שתף קטע נבחר

כחלון מנסה לבטל פרסומי השמאי הממשלתי

שר האוצר מקדם מהלך שימנע מהשמאי הממשלתי הראשי לפרסם נתונים על מחירי הדיור, ושהנתונים יתפרסמו רק ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לשכת השמאים: "ההחלטה תואמת יותר את עולם ההיי טק של יצירת מציאות מדומה או לחילופין, משטרי דיכוי וסתימת פיות אפלים"

שר האוצר, משה כחלון, מקדם מהלך שימנע מהשמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים לפרסם נתונים על אודות מחירי הדיור. הכוונה שנתונים אלה יתפרסמו רק על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), כך פורסם הערב (ב') בחדשות ערוץ 2.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

 

בדיון שהתקיים בקבינט הדיור ניסה כחלון להעביר ללא דיון מקדים את ההחלטה, אולם זו נבלמה מאחר שהנושא לא הובא לידיעת השרים קודם לכך. כעת מתכנן כחלון לאשר את ההחלטה בשבוע הבא. בלשכת השר מציינים כי הדיון התקיים בסופה של הישיבה, ביוזמת אגף התקציבים באוצר.

 

גורמים בלשכת שר האוצר מסבירים כי הגוף היחיד שיש לו סמכות לפרסם נתונים היא הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שדוגמת 67 ערים לעומת 16 ערים שנדגמות על ידי השמאי הממשלתי; וכן את כל סוגי הדירות לעומת דירות ארבעה חדרים בלבד שבודק השמאי.

 

נזכיר כי לפני חודש הלמ"ס פרסמה נתונים אודות מחירי הדיור בחודש יולי, שם נטען כי נרשמה ירידה של 0.3% במחירי הדיור. השמחה של כחלון הייתה קצרה משחשב. למחרת פרסם השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, כי מחירי דירות ארבעה חדרים ב-16 ערים שסקר עלו ב-2.5% במהלך הרבעון השני של השנה.

שר האוצר משה כחלון  ()
שר האוצר משה כחלון

כחלון התרגז שקלקלו לו את החגיגה, לכן דרש מאלדרוטי להוציא הבהרה כיצד הוא מנהל את מאגר הנתונים שלו. חשוב לציין שמדובר בהודעה לקונית שמעולם לא פורסמה קודם, משום שהמתודולוגיה מפורסמת בפתיחת כל הודעה.

 

אלא שלא מדובר רק בדאגה לאמיתות הנתונים וחשיבות העברת המידע לציבור. בחודשים האחרונים לא הסתירו כחלון ואנשיו את אי שביעות רצונם מדו"חות השמאי הממשלתי, אשר היו היחידים שהציגו תמונה עגומה של השוק, ולמעשה הטיחו בפני אנשי האוצר כי צעדיהם לא רק שלא הצליחו לבלום את מחירי הדיור - אלא שעלו בשיעור גבוה יותר.

 

כחלון ואנשיו מבינים כי הנדל"ן הוא שוק של ציפיות, וכאשר מפרסמים נתונים כה שליליים, הדבר עלול לגרור אחריו תגובה של השוק. בעקבות זאת, בעת פרסום הדו"חות הגיבו באוצר בהתקפה על הנתונים ועל המתודולוגיה של השמאי לבחינת הנעשה בשוק.

 

ח"כ רועי פולקמן, מסיעתו של כחלון כולנו, אף טען כי דו"ח השמאי מוטה ובעייתי. אך השמאי הממשלתי עמד על שלו וטען כי הנתונים שהוא מציג הם עקביים ומדויקים יותר מאלה שמוצגים על ידי הלמ"ס. גם התחזית שסיפק השמאי הממשלתי לגבי הערכתו בנוגע להשפעה של תוכנית מחיר למשתכן על המחירים לא תרמה רבות ליחסיו עם האוצר. אלדורטי טען כי הכמות שמשווקת עד כה היא נמוכה ולא צפויה להשפיע על הענף, זאת כאמור בניגוד גמור לתחזיות האופטימיות שמפיצים באוצר.

השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי (צילום: מרסלו אילת) (צילום: מרסלו אילת)
השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי(צילום: מרסלו אילת)

 

לשכת השמאים: "הבקשה - ניסיון לסתימת פיות"

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, מסר בתגובה כי "קיבלנו בצער את הפרסום על הניסיון לבטל את פירסום הסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי הראשי. לאחרונה, נראה כי שר האוצר עושה כל שאל ידו על מנת לטפל במגוון נושאים שהקשר בינם לבין ייצוב מחירי הדיור, מקרי בהחלט. כך במס ריבוי נכסים אותו ניסה להעביר רק לאחרונה וכך עם החלטה זו, התואמת יותר את עולם ההיי טק של יצירת מציאות מדומה או לחילופין, משטרי דיכוי וסתימת פיות אפלים.

 

"ויודגש, אין ללשכת השמאים בעיה עקרונית עם קביעת מדד אחד ויחיד שתפרסם ממשלת ישראל. הלשכה בדיעה כי היחיד שיכול לערוך אותה בצורה מקצועית ושקופה הוא השמאי הממשלתי הראשי ולא הלמ״ס, שהמדד שלו לא מדוייק, לא אחיד, לא שקוף וברור ולמצער, גם לא סופי במועד פירסומו. אנו קוראים לשרת המשפטים, הגב׳ איילת שקד, שלא לאפשר את הפגיעה המבוקשת באמינות ובמקצועיות אגף השומה המצוי תחת סמכותה.

 

"לחילופין, אנו מודיעים כי במידה וההחלטה האומללה הנ״ל, הפוגעת בעקרונות השקיפות וזכות הציבור לדעת, תתקבל, תמשיך לשכת שמאי המקרקעין בישראל, בדיוק במקום בו הפסיקו את עבודת אגף השומה שבמשרד המשפטים, ותשיק מדד מחירי דיור חדש, מקצועי ונטול פניות, בדיוק כפי שערך עד כה ובמשך למעלה מ-10 שנים, השמאי הממשלתי הראשי".

 

לפי שעה סירב השמאי הממשלתי להגיב.

 

בהכנת הכתבה השתתפו הילה ציאון וכתבי "כלכליסט" עומרי מילמן, אביב גוטר ודותן לוי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים