שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הנזק שאף אחד לא מודע לו - שגורמות הסיגריות

  מחקרים חדשים מראים כי למעשנים יש פגיעה בשמיעה. החשיפה לניקוטין ופגיעה באספקת החמצן לאוזן עשויים לגרום לפגיעה. "מחקרים מראים כי גם מעשנים פסיביים בסיכון, גם נערים וילדים", אומרת קלינאית תקשורת ומוסיפה "לא רק כמות הסיגריות, גם למשך הזמן יש השפעה מכרעת"

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"


  עישון גורם לפגיעה בשמיעה. כולנו יודעים שעישון סיגריות עלול לגרום לסרטן, מחלות לב ומחלות נוספות. לצד ההשפעות הללו לרובנו לא ידוע עד כמה השפעת העישון נרחבת. ממחקרים שנערכו בתחום בריאות האוזן והשמיעה עלה כי אחת ההשלכות של עישון, גם פסיבי, היא ירידה ופגיעה ממשית בשמיעה.

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  דו"ח: 14 המחלות שהכי מסוכנות למבוגרים 

  כשליקוי השמיעה מגיע: מההכחשה ועד ההשלמה 

  4 מזונות שנמצאו כמעכבי תסמינים של מחלת האלצהיימר 

   

  מעשנים לא שומעים ציוץ ציפורים, קולות ילדים ו-ס', צ' וש' (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מעשנים לא שומעים ציוץ ציפורים, קולות ילדים ו-ס', צ' וש'(צילום: shutterstock)
   

  למה? העישון פוגע בשערות האוזן

  חשוב להבין איך מתבצע תהליך השמיעה התקין באוזן. בתהליך השמיעה גל קול מגיע לאוזן החיצונית ומועבר באמצעות עור התוף ועצמימי השמע, עצמות קטנטנות, לאוזן הפנימית. באוזן הפנימית נמצאים תאי שערה שקולטים תנועות עדינות של הנוזל שקיים מסביבם ומעבירים את המידע לעצב השמיעה ובהמשך למרכזי השמיעה המוחיים. מידע זה מתורגם בסופו של דבר למה שהאדם חווה כשמיעה. תאי שערה אלו עדינים ביותר ועלולים להיפגע בקלות. גורמים מוכרים לפגיעה בתאי השערה הם חשיפה לרעש, גיל מבוגר או חשיפה לחומרים אוטוטוקסיים שרעילים לאוזן.

   

  מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מראים שבקרב מעשנים ישנו סיכוי גבוה יותר באופן משמעותי לירידת שמיעה בתדרים הגבוהים. צלילים בתדרים גבוהים הם למשל ציוץ של ציפורים, קולות של ילדים או עיצורים בשפה כמו ס', צ' ו-ש' ועל כן תדרים אלה משמעותיים להבנת דיבור.

   

  בנוסף, נמצא כי ירידת השמיעה בקרב נבדקים אלו הייתה תחושתית-עצבית. המקור לירידת שמיעה מסוג זה עשוי להיות פגיעה לפחות באחד משלושת המיקומים הבאים: האוזן הפנימית, ה"שבלול", עצב השמיעה ומרכזי השמיעה המוחיים.

   

  לא רק כמות: גם מספר שנות עישון

  במחקר שנערך השנה בהודו, השוו בין התפקוד של החלקים השונים במערכת השמיעה בקרב נבדקים מעשנים לעומת זה של הלא מעשנים. נמצא כי בקרב נבדקים מעשנים ישנו סיכוי גבוה יותר באופן משמעותי לליקוי בתפקוד של תאי השערה שאחראיים על העברת המידע של התדרים הגבוהים. בנוסף, נמצא עיכוב בתגובה של עצב השמיעה לגירוי שמיעתי אצל נבדקים מעשנים לעומת לא מעשנים, הקיים גם אצל מעשנים ללא ליקוי בשמיעה.

    

  במחקר אחר נבדקה השפעתם של כמות הסיגריות ומספר השנים שהנבדקים עישנו על מצבם השמיעתי. לפי ממצאי המחקר לא נמצאה השפעה מובהקת של כמות הסיגריות שעישנו הנבדקים, אך ישנה משמעות למספר השנים שהם עישנו. בקבוצה שעישנה יותר מחמש שנים נמצאו ספי שמיעה גבוהים יותר באופן משמעותי לעומת הקבוצה שעישנה פחות מחמש שנים.

    

  חשיפה לניקוטין ופגיעה באספקת החמצן: הסיבות לפגיעה

  עדיין לא ברור לגמרי כיצד ניזוקה השמיעה מהעישון אך יש מספר השערות. ידוע שהעישון משפיע על מערכת הדם. הוא עלול לגרום לטרשת עורקים, מצב בו העורק מעובה וזורם בו פחות דם, ולכן מועבר פחות חמצן לתאי הגוף. ייתכן שהמקור לתפקוד לקוי של תאי השערה הוא אספקת חמצן מעטה מידי לאוזן הפנימית. חוקרים מסבירים כי הפגיעה דווקא בתדרים הגבוהים נובעת מכך שהעורק שמספק דם לתאי השערה שאחראיים על תחום תדרים, מועד יותר לטרשת עורקים.

   

  השערה נוספת היא שהניקוטין שקיים בסיגריות הוא חומר אוטוטוקסי הרעיל לאוזן, המשפיע ישירות על תפקוד האוזן הפנימית.

   

  גם עישון פסיבי פוגע בשמיעה

  מזה שנים ידוע כי עישון פסיבי משפיע על גוף האדם ומסוכן לבריאות. חשיפה לחומרים אלו ברחם או בגילאים הצעירים מעלה סיכון למשקל לידה נמוך, מוות בעריסה, בעיות במערכת הנשימה ועוד. בנוסף לכל אלו, נמצא כי עישון פסיבי בכל גיל עלול להשפיע גם על מערכת השמיעה.

   

  במחקר שנערך בארצות הברית השוו בין נערים בגילאי 12-19 שנחשפו לעישון באופן פסיבי לעומת כאלו שלא. תוצאות המחקר הראו כי קיים מתאם חיובי בין עישון פסיבי לבין ירידת שמיעה תחושתית- עצבית. כלומר, ככל שהחשיפה לעישון פסיבי הייתה גבוהה יותר כך גדל הסיכוי לירידה בשמיעה.

   

  3 המלצות למניעה

  ההמלצה היא כמובן להימנע מעישון, שהוכח כמזיק לבריאות מסיבות רבות ומגוונות, ביניהן גם פגיעה במערכת השמיעה.

   

  בנוסף, יש לשים דגש על הימנעות מעישון פסיבי בכל גיל ובמיוחד בקרב ילדים ותינוקות, שכן גם חשיפה כזו לעישון מעלה את הסיכון לירידה בשמיעה.

   

  מעבר לכך, ההבנה כי עישון והחשיפה אליו מעלים את הסיכוי לפגיעה במערכת השמיעה, עשויה לתרום לזיהוי אוכלוסיות הנמצאות בסיכון לירידה בשמיעה. זיהוי זה חשוב על מנת לאפשר שיקום שמיעה.

    

  לא רק עישון: ל-1 מכל 3 מבוגרים בארצות הברית יש ירידה בשמיעה: 

   

   

   

  הכותבת הינה קלינאית תקשורת בשטיינר – סונובה ישראל

   

   

   

  הכתבה מוגשת בשיתוף "מגדלי הים התיכון" 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  סיכוי גבוה למעשנים לירידה בשמיעה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים