שתף קטע נבחר

הקומונה של אלוהים: וודסטוק בפרדס חנה

אהבה, אלוהים, מוזיקה והרבה חופש - זה מה שמושך, בשילוב מדויק וייחודי, עשרות רבות של אמנים ויוצרים חוזרים בתשובה לפרדס חנה. במושבה הקטנה הם עושים מוזיקה, ובאוהל הם יוצרים יהדות נטולת כובד, בלי בית כנסת ובלי רבנים. "בחזרה בתשובה פה יש איזה חופש", אומר המוזיקאי יובל סלע, שמוציא סינגל חדש - כאן בבכורה

 

 

בלב פרדס חנה מתרחשת תופעה ייחודית: עשרות רבות של חוזרים בתשובה מצאו בה את הפינה שלהם, ובתוכם – קהילה לא קטנה בכלל של אמנים, יוצרים ומוזיקאים שחיים במעין קומונה. "אני לא מבין למה, ולא יודע איך – אבל אתה מוצא את עצמך יושב במסיבה, וחצי מהאנשים מנגנים", מספר אוהד אריאל, מוזיקאי חוזר בתשובה ותושב המקום.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בסצנה הכמעט-וודסטוקית המקומית, החליף אלוהים את האהבה החופשית – אבל לא את החופש. "בחזרה בתשובה פה יש איזה חופש", מצהיר המוזיקאי יובל סלע, בראיון ל-ynet ו"אורות" טלוויזיה יהודית". "כל אחד עם האינדבידואל שלו, כל אחד יכול באמת להביא את עצמו כמו שהוא, אין מחוייבות".

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

סלע הוא דוגמה הבולטת לשינוי שחל במקום. בעבר היה מפיק מסיבות ידוע, ובימים אלה הוא מוציא סינגל חדש, "יום טוב", מתוך אלבום אישי שיצא בקרוב – כאן בבכורה. כבר חמש שנים הוא בפרדס חנה, עם רעייתו ושתי בנותיהם. "מצאתי פה מקום שנוח ליצור בו", הוא אומר. "יש פה קהילה של מוזיקאים, וכולם חוזרים בתשובה, אז זה יוצר מצב מאוד נוח".

 

במקום בית כנסת - אוהל

מתחת לכיפות הגדולות הפאות הארוכות שוכנת אמונה שאינה תלויה בדבר – לא ברב ולא בבית כנסת. לצד חופש היצירה, פתחו האמנים גם "חופש יהודי": "אני מה שנקרא פרילאנס אצל השם יתברך, אתה מבין?" אומר ישראל עודד מנשה.  

 

 

"אף אחד לא מכתיב לי דרך חיים - לא מאיזו כשרות לאכול, ולא כמה שעות אני צריך ללמוד תורה כל יום, או איך להתפלל. פה בקהילה אין רבנים שבהכרח אנשים דבוקים בהם. יש פה יותר שיח חברים, יושבים לומדים ביחד".

 

גם בית כנסת אין לחבורה. את המבנה מחליף "האוהל" – מוסד מקומי שהפך למרכז רוחני, המרכז אליו את כל הדמויות הססגוניות שנאספו בפרדס חנה בשנים האחרונות. "האוהל קולט את כל מי שלא זורם לו בבית כנסת", מסביר אריאל. "בית כנסת זה מרתיע, אז פה אתה יכול להירגע, אתה יכול לבוא כמו שאתה. כאן מקפידים על דבר אחד - שלא להקפיד".

 

מנשה חי בפרדס חנה כבר עשר שנים, ומאחוריו אלבום. "תמיד מדברים על זה שמוזיקאים זה הרבה אגו... אבל אין את זה פה. לכל אחד פה יש את הסגנון שלו, ואיש לא מקנא בחברו. רק פרגון.

 

במסגרת הפרגון ניתן למצוא את חבורה האמנים כשהם מלווים איש את רעהו בפרויקטים שונים. סלע עצמו הקליט את הסינגל החדש בעזרת חבריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
"נוח פה". יובל סלע
צילום: אורות
מומלצים