שתף קטע נבחר

בעל דירה לשוכר: "לא אספוג שקל מהמס"

יוזמת שר האוצר כחלון להטיל מס על מחזיקי שלוש דירות ומעלה, עדיין טעונה אישור בכנסת - אבל שוכרי דירות מעידים כי החשש הגדול כבר מתחיל להתממש בשטח. ח"כ רועי פולקמן מ"כולנו": "מטרת החוק לעודד אנשים למכור דירות". שמאית מקרקעין: "באופן טבעי בעלי הדירות מגלגלים את זה על השוכרים". צפו בדיון באולפן ynet

 

 

הצעתו של שר האוצר, משה כחלון, להטיל מס על מחזיקי דירה שלישית ומעלה אושרה בממשלה ועוד טעונה אישור בכנסת - אבל למציאות בשטח חוקים משלה. בעוד היום הודיע השמאי הממשלתי כי נרשמה עלייה של 2.5% במחירי הדירות ברבעון השני, בימים האחרונים מספרים שוכרי דירות כי בעלי הדירות אמרו להם שאם יאושר המס בכנסת - חוזה השכירות יגדל בהתאמה.

 

אושר: מיסוי על בעלי דירה שלישית ומעלה

"כחלון יקפיץ את מחירי הדירות במרכז"

כחלון נלחם במשקיעים על גב שוכרי הדירות

 

שוחחנו באולפן ynet עם אורי יששכר, צעיר ששוכר דירת מגורים בפתח תקווה ובימים האחרונים התבקש מבעל הדירה שבה הוא מתגורר לחתום על חוזה חדש.

 

"אין לי טענות לבעל הדירה ספציפית", הוא אומר, "אבל עוד לפני שהחוק עבר בעל הדירה הודיע שמכיוון ששכר הדירה לא עלה בשנים האחרונות, הוא לא יוכל לספוג את המס בעצמו ונצטרך לפתוח את החוזה מחדש".

 

למרות העלייה הצפויה בשכר הדירה, יששכר אינו תולה את האשמה בבעל הדירה. "בעלי הדירות אלה אנשים שבסופו של דבר חיים מהכסף הזה וזה ביזנס לכל דבר. הטענות שלי הם כלפי המחוקק - זה חוק מאוד פופוליסטי. ברגע שמטילים מס על צד אחד, זה ברור שהוא יגולגל בחלקו או כולו כמו במקרה שלי אל הצד השני".

 

שאלנו את ח"כ רועי פולקמן (כולנו) ואת שמאית המקרקעין נחמה בוגין כיצד אמורה הצעת המיסוי להשפיע על שוק הדיור. בוגין סבורה כי ההצעה רק תוביל לעליית מחירים, והוסיפה כי תוכניות מסוג זה, כמו גם תוכנית מחיר למשתכן המיועדת לזוגות צעירים, רק פוגעת בשוק הנדל"ן בכללותו.

 

 

הפוסט שפרסם השוכר אורי יששכר בפייסבוק ()
הפוסט שפרסם השוכר אורי יששכר בפייסבוק

 

 

ח"כ פולקמן, לעומת זאת, טען כי המטרה היא לעודד משקיעים למכור את דירותיהם, ובכך להגדיל את היצע הדירות הפנויות, והבטיח כי המס לא יגולגל על השוכרים. "המנגנון הוא לעודד אנשים למכור דירות", אומר ח"כ פולקמן, "המטרה היא שהמשקיעים ימכרו את הדירות שלהם".

 

לדבריו, "השורה התחתונה היא שכאשר מחירי הדירות יירדו, ואנחנו היום ביום שבו פעם ראשונה רואים ירידה במדד המשוקלל מזה תקופה מאוד ארוכה, ומחירי הדירות יירדו וגם השכירות תרד - השוכר רואה רק צד אחד של המשוואה".

שר האוצר, משה כחלון ()
שר האוצר, משה כחלון
 

לדברי בוגין, "הצעת החוק הזו ממש לא תוביל לפיצוץ בועת הנדל"ן, והירידה הנקודתית במדד המשוקלל קשורה בדיוק לבעיה ההפוכה לפיה אין מלאי דירות. בכל חברות הנדל"ן אומרים שאין מספיק דירות. אני לא רואה התחלה של ירידת מחירים - והחוק הזה בוודאי שלא יעזור".

 

פולקמן אף חשף בדיון באולפן כי אתמול התקיים דיון בתוכנית עידוד שוק השכירות בישראל. "אנחנו מדברים על אלפי דירות בבנייה בשכירות באזורי הביקוש, כולל תמריצים לבניית דירות לשכירות על קרקעות פרטיות". לכן, הדגיש, הטענה שלפיה המס על דירה שלישית ומעלה יגולגל לשוכרים אינה נכונה. "אם בעל הדירה יגיד לשוכר שהשכירות עולה - תצאו ללוד, שם תמצאו מחיר טוב. המחירים יירדו", הבהיר.

 

המס החדש: איך זה יעבוד?

ההצעה להטיל מס על מחזיקי דירה שלישית ומעלה אושרה בסוף השבוע, במסגרת אישור הממשלה את תקציב המדינה לשנים 2017 ו-2018. התקציב כולל קיצוץ רוחבי בסך 4 מיליארד שקל, והמהלך הספציפי אמור להניב למדינה הכנסות של 800 מיליון שקל בשנה. לדעת שר האוצר, המשקיעים אשמים בחלק ניכר מהעלייה במחירי הדירות בשנים האחרונות. לפי ההערכות האוצר ורשות המסים, ישנם כ-50 אלף איש בישראל שמחזיקים בבעלותם מספר כזה של דירות.

 

המס המקסימלי שיוטל החל מ-2017 יעמוד על 1% משווי הדירה עד לתקרה של 18 אלף שקל בשנה, שהם 1,500 שקל בחודש על כל דירה מעבר לשתי דירות. ברוב המקרים המס יוטל על הדירה ששווייה נמוך יותר. כך, מי שברשותו שלוש דירות, והדירה הזולה ביותר שברשותו שווה מיליון שקל, ישלם מס של 10 אלף שקל בשנה.

אם הדירה הזולה מבין השלוש שווה 1.8 מיליון שקל אז הוא ישלם את המס המקסימלי - 18 אלף שקל בשנה. מי שמחזיק בארבע דירות ששוויין המצרפי של שתי הדירות הזולות מביניהן הוא 2 מיליון שקל, ישלם מס של 20 אלף שקל בשנה וכך הלאה.

 

סעיף נוסף בתוכנית מאפשר את יצירתו של מסלול מקוצר לתשלום מס שבח על מכירת דירה, ללא קשר למספר הדירות שבבעלות המוכר. לפי המסלול הזה, המס יירד מ־25% מהרווח ממכירת הדירה ל־20% מהרווח. בתמורה להפחתה, המוכר לא יוכל להוסיף לעלות קניית הדירה עלויות שונות כמו למשל שכר טרחה לעורכי דין ועמלת תיווך.

 

יצוין כי התוכנית המקורית של כחלון הטילה מיסוי אחיד על בעלי שלוש דירות ומעלה, ללא קשר לשווי הדירה. התוכנית המקורית קבעה, כי מי שיש לו שלוש דירות קטנות בפריפריה ישלם את אותו המס כמו מי שיש לו שלושה פנטהאוזים בתל אביב.

 

בתוכנית המקורית נקבע עוד, כי הבדלי המיסוי ייקבעו על פי מספר הדירות: מי שיש לו שלוש דירות ישלם מס בהיקף של 12 אלף שקל בשנה, מי שיש לו ארבע דירות ישלם מס בהיקף של 22 אלף שקל בשנה ומי שיש לו חמש דירות ישלם מס בהיקף של 37 אלף שקל בשנה.

 

בתוכנית הנוכחית יש משמעות לשווי הדירה. משרד האוצר החליט לערוך את השינוי בעיקר בשל הביקורת כי התוכנית המקורית לא מתייחסת כלל לשווי הדירות - חוסר התייחסות שמעלה גם שאלות לגבי ההוגנות של המס החדש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, משה כחלון
ח"כ רועי פולקמן
שמאית המקרקעין נחמה בוגין
מומלצים