שתף קטע נבחר

לפנות את מאחז ארמון הנציב

כשאנו שומעים את צווחות נציגי האו"ם לפיהן כל בית ישראלי במזרח ירושלים הינו מאחז בלתי חוקי על פי החוק הבינלאומי, עלינו לדרוש מהארגון שיכיר בכך שהמאחז הראשון והלא חוקי ביותר הוא לא אחר מאשר מטה האו"ם במתחם "ארמון הנציב"

לאחר צרור של גינויים גסים וחריפים מפי נציגי האו"ם בשבועות האחרונים, הגדיל נציג האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב ויצא בהצהרה חצופה במיוחד נגד המדיניות של ממשלות ישראל נגד הטרור בפרט ונגד ההתיישבות ביהודה, שומרון ומזרח ירושלים בכלל. לפי מלדנוב, מסתבר שכל פעילות, התיישבות ומאחז ישראליים בשטחים הללו, כולל כל בית שנבנה בשכונות כמו רמות, גילה או ארמון הנציב - "כל המאחזים הללו הם בלתי חוקיים בהתאם לחוק הבינלאומי." אז כנראה שהגיעה העת להקשיב לדברים הנכוחים, ובשעה טובה לפרק לפחות מאחז גדול ובלתי חוקי אחד - ההתנחלות של מטה האו"ם במתחם ארמון הנציב אשר בירושלים.

 

עוד דעות ב-ynet:

שילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה - המשימה הבאה

קודם לצבוע מעברי חציה, אחר כך את הכיתה

לא הייתה פרובוקציה, היה לי נוח להופיע בבגד ים

מטעין חרדה, מרוקן תקווה

זיקנה אחרת: איך להפוך מנטל לנכס

 

המתחם והמבנים המכונים "ארמון הנציב" מצויים על הר שבו שכן בימי קדם ביתו של הכהן הגדול (ומכונה בפי הנוצרים "הר המועצה הרעה"), מדרום מזרח לעיר העתיקה, והם נבנו בשנות השלושים של המאה הקודמת כמרכז השלטוני של הבריטים בארץ ישראל. לאחר עזיבת הבריטים את הארץ, התנהל בסמוך אחד הקרבות הקשים של מלחמת העצמאות באזור ירושלים שבו נספו 11 חיילי צה"ל. בסיום המלחמה הסכימו ישראל וירדן להשאיר את המתחם כשטח מפורז ואפשרו למקם בו את הארגון לשמירה על הפסקת האש במזרח התיכון (UNTSO).

 

עם פרוץ מלחמת ששת הימים נכבש לזמן קצר המתחם בידי הצבא הירדני, אך סופו ששוחרר בידי חיילי צה"ל והוכרז על ידי ישראל כחלק מהשטח ריבוני שלה. האו"ם, שסירב להכיר בשלטון ישראל בירושלים, דרש הכרה רשמית בבעלותו על המתחם ובכך שישראל "תחזיר" אותו אליו. ממשלות ישראל לדורותיהם סרבו לדרישה מגוחכת זו, ואף דאגו שהמתחם והמבנים יירשמו במרשם המקרקעין כשטח בבעלות מדינת ישראל. בסופו של דבר הושג הסכם לפיו האו"ם ומוסדותיו הינם רק דיירים במתחם.

 

עתה כשאנו שומעים את צווחות נציגי האו"ם לפיהן כל בית ישראלי במזרח העיר הינו מאחז בלתי חוקי על פי החוק הבינלאומי, עלינו לדרוש מהארגון שיכיר בכך שהמאחז הראשון והלא חוקי ביותר הוא לא אחר מאשר מטה האו"ם במתחם "ארמון הנציב" - שהארגון מחזיק בו בטענות שווה ודורש עליו בעלות ללא בסיס בחוק כלשהו, לאומי או בינלאומי.

 

העובדה שלאחר מלחמת העצמאות נקבעו הסכמים זמניים ולפיהם נותרו בירושלים מספר אזורים מפורזים שהמתחם היה אחד מהם, אינה מעניקה לאו"ם כל בסיס חוקי בו, והגיעה העת שממשלת ישראל תסיר הסכמתה לאפשר לדיירים הרעשנים במתחם לבוא בדרישות חצופות, ולדרוש כי יארזו מטלטליהם ויעברו למקום אחר.

 

המתחם הגדול והנאה בארמון הנציב, יוכל לשמש לטובת הציבור הישראלי כמו שאר האזורים המפורזים לשעבר בירושלים שהוסבו זה מכבר לכבישים, מוזיאונים ואזורי מגורים. ניתן להפכו למוזיאון, מכללה או אולי למקם בו את המטה הכללי של צה"ל שמזמן היה ראוי שיעבור מהקריה בתל אביב לבירה.

 

ומה באשר למטה האו"ם במזרח התיכון שיפונה מ"ארמון הנציב", היכן ישכון הוא? נראה כי מן הראוי שהאו"ם ימקם מטהו האזורי הרחק ככל הניתן מהנוכחות המרגיזה של המאחזים היהודיים בארץ ישראל, והאפשרויות הנתונות בידיו למצוא משכן ראוי בו הכול תקין לפי פרשנות האו"ם לחוק הבינלאומי, הן רבות: דמשק, בגדד, צנעא, טריפולי וביירות משוועות וודאי למלדנוב וחבריו שיבואו להשפיע שם משפע חכמתם.

 

הכותב הוא המשנה לנשיא מכון הרצל, בירושלים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נתנאלה העברי
ד"ר אופיר העברי
צילום: נתנאלה העברי
מומלצים