממשל אישרו שהדמות המובילה הייתה דווקא אחיו של סגן יו"ר מפלגת השלטון: "איים על הרמטכ"ל באקדח וכרך חגורה סביב צווארו". תיעוד מרגעי ההפיכה: מחוץ למלונו של ארדואן וירי מהאוויר על סוכנות המודיעין הטורקית

 

 

גורמי ממשל בטורקיה מאשרים היום (יום ב') כי גנרל מהמט דיסלי, מזכירו של הרמטכ"ל ואחיו של סגן יו"ר מפלגת הצדק והפיתוח (AKP) השלטת בטורקיה, היה האיש שנתן את ההוראה להתחיל את ניסיון ההפיכה במדינה נגד הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן. העיתון "הורייט" דיווח כי הגנרל דיסלי איים באקדח על הרמטכ"ל הטורקי חולוסי אקאר, שנשבה על ידי המורדים בעת ניסיון ההפיכה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

ההודעה של גורמי הממשל הטורקי - שניסיון ההפיכה התחיל למעשה מבית, במפלגה של הנשיא - מחלישה קשות את הטענה של ארדואן שיריבו הגדול, איש הדת פתהוללה גולן הגולה בארצות הברית, הוא זה שעמד מאחורי ההפיכה הכושלת בסוף השבוע האחרון.

   

 

 

איים על הרמטכ"ל באקדח וחנק אותו בחגורה. מזכיר הרמטכ"ל מהמט דיסלי ()
איים על הרמטכ"ל באקדח וחנק אותו בחגורה. מזכיר הרמטכ"ל מהמט דיסלי

לפי הדיווח ב"הורייט", דיסלי הורה לרמטכ"ל לחתום על הודעה שמאשרת את ההפיכה הצבאית ולהקריא אותה בשעה שמפקדי כוחות, המזכירים שלהם, עוזריהם והמאבטחים שלהם נשבו על ידי מתכנני ההפיכה. הרמטכ"ל סירב לעשות כן ואז דיסלי איים עליו באקדח וניסה לכפות עליו בכוח לחתום על ההצהרה וכרך חגורה סביב צווארו. הרמטכ"ל נותר בסירובו ואז ניסה לשכנע אותו תת-אלוף מהמט פארטיגוץ' ואמר לו "המפקד, תחתום על ההצהרה, אתה תראה שיקרו דברים טובים". זה לא עזר לו.

 

"השכיבו אותי לרצפה, לקחו לי את הפלאפונים"

מקור ביטחוני שהיה במטה הכללי בעת ניסיון ההפיכה גולל את השתלשלות האירועים הדרמטיים: "זה היה בסביבות השעה תשע וחצי בערב. עבדנו במטה של הרמטכ"ל. קולות נשמעו מקומת הפיקוד. מיהרתי לעלות לקומה של המפקד. היו שם חיילים מהכוחות המיוחדים. ראשית, הם אמרו 'היה תרגיל'. המזכיר המיוחד של הרמטכ"ל, גנרל מהמט דיסלי, הגיע ואמר 'קחו גם אותו' והצביע לעברי. השכיבו אותי על הרצפה. לקחו ממני את הטלפונים הניידים שלי. הם קשרו את הידיים, הרגליים והפה שלי. יריות נורו מלשכתו של המפקד".  

 

סוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה" פרסמה את תיעוד מצלמות האבטחה בדרמה הגדולה שהתחוללה בעת התקיפה של בית המלון שבו שהה הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן. בתיעוד אחר שפרסמה הסוכנות רואים את רגע התקיפה של סוכנות המודיעין הטורקית על ידי כלי טיס במהלך ניסיון ההפיכה, ואת תגובת האש של אנשי האבטחה במקום.

 

מבוכה גדולה לבכיר מפלגת השלטון. סגן יו"ר "מפלגת הצדק והפיתוח" סבאן דיסלי ()
מבוכה גדולה לבכיר מפלגת השלטון. סגן יו"ר "מפלגת הצדק והפיתוח" סבאן דיסלי

מפלגת האופוזיציה המרכזית בטורקיה, "מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP), מסרה כי התגובה לניסיון ההפיכה הכושל חייבת להיות בגבולות שלטון החוק ומתכנני ההפיכה חייבים להישפט בבתי משפט. מאז ההפיכה הכושלת בסוף השבוע פתחו אנשיו של ארדואן במסע טיהור נרחב בכל מוסדות השלטון ועצרו 6,000 שופטים, תובעים, עיתונאים, קצינים וחיילים. מפלגת CHP מסרה שאסור להציג את הצבא הטורקי כאויב המדינה.

 

רשת CNN Turk דיווחה כי יותר מ-50 פקידי ממשל בכירים הודחו מתפקידם בחשד למעורבות בניסיון ההפיכה. במקום אחר דווח כי 8,777 עובדים במשרד הפנים הודחו, בהם 30 מושלים. הטלוויזיה הטורקית דיווחה שהרשויות החלו לחקור 27 גנרלים, כולל את האיש שלטענתן עמד בראש ניסיון ההפיכה. לא ברור אם מדובר בגנרל מהמט דיסלי. עוד דווח כי מבין אלפי העצורים 103 גנרלים ואדמירלים.

 

ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדירים נשא היום דברים ואמר שניסיון ההפיכה נכשל והודה למפלגות האופוזיציה - מפלגת CHP, המפלגה הפרו-כורדית והמפלגה הלאומנית - שעמדו לצד המשטר במהלך ניסיון ההפיכה וגינו אותו. יילדירים עדכן את מספר העצורים עד כה ואמר שהוא עומד על 7,500 והוסיף כי מניין ההרוגים עלה ל-232 מאז סוף השבוע. יילדירים אמר שמספר ההרוגים כולל "208 קדושים", בהתייחסו לתומכי הממשלה, ו-24 אנשים שהיו ממתכנני ההפיכה. עם קול שבור ודמעות בעיניו חזר ראש הממשלה הטורקי על השאלה ששאל אותו נכדו: "למה הם הורגים אנשים?"

 

גורם בלשכתו של ארדואן אמר כי חל איסור על טיסת מסוקים צבאיים בשמי איסטנבול. זאת אחרי שהמורדים השתמשו בכמה מסוקים כאלה במהלך ניסיון ההפיכה הכושל.

 

ראש הממשלה הטורקי אמר ש"ארצות הברית היא שותפה וחברה, אבל אני אומר להם שיש לנו הוכחות מתועדות של מזימה נגד הממשלה שלנו", בהתייחסות לבקשה של ארדואן מברק אובמה להסגיר לטורקיה את גולן, שמתגורר בפנסילבניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע התקיפה של סוכנות המודיעין הטורקית
מומלצים