שתף קטע נבחר

עיראק: קבר הנביא נחום בסכנת הרס

אחרי השחתת הכתובות בקבר הנביא יחזקאל ופיצוץ קברו של יונה הנביא - גם קבר הנביא נחום בסכנה, אבל מסיבות אחרות: הקבר בן ה-2,700 שנים לערך נמצא בסכנת התמוטטות עקב הזנחה ארוכת שנים, בשל מיקומו בעיר אל-קוש, שהשליטה בה אינה ברורה. נוצרים מקומיים פנו לישראל, שפנתה לאונסק"ו: הצילו את הנכס ההיסטורי שחשיבותו לעם היהודי, רבה

 (צילום: שרדאר) (צילום: שרדאר)
(צילום: שרדאר)

 

מאמץ ישראלי לשמר את קברו של נחום הנביא בעיראק: אין זה סוד שמצבם של אתרי המורשת היהודיים במדינות ערב בשנים האחרונות בכי רע, בייחוד נוכח חוסר היציבות השלטונית, ההזנחה והמלחמות הבלתי נגמרות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בעיראק, מולדת הנביאים היהודים, כבר הושחתו, על פי עדויות שונות, רוב הכתובות בעברית בקברו של הנביא יחזקאל, השוכן 100 ק"מ דרומית לבגדאד, בעיירה אל-כפל. ביולי 2014 פוצץ ארגון "המדינה האסלאמית" את המקום שבו קבור, על פי האמונה, הנביא יונה באזור העיר מוסול שבצפון המדינה, עם השתלטותם. בזמן האחרון עומד בסכנה קברו של הנביא נחום, בעיירה אל-קוש שבצפון עיראק, ולא בגלל ארגון הטרור, לפחות לא באופן ישיר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

הקבר נמצא באזור הגובל בשטח של הממשל המרכזי בבגדאד, לבין חבל כורדיסטן עיראק, ונמצא בסכנת קריסה והתמוטטות בשל הזנחה שנובעת מעצם היותו ממוקם באזור שהשליטה בו איננה ברורה. עם זאת, ברור שההתפשטות של דאעש לצפון המדינה בשנתיים האחרונות, ובעיקר ההשתלטותו על העיר מוסול המכונה בפיהם "מחוז נינווה", הגבירה את החשש לגורלו של הקבר העתיק, שבכל שנה זוכה לפחות ופחות מבקרים - ולא יהודים בלבד.

 

ח"כים מכל הסיעות פנו לאונסק"ו

חצר הקבר העתיק, בן ה-2,700 שנים לערך, מלוכלכת ומלאה אבנים. הקירות העתיקים מטים לנפול - והכתובות המרובות בעברית החקוקות על המבנה, הולכות ומיטשטשות. בין היתר, מוטבע לוח אבן שעליו חקוקות המילים: "העומדים ומשתדלים בבניין כנסת אדוננו נביא נחום האלקושי זיע"א, הגבאי הנאמן כהרי יעקב, צמח ששון עבדו ובניו היקרים..."

 

היחידים שעוד דואגים לשמא את האתר המוזנח, הם בני משפחה נוצרית-אשורית שעושים זאת מיוזמתם האישית. לאחרונה, פנו דרך צד שלישי לחברת הכנסת מ"המחנה הציוני", קסניה סבטלובה, שהקימה את השדולה לשימור וטיפוח תרבות ומורשת יהדות ארצות ערב והאיסלאם.

 

"העומדים ומשתדלים בבניין כנסת אדוננו נביא נחום האלקושי זיע"א". כתובת על קיר הקבר (צילום: שרדאר) (צילום: שרדאר)
"העומדים ומשתדלים בבניין כנסת אדוננו נביא נחום האלקושי זיע"א". כתובת על קיר הקבר(צילום: שרדאר)

  

 (צילום: שרדאר) (צילום: שרדאר)
(צילום: שרדאר)

 

בעקבות הפנייה שלוותה בתמונות המעידות על מצבו הקשה של האתר, פנו ח"כ סבטלובה עם מספר חברי כנסת לארגון אונסק"ו של האו"ם, שתפקידו לשמור על אתרי מורשת עולמיים, בקריאה לפעול כדי לשמר את האתר העתיק הקדוש ליהדות.

 

 (צילום: שרדאר) (צילום: שרדאר)
(צילום: שרדאר)

 

"לאחרונה אנחנו שומעים בשורות מדאיגות אודות גורלו של האתר, שכזכור מצוי באזור שיציבותו הגיאו-פוליטית והכלכלית מעורערת", נכתב במכתב, שבו גם הוצגה הבקשה "לפעול בכל דרך על מנת לשמר את האתר ולמנוע פגיעה בו, וכן לקיים דיון בנושא במועצתכם לשימור אתרים".

 

"צריך להציל את מה שאפשר"

קברו של הנביא נחום – שעל שמו ספר נחום, השביעי בספרי נביאי התרי-עשר בתנ"ך - נשמר משך מאות בשנים על ידי יהודים שחיו בכורדיסטן, עד עלייתם לישראל בשנות החמישים והשישים של המאה העשרים. לאחר מכן נטלו המקומיים את מושכות האחריות, ושמרו עליו.  

 

 

במקביל לפנייה לאונסק"ו, מתקיימת גם הידברות עם נציגים בחבל כורדיסטן עיראק שעוסקים בנושא. אם הפנייה לאונסק"ו לא תניב פרי, אזי גם הסתייעות בארגונים שעוסקים בנושא יהדות המזרח תעמוד על הפרק.

 

"אנחנו בכל זאת מדברים על מולדתם של הנביאים היהודים", אומרת ח"כ סבטלובה. "צריך להציל את מה שאפשר, בייחוד שקבר נחום לא נמצא באזור עימות".

 

 (צילום: שרדאר) (צילום: שרדאר)
(צילום: שרדאר)

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שרדאר
כתובות בעברית שנמחקות
צילום: שרדאר
צילום: שרדאר
הרס והזנחה
צילום: שרדאר
צילום: גיל יוחנן
קיבלה פנייה דרך צד שלישי מנוצרים מקומיים. ח"כ קסניה סבטלובה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים