שתף קטע נבחר

עזר לחבר של פוטין, ועכשיו לטראמפ? ההסתבכות של בכיר הקמפיין

סוכנות AP דיווחה כי מנהל הקמפיין של טראמפ שימש ב-2012 צינור להעברת 2.2 מיליון דולר ממפלגת השלטון הפרו-רוסית באוקראינה ללוביסטים בוושינגטון כחלק מניסיון אוקראיני להשפיע על מדיניות ארה"ב. ה"גרדיאן": מנפורט היה המוח מאחורי בחירת ינוקוביץ', חברו של פוטין, לנשיא אוקראינה

עמד מאחורי בחירתו של נשיא אוקראינה הפרו-רוסי. מנפורט (צילום: MCT) (צילום: MCT)
עמד מאחורי בחירתו של נשיא אוקראינה הפרו-רוסי. מנפורט(צילום: MCT)

 

הקשר האוקראיני לבחירות לנשיאות ארצות הברית: שתי טלטלות נחתו ביממה האחרונה על מטה הבחירות של דונלד טראמפ. 89 ימים לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, הנחית המועמד הרפובליקני על הקמפיין שלו אנשי צוות חדשים בתקווה שיעזרו לו לחלץ את עגלת המרוץ שלו לבית הלבן מהבוץ. במקביל, סוכנות הידיעות AP דיווחה היום (יום ד') מפי מקורות כי מנהל הקמפיין של טראמפ, פול מנפורט, שימש ב-2012 צינור להעברת 2.2 מיליון דולר ממפלגת השלטון הפרו-רוסית באוקראינה לארגונים לוביסטיים בוושינגטון. על פי הדיווח, צעד זה נעשה בדרך שטשטשה את ניסיונות המפלגה האוקראינית להתערב במדיניות החוץ האמריקנית.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

הדיווח בסוכנות הידיעות בא על רקע הביקורת שמוטחת באחרונה נגד טראמפ על תמיכתו ברוסיה ובנשיאה ולדימיר פוטין. טראמפ מרבה להרעיף שבחים על פוטין, ומנסה לשכנע את דעת הקהל האמריקנית כי יש לשנות כיוון ולהתחבר לרוסיה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
על פי החוק הפדרלי האמריקני, לוביסטים חייבים  להצהיר בפני משרד המשפטים אם הם מייצגים מנהיגים של מדינות זרות או את המפלגות שלהם, ונדרשים לספק דוחות מפורטים על פעילויותיהם. הפרה של חוק זה נחשבת לעבירה פלילית חמורה שהעונש עליה הוא עד 5 שנות מאסר וקנס של 250 אלף דולר.

 

שותפו לשעבר של מנפורט: "כל מעשינו היו חוקיים"

בשנת 2012 עבדו מנפורט ושותפו העסקי ריק גייטס, אסטרטג נוסף במטה של טראמפ, כיועצים עבור מפלגתו של נשיא אוקראינה דאז ויקטור ינוקוביץ'. השניים, על פי הדיווח ב-AP סייעו בהעברת 2.2 מיליון דולר מ"המרכז האירופי לאוקראינה מודרנית", עמותה ללא מטרות רווח שפעלה למען מפלגתו של ינוקוביץ', לשני ארגונים לוביסטיים בוושינגטון שקידמו עמדות שהיו בקנה אחד עם אלה של ממשלת אוקראינה הפרו-רוסית. אותה ממשלה בראשות ינוקוביץ' הודחה במהפכה עממית בפברואר 2014

 

גייטס מסר בתגובה שהוא ומנפורט הכירו ללוביסטים האמריקנים את העמותה האוקראינית ומדי פעם התייעצו עם החברות על פוליטיקה אוקראינית. לדבריו, כל מעשיהם היו חוקיים ולדבריהם לא היה כל ניסיון מצדם לעקוף את החוק האמריקני בנוגע לסיוע להתערבות זרה במדיניות החוץ. מנפורט לא מסר את תגובתו לדיווח ב-AP.

 

הנשיא האוקראיני ברח לרוסיה לאחר הדחתו בהתקוממות עממית ב-2014. ינוקוביץ' וחברו הטוב פוטין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הנשיא האוקראיני ברח לרוסיה לאחר הדחתו בהתקוממות עממית ב-2014. ינוקוביץ' וחברו הטוב פוטין(צילום: EPA)
העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח לפני יומיים כי מנפורט קיבל 12.7 מיליון דולר במזומן ממפלגתו של נשיא אוקראינה לשעבר, ינוקוביץ', שברח לרוסיה ב-2014 אחרי התקוממות נגדו. הכספים, כך על פי מקור ממשלתי באוקראינה שפתח בחקירה, הועברו בשנים 2007 ו־2012, בטרם התמודד טראמפ בבחירות, וניתנו למשרדו של מנפורט. זאת תמורת ייעוץ לינקוביץ' המחובר לרוסיה. העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח היום כי מנפורט, לשעבר יועץ של רונלד רייגן, ג'ורג' בוש האב ובוב דול, סייע לינוקוביץ' להיבחר לנשיא אוקראינה ב-2010 והיה למעשה המוח שעמד מאחורי הקמפיין שלו לאחר שבעבר כשל בניסיונו להיבחר לנשיא.

 

לראשונה: טראמפ יקבל היום תדרוך מודיעני מה-FBI

בינתיים, טראמפ אמור לקבל היום לראשונה תדריך מסווג בנושאי מדיניות, ביטחון ומודיעין. הוא יגיע למשרדי הבולשת הפדרלית (FBI) בוושינגטון ויתודרך על ידי ראשי אגפים שונים. על פי החוק האמריקני, חלה חובה להעביר תדרוך שכזה למועמד לנשיאות לפני הבחירות כדי שאם ייבחר יוכל להיכנס ביתר קלות לתפקיד. מזכירת המדינה לשעבר והמועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון תקבל תדריך דומה. במערכת הביטחונית האמריקנית חוששים כי טראמפ לא יוכל לשמור סוד, והנשיא ברק אובמה אף אמר בשבוע שעבר כי "מי שרוצה להיות נשיא צריך להתנהג כמו נשיא, ולהבין שמדובר בחומר מסווג ושאין להפיץ אותו".

 

הלילה הודיע טראמפ במפתיע כי הוא ממנה מנכ"ל חדש לקמפיין הבחירות שלו, סטיבן באנון, שעבד באתר החדשות הימני Breitbart News. את הסוקרת קליאן קונוויי הוא מינה למנהלת הקמפיי החדשה שלו. "אני מכיר את שניהם. הם אנשים נהדרים. ווינרים. הם יודעים לנצח ואוהבים לנצח", הוא אמר והבהיר שיו"ר הקמפיין מנפורט יישאר בתפקידו.

 

הסוקרת מונתה למנהלת החדשה של הקמפיין. קליטן קונוויי (צילום: AP) (צילום: AP)
הסוקרת מונתה למנהלת החדשה של הקמפיין. קליטן קונוויי(צילום: AP)
בראיון לרשת החדשות השמרנית "פוקס" אמרה קונוויי שהיא תעודד את טראמפ להתמקד בתוכן ומהות ולהמשיך לדבר בנאומיו על מדיניותו בסוגיות שונות כפי שעשה בשבוע האחרון בנושא הכלכלי ובנושא המלחמה בטרור האיסלאמי.

 

מנהלת הקמפיין החדשה: המצביעים רוצים לשמוע על מדיניות

"תמשיך לשאת נאומי מדיניות משום שאני אומרת לך, יש אפס הוכחות לכך שהבוחרים רוצים שהבחירות הללו יהיו על קקופוניה נטולת תוכן, ללא מהות וללא התעסקות בסוגיות", אמרה קונוויי.

 

הטלטלה בצמרת הקמפייין באה בעקבות צניחתו הדרמטית של טראמפ בסקרים. ללא רק שקלינטון עליו בפער ממוצע של 8 אחוזים בסקרים הארציים, אלא שהיא גם מובילה עליו בפער ניכר בכמה מדינות המפתח שבלעדיהן לא יוכל לנצח במרוץ לבית הלבן - פנסילבניה, וירג'ניה, פלורידה וצפון קרוליינה. על רקע הצניחה של טראמפ בסקרים, העצים הוויכוח בתוך המטה שלו לגבי הדרך שבה צריך טראמפ למקם את עצמו בפני האומה. בני משפחתו ויועציו מנסים להוביל אותו לתלם המסורתי של מועמדים לנשיאות, ולוחצים עליו להתנהג "באופן ממלכתי ולדבר כמו נשיא". אלא שבכל פעם שאיל הנדל"ן מניו יורק מדבר צמוד לטקסט שנכתב עבורו ומוקרן לו בטלפרומפטר, הוא נראה נטול אנרגיות וחסר מוטיבציה.

 

רק לפני כמה שבועות פיטר טראמפ, בלחץ בתו איוונקה וחתנו ג'ראד קושניר, את קורי לבנדובסקי, מנכ"ל הקמפיין שלו. לבנדובסקי היה זה שדחף לקמפיין את הסיסמה "תנו לטראמפ להיות טראמפ"- וזה עבד לו יפה מאוד בפריימריז הרפובליקניים. אולם אז החליטה משפחתו של טראמפ כי יש לשנות כיוון לקראת הבחירות הכלליות ב-8 בנובמבר. לבנדובסקי פוטר מתפקידו ובמקומו מונה מנפורט, שכעת מסתבך בחשדות לעבירה על החוק האמריקני וסיוע למדינה זרה להתערב במדיניות של ארצו.

 

עבד באתר חדשות ימני לפני שמונה על ידי טראמפ למנכ"ל הקמפיין. סטיבן באנון (צילום: AP) (צילום: AP)
עבד באתר חדשות ימני לפני שמונה על ידי טראמפ למנכ"ל הקמפיין. סטיבן באנון(צילום: AP)

אנשים במטה של טראמפ דיווחו לתקשורת בימים האחרונים, בלי לחשוף את שמם, כי טראמפ מתנהג בחוסר יציבות, נראה מוטרד, עייף ומתוסכל ואיננו מוכן להקשיב למסרים שהם מנסים להעביר לו. במקביל, גורמים בקמפיין שלו מסרו כי למועמד אין מערך עובדים ומתנדבים שפועל כרגע בשטח במדינות המפתח, שהקמפיין שלו אינו ערוך ליום הבחירות משום שאין מערכת ארגון לדבר.

 

עתה, עם בניית צוות חדש בצמרת הקמפיין מקווה טראמפ להפוך את הקערה על פיה ולצבור את כל הנקודות שהפסיד בתקופה האחרונה - משימה קשה במיוחד לאור הזמן הקצר שנותר לו עד הבחירות לנשיאות ארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים