שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ישראלי נעקץ ע"י קרציה בגרמניה ולקה בדלקת מוחית

  גבר בן 37 שביקר ביער השחור נעקץ על ידי קרציה המדביקה בנגיף TBE. הוא לקה בדלקת מוח קשה ושיתוק אך לאחר טיפול בבית חולים שוחרר במצב יציב. עד 5% מהנעקצים לרוב מתים מהנגיף השכיח באירופה ובמזרח

  ישראלי היה בסכנת חיים לאחר שנעקץ על ידי קרציה קטלנית: הבחור ומשפחתו ביקרו ביער השחור, שם נעקץ על ידי קרציה המדביקה בנגיף TBE. הוא לקה בדלקת מוחית קשה ושיתוק, וחייו ניצלו ברגע האחרון.

   

  האירוע התרחש לפני כשבועיים: ישראלי בן 37 נסע עם משפחתו ומשפחה נוספת ליער השחור שבגרמניה, לאזור הידוע כנגוע בקרציות. לדבריו, בלילה נדבקה אליו קרציה באזור האגן. הוא הוציא את חלקה וכששב ארצה פנה לחדר המיון בבית החולים העמק, שם הוציאו את שאר הקרציה והוא שוחרר לביתו עם הנחיה לחזור אם יתפתחו סימנים נוירולוגים המתפתחים בכשני אחוז ממקרי העקיצה.

   

  כעבור מספר ימים שב האיש כשהוא מתלונן על כאבי ראש, בחילות, סחרחורות, קושי בדיבור וחולשה בפלג גוף תחתון בצד שנעקץ. הוא אושפז בחשד לדלקת מוחית המכונה Tic Born Encephalitis. הרופאים בצעו ניקור מותני שאישש את האבחנה, כי מדובר בדלקת של המוח כתוצאה מהנגיף שמעבירה הקרציה בעקיצה.

   

  לאחר השגחה של כמה ימים האיש שוחרר מבית בחולים. לדברי הצוות הרפואי, הוא מרגיש טוב אך יזדקק לשיקום, מכיוון שנותרו בעיות נוירולוגיות כתוצאה מהשיתוק.

   

   

  "מדובר במחלה ויראלית שלרוב חולפת מעצמה", מסבירה ד"ר ביביאנה חזן, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק. "במקרים נדירים מאוד עלולה המחלה להסתיים בתמותה. מכיוון שמדובר במחלה ויראלית, הבחור אושפז לצורך השגחה למשך כמה ימים, ושוחרר מבית החולים".

   

  אנצפליטיס הקרציה: חום, בחילות ושיתוק

  TBE היא מחלה נגיפית המועברת לבני אדם על ידי עקיצת קרציות ולעתים גם באמצעות צריכת חלב ומוצרי חלב שאינם מפוסטרים. המחלה נפוצה ביערות בארצות סקנדינביה, מערב ומרכז אירופה, מדינות ברית המועצות לשעבר והמזרח הרחוק. זוהי מחלה עונתית וההדבקה שכיחה בעיקר באביב ובקיץ.

   

  המחלה מופיעה לאחר דגירה של 10-14 יום וסימניה חום גבוה, כאב ראש, בחילות והקאות. מאוחר יותר עלולה להתפתח דלקת המוח. החולים עלולים לסבול משיתוק המתחיל בגפיים העליונות, ומתפשט לחלקי הגוף האחרים. כאחוז עד 5% מהנעקצים מתים מהמחלה. הטיפול הוא לרוב תמיכתי, אך ניתן לקבל חיסון סביל המכיל נוגדנים יחודיים כנגד הנגיף, לאחר החשיפה. החיסון יעיל בכ-70% מהמקרים, אם ניתן תוך 4 ימים מהעקיצה.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים