שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הגנה עצמית בגיל מבוגר: 3 תגובות במקרה תקיפה

  אנשים מבוגרים חשופים יותר לתקיפות. מאמן להגנה עצמית מסביר איך אפשר להגן מפני תקיפה בכל גיל. "מדי יום אנשים מבוגרים מותקפים. ניתן ללמוד איך להגיב נכון למצבים שונים ללא קשר לגיל", הוא אומר

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  מבוגרים נחשבים ל"טרף" קל. כולנו חשופים לתקיפה אם ברחוב, או אפילו על ידי פורץ שפרץ לביתנו, וכולנו צריכים ללמוד להתגונן בפני מקרים כאלה ולהצליח להביס את התוקף. אנשים מבוגרים חשופים ליותר תקיפות מכיוון שהם נתפסים כטרף קל בעיני התוקף במקרי פריצה שוד ואפילו אלימות. במקרים כאלה רוב הפעמים הנתקף המבוגר מוצא עצמו חסר ישע מול תוקף חזק ממנו המתנהג באגרסיביות וללא רחם. לכן חשוב במיוחד שלכל נתקף בכל גיל יהיו כלים להתמודד ולהתגבר על התוקף שלו.

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  כשליקוי השמיעה מגיע: מההכחשה ועד ההשלמה 

  דווקא בגיל המבוגר: כך תשלבו מזון-על בתזונה 

  צפו ובצעו: 10 אימונים פשוטים לחיזוק הגוף - שחשובים בגיל מבוגר 

  שימוש נכון בטכניקה ומשקל גוף - יהדפו את התוקף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שימוש נכון בטכניקה ומשקל גוף - יהדפו את התוקף(צילום: shutterstock)
   

  שימוש נכון בטכניקה ומשקל הגוף

  קיימות שיטות רבות המלמדות הגנה עצמית ואף תקיפה חזרה כאשר הדגש הוא על שימוש נכון בגוף ובטכניקה על מנת להגיב נכון למצבי תקיפה.

   

  מתאמנים מבוגרים צריכים ללמוד להשתמש נכון בטכניקה ומשקל הגוף על מנת להדוף ולרתק את התוקף. לכן חשוב ביותר לבחור שיטת אימון בה האימונים מותאמים לגילאים שישים ומעלה ורצוי חוגים ואימונים המשלבים את אותם מתאמנים בקבוצות עם אנשים בטווחי גילאים שונים וזאת על מנת שילמדו להגיב נכון ללא קשר לגיל או ליכולות הפיסיות ולהתמודד מול אדם חזק יותר.

    

  מכיוון שישנם יותר תקיפות של אנשים מבוגרים אותם אנשים צריכים ללמוד להתגונן בפני אדם חזק יותר ולהביס אותו. עליהם לדעת איך וכיצד להגיב בסיטואציות הבאות- כיצד להגיב במצב של חנק? מה לעשות כאשר מצמידים אותך לקיר? כיצד להתגונן במצב של תקיפה בסכין או כלי נשק שונה?סיטואציות אלה קורות מדי יום ומאלצות את האדם המבוגר והחלש יחסית להתגונן בפני אדם חזק יותר ואף להבריח אותו.

    

  אימונים בגיל מבוגר: מספר כללים

  מעבר ללמידת טכניקות ותרגילים של הגנה עצמית ואימונים, לא פחות חשוב שאותם מתאמים ישמרו על מצב בריאותי תקין וזאת על ידי ביצוע פעילות ספורטיבית מסודרת וחיזוק השרירים, שיפור הגמישות ושיפור היציבה. על מנת לעשות זאת יש לשמור על רוטינה קבוע של אימונים קבוצתיים ואישיים.

   

  אדם מבוגר שמעוניין ללמוד טכניקה כלשהיא של הגנה עצמית עליו קודם כל לגשת לבצע בדיקה כללית אצל רופא המשפחה ולהביא אישור רפואי המאשר לו להתאמן. עוד יותר חשוב זה להיות קשוב לגוף במהלך האימון. לעיתים כדאי להתחיל באימונים אישיים לפני שמצטרפים לאימונים קבוצתיים אך בכל שלב ומצב יש לעצור כאשר לא חשים בטוב.

   

  חשוב לדעת ולזכור כי הגוף שלנו מגיב אחרת כאשר אנו מתבגרים ומזדקנים, התגובות איטיות יותר, היכולת שלנו להכניע את התוקף היא פחותה מזו של אדם אשר גילו חצי מגילנו ובמידה ולא מדובר באדם בריא לגמרי הקושי עולה.

   

  לכן חשוב להתאים את סוג התרגילים וסוג האימונים לגיל ולמצב הבריאותי. היכולת להגנה עצמית בגיל מבוגר תעלה את הביטחון העצמי ותגרום לאותו אדם להרגיש צעיר יותר ובעל יכולות.  מה שלא פחות חשוב מהיכולת הפיסית עצמה.

   

  3 מצבי תקיפה והתגוננות

  מצב ראשון: התוקף מצמיד לקיר - התוקף חונק את יוסף ומצמיד את גבו לקיר (צד ימין של התמונה)

  התגוננות:  יוסף בתגובה ביד אחת סוגר על אצבעו של דוד וביד השנייה מקבע את אמת היד, במצב שליטה זה יכול יוסף להזהיר את התוקף או לשבור את אצבעו על מנת להשתחרר מהחניקה ולהיחלץ מהמצב. (צד שמאל של התמונה)

   (צילום: רועי ולטר) (צילום: רועי ולטר)
  (צילום: רועי ולטר)
   

  מצב שני: חניקה ואיום - דוד חונק את יוסף ביד אחת וביד השנייה מאיים להכותו. (צד ימין של התמונה)

  התגוננות: יוסף בתגובה משתמש בשתי ידיו וגופו כדי לשחרר את החניקה להסתובב ולהתמקם מעל המרפק של היד החונקת, במצב שליטה זה יכול יוסף להזהיר את התוקף או לשבור את מרפקו כדי לנטרל את האיום ולהיחלץ מהמצב. (צד שמאל של התמונה)

   

   (צילום: רועי ולטר) (צילום: רועי ולטר)
  (צילום: רועי ולטר)

  מצב שלישי: כשהתקיפה הגיעה לקרקע - התוקף שוכב מעל יוסף בקרקע בתקיפה שהגיעה לקרקע וחובק את ראשו בנעילת ראש. (צד ימין של התמונה)

  התגוננות: יוסף משתמש בידיו כדי לשמור את ראשו של התוקף גבוה ובעזרת רגליו הופך אותו ומיישם אחיזה באמצעות רגליו על צווארו של התוקף, במצב שליטה זה יכול יוסף להזהיר את התוקף או לחנוק את כדי לנטרל את האיום ולהיחלץ מהמצב. (צד שמאל של התמונה)  

   (צילום: רועי ולטר) (צילום: רועי ולטר)
  (צילום: רועי ולטר)
    

  הכותב הינו מאמן הגנה עצמית בשיטת רויס גרייסי ג'יו-ג'יטסו

   

  אנחנו מקום 1: צפו בדירוג עשרת הטכניקות העולמיות להגנה עצמית:

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  לא צריכים להיות טרף קל
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים