שתף קטע נבחר

המועמד לרב המשטרה: לא להשכיר דירה לזוג הומואים ביישוב שלנו

הרב של טלמון, רמי ברכיהו, הנתמך על ידי המפכ"ל אלשיך, קבע כי אין לקבל ליישוב זוגות חד-מיניים: "ננהג ברגישות ואנושיות כלפי בעלי נטיות הפוכות, אך לא נאפשר חיים זוגיים המנוגדים לחוק הטבע ולערכי התורה". דובר טלמון: "הרב מכבד הומואים והשיב בהתאם לאופי הקהילה"

הרב רמי ברכיהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרב רמי ברכיהו(צילום: מוטי קמחי)

רב היישוב טלמון, רמי ברכיהו, קובע כי אין לקבל למגורים במקום זוגות הומואים, ולפיכך אין להשכיר להם דירות. ברכיהו, המועמד לתפקיד רב משטרת ישראל שנתמך על ידי המפכ"ל רוני אלשיך, הסביר: "קהילתנו מיוסדת על ערכי התורה וההלכה, ולכן ברור הוא שלא נוכל לתת מקום לזוגיות שאינה תואמת את ערכינו".

 

בתשובה שפרסם לפני כשנתיים בעלון היישובי הדגיש הרב כי הוא דוגל ביחס "חם ואנושי" כלפי הומואים כאנשים פרטיים וכיחידים, ואף מתח ביקורת על הזלזול והפגיעה בהם מצד חלקים בחברה. עם זאת הבהיר: "לא נוכל לאפשר בתוך הקהילה חיים זוגיים שאינם עולים בקנה אחד עם חוק הטבע וערכי התורה וההלכה".

המפכ"ל אלשיך. ברכיהו הוא המועמד שלו לרב המשטרה (צילום: יואב דדוקביץ') (צילום: יואב דדוקביץ')
המפכ"ל אלשיך. ברכיהו הוא המועמד שלו לרב המשטרה(צילום: יואב דדוקביץ')

הרב הוסיף וטען כי "בחברה שסביבנו ערך הזוגיות והמשפחה מעורער, ואילו החברה הדתית שומרת מכל משמר על קדושת הזוגיות ומסגרת המשפחה. גם אם ינסו לשכנע אותנו שהעולם מתקדם ושבעידן החדש רעיון הנישואין עבר מן העולם ושלא ניתן עוד לקדש זוגיות רק של איש ואישה - למרות זאת אנו נמשיך לאחוז בערכיה של תורתנו הקדושה".

 

ברכיהו הדגיש שוב: "מידה זו אינה סותרת את חובתנו, כאנשים פרטיים וכקהילה, לנהוג כלפי בעלי נטיות הפוכות ברגישות ובאנושיות. יחס אנושי של אנשי תורה כלפי אנשים אלה הוא בעיניי חובה מוסרית. בעבר היחס הפוגע ומהזלזל שהפגינה החברה כלפי בעלי נטיות הפוכות גרם לעיוותים אנושיים חמורים. מבחינה זו איננו חיים עוד בעידן הישן - וטוב שכך".

 

זאת ועוד: "כידוע נטיות הפוכות יכולות להתגלות בכל קהילה, גם בקהילות דתיות, ואין כל ערובה למשפחה או לקהילה שלא יתגלו בה, במוקדם או במאוחר, איש או אישה או נער או נערה בעלי נטיות הפוכות. אם יתברר שחיים בתוכנו אנשים בעלי נטיות אלה, נעשה את הכול כדי שיוכלו לקבל בקהילתנו יחס חם ואנושי".

 

דובר היישוב טלמון, עו"ד שרון רביד, מסר בתגובה לדברים: "כפי שעולה מתוך הטקסט המלא, הרב ברכיהו מתנגד נחרצות לכל אמירה בוטה נגד חברי הקהילה הלהט"בית ואף מורה בצורה חד-משמעית כי יש להעניק יחס חם לכל אחד ואחד מהם.

 

"עם זאת, הרב נשאל על קבלת זוג חד-מיני ליישוב קהילתי בעל אופי דתי, ולמרות האווירה הציבורית בימים האחרונים הרב הוא סמכות תורנית הלכתית ומורה הוראה, ועל פיה ענה והיה עונה כך גם על זוג שאינו שומר שבת בפרהסיה ושאינו מתאים לאופי החיים יישוב". דובר היישוב טלמון הוסיף כי "ברור שאילו היה מדובר ביישוב בעל אופי אחר, התשובה הייתה בהתאם לדבריו המפורטים בדבר הצורך להעניק יחס חם ולכבד את הקהילה הלהט"בית".

עלון טלמון, שבו פורסמו דברי הרב ברכיהו ()
עלון טלמון, שבו פורסמו דברי הרב ברכיהו
 

ברכיהו חתם בעקבות דברי הרב יגאל לוינשטיין כי ההומואים הם סוטים על הצהרת תמיכה עקרונית בזכותם (וחובתם) של רבנים לבטא את עמדת התורה בכל נושא. על גילוי הדעת שעליו חתמו 300 רבנים פורסם לראשונה ב-ynet. במסגרת אותה תשובה מחה ברכיהו על "המתקפות הציבוריות נגד רבנים העוסקים בנושאים ציבוריים רגישים ומביעים דעה שאינה עולה בקנה אחד עם ההשקפות הליברליות שבחברה הישראלית".

 

לדבריו, "אווירת ה'עליהום' בכל פעם שרבנים מתבטאים בנושאים כגון פמיניזם, משפחות חד-הוריות, בעלי נטיות חד-מיניות וזכויות אזרח, היא דבר חמור. הניסיון לגרום לרבנים לחשוש מהבעת דעתם בנושאים שאינם נעימים לאוזן הציבורית - הוא דבר שאין להשלים אתו, וגם יש לי חשש שהתקפות אלה אינן נעשות ממניעים תמימים".

 

עם זאת, הוא העיר כי האחריות בעניין זה מוטלת גם על הרבנים עצמם, ש"צריכים ללמוד את העיקרון שלפעמים צריך להיות חכם ולא רק צודק, ואפשר שאף ננהל אתם ויכוח על עמדתם הערכית או על מסקנתם ההלכתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרב רמי ברכיהו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים