שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  די להשתלחות במנהלי מחלקות בתי החולים
  טוב יעשו אנשי האוצר אם במקום ליזום ספינים מכוערים על משרתי ציבור נאמנים המגשרים בגופם על מחדליהם רבי השנים, ישנו את סדר העדיפות הלאומי ויזרימו כסף למערכת הבריאות הציבורית. הרופאים בכלל, ומנהלי המחלקות בפרט, אינם האויב, הם הפתרון. טור דעה

  כמדי שנה בשנים האחרונות, לקראת הדיונים על חוק ההסדרים, החלה מתקפתם של אנשי האוצר על רופאי ישראל. פרסום הנתונים המגמתי על היקף עבודתם של מנהלי המחלקות בכלל, ומנהלי המחלקות הכירורגיות בפרט, נועד לשסות את הציבור ברופאיו ולהקל על העברת רפורמות בוסר שנהגו על ידי אנשי האוצר ללא הבנה בסיסית של עבודת מערכת הבריאות.

   

  קראו עוד על השתלשלות האירועים בפרשה:

  ההסתדרות הרפואית פתחה בסכסוך עבודה

  לטובת החולים: אפשרו לרופאים לעבוד באופן פרטי

   

  על פי "הבדיקה" שפרסם האוצר מעל דפי העיתונים, היקף המשרה הממוצע של מנהלי המחלקות "בבית חולים גדול" עומד כביכול על 92% ועל 80% בקרב מנהלי המחלקות הכירורגיות. לא חלפו מספר ימים, ושמו של "בית החולים הגדול" התגלה. זהו בית החולים שלי, בית החולים שיבא.

   

  אז בואו ונבחן את הנתונים מאז תחילת השנה: בשיבא יש כ-60 מנהלי מחלקות. רובם המכריע עובדים בהיקף משרה של 100% ולחלקם הגדול משלמת המדינה מדי חודש גם על השעות הנוספות אותן הם מבלים בבית החולים בטיפול בחולים.

   

  יש מנהלים המגיעים בממוצע ל-60 שעות נוספות בחודש - מעל 130% משרה. רק 10 מבין מנהלי המחלקות לא עבדו שעות נוספות ב-6 החודשים האחרונים, ורק 2 עבדו בהיקף של 90 אחוזים ממשרתם - תמונה שונה לחלוטין מהנתונים אותם מפיץ האוצר בצורה מגמתית ואולי אף זדונית.

   

  מנהל המחלקה אינו פקיד

  אז במי בעצם משתלחים אנשי האוצר? במנהלי המחלקות המתמודדים יום יום עם תוצאותיהם האיומות של מחדלי משרדם ב-20 השנים האחרונות בתקצוב מערכת האשפוז? הרי מנהלי המחלקות הם אלו שצריכים למצוא מקום לחולים, כי אין מיטות.

   

  יש לנו רפואה מעולה, ולא בזכות האוצר. דוח מספר הרופאים לאלף איש של ה-OECD
  יש לנו רפואה מעולה, ולא בזכות האוצר. דוח מספר הרופאים לאלף איש של ה-OECD

   

  הם אלו שצריכים להתמודד עם הזיהומים הצולבים הגורמים למותם של 6000-4000 אזרחים בישראל כדי שכמות המתים לא תוכפל כתוצאה מחוסר התקציב המתמשך.

   

  יש לנו רפואה מעולה בהשוואה למדינות ה- OECD - לא בזכות האוצר, אלא בזכות מנהלי המחלקות והרופאים המגשרים על היעדר המשאבים במסירות, מקצועיות ומצוינות אישיים!

   

  מנהל מחלקה אינו פקיד הנמדד בשעון עצר או בשעון נוכחות. הוא נמדד ביכולתו להנהיג את צוות הרופאים שלו, להדריך מתמחים, ולהבטיח טיפול מיטבי בחולים הנתונים לאחריותו.

   

  מנהלי המחלקות הם שומרי הסף הקובעים ושומרים בהצלחה על סטנדרט הידע והטיפול ועל רמתה הגבוהה של הרפואה בישראל.

   

  בשל העומס הבלתי אפשרי הכרוך בתפקידם, אנו נתקלים בשנים האחרונות בקושי גובר והולך לאייש את תפקידי מנהלי המחלקות המתפנים. התנהלות האוצר גורמת לדמורליזציה ותקשה עוד יותר להביא את טובי הרופאים לתפקיד.

   

  החולה השוכב במסדרון אינו נמצא שם משום שמנהל המחלקה עובד כביכול רק 80% משרה, אלא משום שקברניטי המערכת הפוליטית בוחרים להשתלח ברופאים במקום להשקיע במערכת.

   

  ממש כשם שברוסיה הצארית רווחה הקריאה האנטישמית "הכו ביהודים – הצילו את רוסיה", כך במשרד האוצר רווח העקרון "הכו ברופאים – הצילו את מערכת הבריאות".

   

  אני קורא לח"כ אלאלוף, יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, לזמן דיון חירום בעליהום על הרופאים ולעצור אותו.

   

  הכותב הוא מנהל היחידה לנוירוכירורגיית ילדים בביה"ח ספרא, יו"ר האיגוד לנוירוכירורגיה של ההסתדרות הרפואית ויו"ר ועד רופאי שיבא

   

  צפו: מאבק הרופאים הפרטיים בחוק ההסדרים

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "די להשתלחות במנהלי מחלקות בתי החולים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מנהלי המחלקות. מתמודדים עם תוצאות מחדלי משרד האוצר
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים