שתף קטע נבחר

רגב עזבה בשיר של דרוויש - והקהל נטש כשנאמה

קרב תרבות בטקס פרסי אופיר: השרה רגב נטשה את האולם בזמן שראפר הופיע עם שיר של דרוויש. לאחר שעלתה לנאום, אמנים הגיבו בקריאות בוז ובנטישת ההיכל. שחקן ניסה להתפרץ לבמה, ורגב ענתה: "זה פלילי, לא פחות מלמצוא טלפון של כתבת. לא תסתמו לי את הפה"

 

 

טקס פרסי אופיר הפך לקרב תרבות: אחרי שקט יחסי בעימותים בין שרת התרבות מירי רגב לבין האמנים, הקרב הזה התפתח מחדש - ובמלוא עוזו. לאחר שראפר שילב בשירו את מילותיו של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש, נטשה השרה רגב את האולם באשדוד. כחצי שעה לאחר מכן, כשרגב עצמה עלתה לנאום בטקס המהווה את "האוסקר הישראלי" - הגיבו האמנים שבקהל ורבים מהם עזבו את האולם במחאה. השחקן רועי אסף אף ניסה להתפרץ לבמה, והורחק.  

 

המהומה החלה אמש (יום ה') לאחר שהראפר תאמר נפאר ביצע עם יוסי צברי את השיר "אני לא פוליטי" - שבו משולבות שורות מיצירת המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש. התגובה של רגב הייתה נטישת היכל התרבות באשדוד במהלך ההופעה. "לא אהיה קהל לשיריו של מחמוד דרוויש", אמרה השרה, ששבה למקומה לאחר ההופעה.

 

רגב על הבמה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
רגב על הבמה(צילום: אלכס קולומויסקי)

השחקן רועי אסף עלה לבמה והורחק (צילום: ערוץ 24) (צילום: ערוץ 24)
השחקן רועי אסף עלה לבמה והורחק(צילום: ערוץ 24)

 (צילום: ערוץ 24) (צילום: ערוץ 24)
(צילום: ערוץ 24)

נוטשים את האולם (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
נוטשים את האולם(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 

שרת התרבות עלתה אחר כך לבמה ונאמה - ואז המהומה רק התגברה. "אני רוצה לפני שאתחיל לנאום את הנאום שהכנתי ולהסביר מדוע יצאתי במהלך הטקס", אמרה - בזמן שבקהל רבים שורקים לה בוז, ואחרים מוחאים כפיים. "יש לי הרבה סבלנות לאחר, אבל אין לי סבלנות לדרוויש". היא טעתה בשמו של אחד האמנים, מה שהוביל את הקהל לצחוק, ואת רגב להגיב בציניות: "אנחנו טועים, אתם אף פעם לא טועים".

 

"יש כאן הרבה גרבוזים ואורשרים"

"בסוף השיר נאמר - 'אני אוכל את הבשר של כולנו, של העם היהודי. לזה לא אני ולא אתם צריכים להסכים. על זה בדיוק נלחם ראש הממשלה בנאום שלו", אמרה רגב כשהיא מתייחסות לנאום באו"ם של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה שקר ויישאר שקר, גם אם יכתוב אותו משורר מוכשר". בקהל קראו לעברה "שקרנית", ורבים נטשו את האולם. "יש כאן הרבה גרבוזים ואורשרים, אבל אני לא ארד מפה עד שאסיים את דברי, לא יעזור לכם", המשיכה רגב - כשבקהל עונים: "למה להרוס לנו את הטקס?". השחקן רועי אסף אף ניסה להתפרץ לבמה במהלך נאומה - ונהדף.

 

 

"אין שום סיבה שתסתמו לי את הפה". רגב באשדוד ()
"אין שום סיבה שתסתמו לי את הפה". רגב באשדוד
 

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

השחקן רועי אסף עלה לבמה והורחק (צילום: ערוץ 24) (צילום: ערוץ 24)
השחקן רועי אסף עלה לבמה והורחק(צילום: ערוץ 24)

רגב לא עצרה והמשיכה לתקוף את המוחים: "זה לא ייאמן מה קורה כשמשמיעים דעה אחרת משלכם. עמדתי שונה מעמדתכם ואין שום סיבה שתסתמו לי את הפה. אני אומרת בצורה ברורה - הקולנוע הישראלי לא יהיה מועדון סגור. אני כאן כדי להבטיח את מקומם של השקופים של תעשיית הקולנוע".

 

"אני כיבדתי, הקהל הרס את האירוע"

אחריה, ולאחר חצות, הוכרז הזוכה בפרס אופיר - הסרט "סופת חול", שייצג את ישראל באוסקר. העימות נראה היטב גם כאן, כשהשחקנים הערבים בסרט הזוכה סירבו לעלות לבמה במחאה על דברי השרה. נפאר עצמו אמר שרגב לא הבינה את השיר נכון: "יש גוגל טרנסלייט, יש מורפיקס ויש מירי-פיקס. לא היא מפריעה לי, כל הממשלה מפריעה לי".

 

לאחר מכן התייחסה רגב לסערה והבהירה כי לא תשנה את דרכיה: "אני אבוא לכל אירוע ואגיד את דבריי. מי שהרס את האירוע זה הקהל שלא ידע לכבד. אני כיבדתי לכל הערב. אין כאן פרובוקציה. יש כאן חזון, דרך ואג'נדה. יש כאן מועדון סגור, אנשים שחושבים שהם יודעים הכול, שהם המציאו את התרבות". לדבריה, לפני שהגיעה לא ידעה שיושמע בטקס שיר של דרוויש. "משורר שמסית ופועל נגד העם היהודי", כינתה את דרוויש, שהלך לעולמו לפני שמונה שנים.

 

"הייתי המומה לראות התנהגות מבזה של אנשים שמכונים אנשי תרבות וקולנוע", המשיכה רגב וקראה להעמיד לדין פלילי את השחקן רועי אסף, שניסה להתפרץ לבמה. "זה צריך להגיע למשטרה. אם מנסים לתקוף אדם אחר, בטח נבחר ציבור, זה בוודאי פלילי - לא פחות מלמצוא את הטלפון של כתבת כזו או אחרת", עקצה רגב את השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שקרא לתעדף את חקירת גניבת והפצת התמונות של שרון פרי, חקירה שהובילה למעצר החשוד אתמול.


פורסם לראשונה 23/09/2016 00:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השרה רגב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים