שתף קטע נבחר

אושר סופית: חובת הוספת דירות קטנות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברי כנסת אלי כהן ודוד ביטן, אשר תחייב רשויות מקומיות לבנות יותר דירות בנות 3 חדרים. מחוזות צפון ודרום לא ייכללו בחקיקה החדשה

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק המחייב רשויות מקומיות לבנות יותר דירות קטנות בנות 3 חדרים. ההצעה הוגשה על ידי חברי הכנסת אלי כהן (כולנו), יו"ר ועדת הרפורמות, ודוד ביטן (הליכוד). בקריאה השלישית תמכו 35 ח"כים והתנגדו 4.

 

לפי הצעת החוק (תיקון מס' 108 – הוראת שעה) (חובת מתן הקלה לתוספת דירות למגורים), התשע"ו-2016, ועדה מקומית תחוייב לתת הקלה לתוספת דירות למגורים בתחום רשות עירונית, בשיעור של 10% מהמספר המרבי של דירות מגורים המותר לבנייה על פי הוראות התכנית החלה על המגרש. זאת, אף אם נקבע כי סטייה מהוראות התכנית כאמור תהיה סטייה ניכרת.

 

הצעת החוק תבוצע במסגרת תקנת שבס, המאפשרת לרשות המקומית להגדיל את מספר יחידות הדיור ביחס לתב"ע (תוכנית בניין עיר) בשיעור של עד 30%, מבלי להגדיל את שטח הבניה, באמצעות הקטנת שטח הדירות.

 

לטענת יוזמי החוק, רשויות מקומיות רבות אינן מנצלות את התקנה ואינן מאשרות את הגדלת מספר דירות המגורים, כיוון שאינן מעוניינות למשוך אוכלוסיות פחות מבוססות כמו זוגות צעירים או קשישים. התיקון שאושר מחייב את השימוש בתקנת שבס עד 10%, מה "שייאלץ" רשויות מקומיות לבנות יותר דירות קטנות.

 

הפריפריה תחורג מהחוק

בדברי ההסבר להצעה נכתב, כי היא "תסייע בהגדלת היצע יחידות הדיור בכלל, וכן עבור אותם זוגות צעירים וקשישים בפרט. כמו כן הדירה תהיה זולה יותר כיוון ששטח הדירה קטן יותר. החיסכון בבניית דירות קטנות לאותה אוכלוסייה יתבטא לא רק במחיר הדירה אלא גם בעלויות הארנונה וועד הבית שתהיינה נמוכות יותר".

 

חובת מתן ההקלה לא תחול על ועדה מקומית במחוז הצפון או הדרום, או בתחום רשות מקומית ששר האוצר קבע לגביה כי אין צורך או הצדקה לחייב מתן הקלה.

 

מחוזות צפון ודרום לא נכללים במסגרת החוק, לטענת יוזמי החוק, שכן לרוב תמהיל הדירות הקטנות באזורים אלו הוא ממילא גבוה יותר, ובניית דירות גדולות מסייעת לחיזוק הפריפריה ולמשיכת אוכלוסיות מבוססות. הצורך בדירות קטנות גבוה יותר במחוז המרכז ובמחוז ירושלים, בין היתר בעיקר על רקע מחירי הדיור באזורים אלו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי  וקנין
ח"כ אלי כהן, מיוזמי ההצעה
צילום: דודי וקנין
מומלצים