שתף קטע נבחר

סקר: מחצית מהנשים בגילאי 30-40 לא נבדקות לסרטן השד

סקר של עמותת "אחת מתשע" מצא כי כחצי מהנשים בגיל 30 עד 40 לא עברו בדיקה לגילוי מוקדם של המחלה. מנכ"לית העמותה: "כרבע מהמאובחנות בסרטן השד מדי שנה הן נשים צעירות מתחת לגיל 50"

קרוב למחצית מהנשים הישראליות בגילי 30 עד 40 לא נבדקו מעולם אצל כירורג שד — כך עולה מסקר שערכה עמותת "אחת מתשע" באמצעות מכון Panels לקראת חודש המודעות לסרטן השד שיחול באוקטובר. בסקר השתתפו 400 נשים בנות 35 עד 60.

 

עוד עולה מהסקר שכ־20% מהנשים בגילי 41 עד 50 וכ־13% מהנשים מעל גיל 50 לא עברו מעולם בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד. הסיבות הבולטות שבגללן נשים נוטות שלא להיבדק: עצלות (17%), חוסר צורך או רצון (16%), גיל צעיר מדי לדעתן (15%) וחוסר מודעות לנושא (11%).

 

 

העלאת המודעות לאבחון מוקדם של סרטן השד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
העלאת המודעות לאבחון מוקדם של סרטן השד(צילום: shutterstock)

 

"אבחון מוקדם משפיע על סיכויי ההחלמה"

בעקבות תוצאות הסקר הזהירה מנכ"לית עמותת "אחת מתשע", סיגל רצין: "כרבע מהמאובחנות בסרטן השד מדי שנה הן נשים צעירות מתחת לגיל 50. עבור נשים אלו אין מדיניות מסודרת של גילוי מוקדם, וזאת למרות שגילוי מוקדם משפיע על מהלך המחלה, על הטיפולים ועל סיכויי ההחלמה.

 

תוצאות המחקר מדגישות שוב את הצורך בהתגייסות מערכת הבריאות להעלאת המודעות לגילוי מוקדם ולהפניה של נשים לבדיקות אצל כירורג שד כבר מגיל 30".

 

רצין הוסיפה: "95% מהנשים ציינו שמה שיתרום לכך שיותר נשים יילכו להיבדק הוא פרסום הנתון שלפיו ב־92% מהמקרים של גילוי מוקדם של סרטן השד יש ריפוי מלא של המחלה". היא גם פנתה לנשים ואמרה: "אני קוראת לכל הנשים שמעל גיל 30 — אנא היבדקו אצל כירורג שד אחת לשנה, היו מודעות וקחו אחריות על גופכן".

 

בסקר גם בדקו מהן הסיבות הבולטות שבגללן נשים בוחרות לעבור בדיקה לגילוי סרטן השד. כ־30% מהנשאלות הסבירו כי הן מגיעות לבדיקה שגרתית, כ־20% באו להיבדק בגלל היסטוריה משפחתית, ו־17% נבדקו כדי למנוע את התפרצות המחלה, רובן בנות 40 ומעלה.

 

הנשים גם נשאלו האם הן הופנו לבדיקה אצל כירורג שד. כ־61.5% מהנשים בגיל 30 עד 40 סיפרו כי לא הופנו לבדיקה על ידי רופאי הנשים והמשפחה שלהן, כ־39% מהנשאלות בקבוצת הגיל 50-41 לא הופנו לבדיקה, ושיעור דומה (38.2%) בקרב קבוצת הגיל 65-51 לא הופנו לגילוי מוקדם של סרטן שד.

הכתבה מתפרסמת ב"ידיעות אחרונות"

 

כך מתפתח תא סרטני:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
לא נבדקות מספיק לסרטן השד
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים