שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צפו: נולד הפג הקטן ביותר בישראל - בשבוע 22 להריון

  הרופאים הזהירו כי הסיכויים קלושים אבל ההורים התעקשו ופג בשבוע 22 להריון הצליח לשרוד. "הצוות החליט להיענות לבקשת ההורים - ולהנשים את התינוק בכל זאת", אומר מנהל הפגייה. לאחר 5 חודשים בפגייה, שוחרר היום הרך הנולד לביתו

  כנד כל הסיכויים: פג שנולד בשבוע 22 להריון הצליח לשרוד ושוחרר היום (ג') לביתו. האב תושב תל אביב, והאם עולה חדשה מרומניה, התעקשו על ביצוע מאמצי ההחייאה להצילו חרף אזהרות הרופאים כי סיכויי ההישרדות קלושים. מדובר בפג הקטן ביותר שהצליח לשרוד אי פעם בישראל, ובין הקטנים בעולם.

   

  צפו בפג רגע לפני השחרור הביתה:

   

   

  הלידה התרחשה לפני 5 חודשים בבית החולים איכילוב: בשבוע ה-22 להריון, ביצעו הרופאים את הלידה המורכבת כשהם מסבירים לזוג ההורים אלי חאבא וזוגתו רוקסנה, כי בשבוע כה מוקדם להריון, סיכוייו של הפג לשרוד בעולם הם נמוכים ביותר עד כדי בלתי אפשריים.

   

  אלא שההורים התעקשו, צוות הפגיה נרתם ומיד כשיצא הפג לאוויר העולם בוצעה החייאה מתקדמת והוא חובר למכשיר הנשמה ביחידה לטיפול נמרץ פגים. במהלך האישפוז הממושך התרחשו לא מעט סיבוכים שכללו זיהומים, הפרעות במערכת העיכול ובעיות הנשמה, אולם הפג הצליח להתגבר עליהם בזכות הטכנולוגיה הרפואית בפגיה ושרד.

   

  החוק בישראל מחייב כיום לבצע החייאה לפג בשבוע ה-24 להריון. ההחייאה מחוייבת המציאות שכן הפג אינו יכול לנשום בכוחות עצמו בצורה יעילה ולשרוד. אם הפג נולד בשבוע ה-23 להריון, סיכויי ההישרדות יורדים מאוד, ועל פי המקובל מתבצעת החייאה רק אם זוהי דרישת ההורים. עם זאת, ידוע כי בשבוע הריון כזה שיעור התמותה והסיבוכים הרפואיים גבוה מאוד, ולצד אלו עלול לסבול הפג משכיחות גבוהה של מחלות ריאה והפרעות בהתפתחות המוחית.

   

  הצוות החליט להיענות לבקשת ההורים - ולהנשים

  עד היום לא מקובל היה לבצע החייאה לפג שנולד בשבוע ה-22 להריון, וכשהדבר קורה - הפג נולד ללא סימני חיים, או שהוא נפטר תוך זמן קצר לאחר הלידה, ללא מכשיר ההנשמה. הפעם כאמור, החליט צוות הפגיה להיענות לבקשת ההורים, ולהתייחס ללידה המוקדמת כאילו התרחשה בשבוע ה-23 להריון.

   

  "יכולת ההישרדות של פגים בשבוע כה מוקדם נמוכה מאוד ושיעור הסיבוכים שלהם גבוה", מסביר פרופ' דרור מנהל, מנהל הפגיה באיכילוב, "למיטב ידיעתנו זהו הפג הקטן ביותר שנולד בישראל ושרד לאחר הלידה. ייתכן שבעתיד נילחם יותר על פגים בשבוע 22 להריון, אם ההורים רוצים בכך, אבל אנחנו מבהירים תמיד שהסיכון גבוה מאוד לסיבוכים גם לאחר הלידה וגם בהמשך החיים. מתחת לשבוע 22 להריון, אין כל סיכוי לחיות".

   

  ההורים המאושרים שומרים על אופטימיות: "כל הורה שנמצא בפגיה צריך לדעת שיש סיכוי ושישמור על התקווה", אומר חאבא, "יש ניסים ויש הצלחות. אל תתייאשו, תראו אותי - אני אבא".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים