שתף קטע נבחר

צילום: AP

סופדים לפרס: "איש שנשא אומה שלמה על כנפי הדמיון והחזון"

נשיא המדינה ראובן ריבלין קטע את ביקורו באוקראינה בעקבות מותו של קודמו בתפקיד שמעון פרס: "אין פרק בתולדות המדינה ששמעון לא כתב בעצמו את חלקיו", אמר הנשיא. נתניהו: "פעל עד ימיו האחרונים לעתיד טוב יותר". הרצוג: "הוא פעל מנעוריו ועד ימיו האחרונים לטובת המדינה". בנט: "איש החזון הכי מעשי". הממשלה תכונס הבוקר לישיבת אבל

 

 

הצמרת הפוליטית של ישראל נפרדה הלילה (יום ד') מאחד המדינאים והפוליטיקאים המרכזיים בתולדות ישראל. בעקבות פטירתו של פרס תכונס הבוקר הממשלה לישיבת אבל. עוד לפני הישיבה פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעת אבל. "שמעון הקדיש את חייו לקוממיות עמנו. כאיש חזון נשא מבטו אל העתיד. כאיש ביטחון ביצר את עוצמתה של ישראל בדרכים רבות, שגם היום חלקן עדיין עלומות. כאיש שלום פעל עד ימיו האחרונים לפיוס עם שכנינו ולעתיד טוב יותר לילדינו".

 

 

אובמה: "פרס - מהבודדים ששינו את ההיסטוריה"

המשפחה, המדינה, החזון: תמונות חייו של פרס

גדול מהחיים / פרידה מפרס

 

נתניהו סיפר על מפגשו הראשון עם פרס: "זה היה לפני 40 שנה על סף קברו של אחי יוני. לעולם לא אשכח את יחסו החם כלפיי, כלפי אחי עידו וכלפי הוריי זכרונם לברכה ברגעי יגוננו. כעת יקיר האומה נפרד מאיתנו, אבל הוא לא נפרד ולעולם לא ייפרד מליבנו ומזיכרוננו. שמו של שמעון פרס יהיה חקוק לעד בספר התקומה של העם היהודי, כאחד מן המנהיגים הדגולים שקמו למדינת ישראל וכאחד מן האבות המייסדים שהקימו את מדינת ישראל".

 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, קטע את ביקורו הממלכתי באוקראינה וישוב היום לישראל: "מרחק שבע שעות נסיעה מכאן, בעיירה וישנבה שבבלרוס, נולד שמעון פרסקי, נער צעיר, בעל החלומות. מכאן, ממזרח אירופה, הוא עלה ארצה ומאז לא חדל לפעול, ליצור ולחלום, בשירות התנועה הציונית למען מדינת ישראל ועם ישראל. אין פרק בתולדות מדינת ישראל ששמעון לא כתב בעצמו את חלקיו".

 

"הוא היה איש אחד שנשא אומה שלמה על כנפי הדמיון, על כנפי החזון", אמר ריבלין בהודעתו. "אדם שהוא סמל לרוח הגדולה של העם הזה. שמעון הכריח אותנו לראות רחוק, להסתכל קדימה, ואהבנו אותו על כך. אהבנו אותו כי הוא הכריח אותנו להעז לדמיין, לא מה היה כאן, לא מה יש, אלא מה יכול להיות. זהו יום עצוב לעם בישראל ולמדינת ישראל. אני אשא איתי את זיכרונו, את לחיצת ידו, את עצותיו הנבונות שניתנו תמיד מאהבה, ובמיוחד את רוח התקווה שהפיח בעם הזה. רוח התקווה והשלום שהיא דרכו והיא צוואתו".

  

"שמעון פרס היה מגדולי המנהיגים שהיו למדינת ישראל", ספד יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג לפרס, שנפטר בגיל 93. "האיש שמנעוריו ועד ימיו האחרונים פעל למען מדינת ישראל, הלך מאיתנו היום", ספד הרצוג לפרס, אחד מקודמיו בראשות מפלגת העבודה. "הוא היה מורה, חבר ומנהיג גדול שיירשם לעד בתולדות ישראל. ידו של פרס הייתה בכל מה שצמח כאן. הוא היה איש של מעשים גדולים שעיצבו את פניה של מדינת ישראל לאורך כל שנות קיומה. תרומתו לביטחון ישראל ולכוח ההרתעה שלה, למאבק הנחוש בטרור ולחתירה הבלתי פוסקת לשלום, לכלכלתה ולחוסנה החברתי, למעמדה הבינלאומי, לחדשנות ולתעוזה הישראליים - הייתה תרומה שאין מילים שיוכלו לתארה".

 

הרצוג סיפר כי "הכרתי את פרס ומשפחתו מאז הייתי ילד. בבגרותי זכיתי להיות לו עוזר, יועץ וחבר. ייאמרו עוד מילים רבות על שמעון, אבל כעת העצב גדול מדי והלב כואב מדי. תנחומיי לילדיו ציקי, יוני וחמי, לנכדים ולנינים, למשפחותיהם ולצוות הקרוב והמסור שליווה אותו בעשרים השנים האחרונות. מדינת ישראל והעם בישראל ובתפוצות נפרדים בכאב ובאהבה ממנהיג דגול, מאיש ענק".

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק: "עזב אותנו אחרון המנהיגים שעמד באמת ליד ערש לידתה של המדינה, ענק בכל קנה מידה. מדינאי, מנהיג ובן אדם, איש שיצק מים על ידיו של בן גוריון ואחר כך הוביל מול התנגדויות לא פשוטות את פרויקט דימונה. הוא לא היה איש מדע ושל כימיה אבל היה הרוח החיה בפרויקט שפרס רשת ביטחון לעוצמתה של מדינת ישראל והבטחת קיומה. זה גם נתן לו את הסמכות המוסרית ללכת ולומר שישראל היא חזקה מספיק כדי לנסות גם את צד השלום".

 

 

ברק מספר על הישגיו של פרס: "הוא תרם תרומה עצומה למעמדה של ישראל, אני זוכר אותו כשר הביטחון במבצע אנטבה. פרס תרם לשיקומו של צה"ל אחרי מלחמת יום כיפור ולחילוצה של ישראל מההיפר-אינפלציה בשנות ה-80, האיש הותיר חותם אדיר, כל חייו נאלץ להיאבק, הוא היה בלתי נלאה במובן החיובי של המילה, ספג עגבניות וביצים ורק בשנים האחרונות זכה לאהבה מקיר לקיר כנשיא המדינה. הוא הבין פוליטיקה ומדינאות, עם סקרנות של נער לכל חידוש, לטכנולוגיה, למדע. הייתה בו הבנה עמוקה ואינטואיטיבית לאן העולם מתקדם ומהם הדברים שיכולים לשנות את המציאות".

 

יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, הגיע אמש לבית החולים שיבא, שם פרס היה מאושפז בשבועיים האחרונים - לאחר שלקה באירוע מוחי. "בצער עמוק ובכאב גדול קיבלתי את הבשורה הקשה על פטירתו של פרס", ספד דרעי. "פרס היה ידיד אמת שלי. אהבתי אותו מאוד. תמיד אזכור אותו בשל חוכמתו, חזונו, רגישותו, והכבוד הרב שנהג בכל אדם".

"קשריו החמים עם הרב עובדיה היו שם דבר". פרס ומרן (צילום: קובי גדעון, פלאש 90) (צילום: קובי גדעון, פלאש 90)
"קשריו החמים עם הרב עובדיה היו שם דבר". פרס ומרן(צילום: קובי גדעון, פלאש 90)

דרעי ציין כי "תרומתו הגדולה של פרס לביטחון ישראל כראש ממשלה וכשר הביטחון, הקמת הכור בדימונה, חיזוק וביצור עוצמתם של צה"ל ומערכת הביטחון ומאמציו האדירים לכונן שלום ופיוס עם שכנינו, משרטטים את דמותו היהודית והנדירה, כמנהיג ציבור בכל רמ"ח אבריו שהקדיש את כל חייו למען עמו ומורשתו. פרס כיבד וייקר את לומדי התורה ועמליה. קשריו החמים וההדוקים עם מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, מרן הרב עובדיה יוסף, הפכו לשם דבר, והוא היה מקפיד לסור למעונו מדי חג ומועד. פטירתו של פרס היא אבידה גדולה לעם היהודי ולמדינת ישראל".

 

שר החינוך נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, אמר כי "פרס היה שר החינוך שלי, והוא יחסר לי מאוד. פרס כתב את ההיסטוריה במו ידיו. הוא היה איש החזון הכי מעשי, איש ביטחון שחתר לשלום, מנהיג אמיץ שייצג את מדינת ישראל בגאווה בכל רמ"ח אבריו ובכל מקום בגלובוס. זכיתי בשנים האחרונות להיפגש עם פרס פעמים רבות ולשמוע על חזונו למדינה שתהיה אור לגויים, שתייצא לעולם את המוצר הכי חזק שלנו: המוח היהודי. התרגשתי מאוד כאשר הוא נענה לבקשתי והתגייס למהלך ציבורי למען לימודי המדעים בישראל והוא נענה ברצון, למרות שלא תמיד הסכמנו בנושאים שונים".

פרס במליאה: "הכנסת מרכינה ראש" (צילום: קובי גדעון, לע"מ ) (צילום: קובי גדעון, לע
פרס במליאה: "הכנסת מרכינה ראש"(צילום: קובי גדעון, לע"מ )
 

שרת המשפטים איילת שקד: "נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס, הוא בעל זכויות רבות בבניית כוחה וביטחונה של מדינת ישראל. בכהונתו כנשיא המדינה השכיל לחבר בין חלקי העם, וסייע בהעלאת מעמדה הבינלאומי של ישראל בקרב מנהיגי העולם. אף שהשקפותינו הפוליטיות היו שונות, אין ספק שאת כל מרצו הוא הקדיש למען מדינת ישראל. יהי זכרו ברוך".


יו"ר מפלגת כולנו, שר האוצר משה כחלון: "אנחנו נפרדים היום מאחד מעמודי התווך של מדינת ישראל, מי שליווה את הקמתה, את הבאת המערכת לעצמאותה הביטחונית והכלכלית ואת החתירה הנמשכת לשלום. שמעון פרס גילם באישיותו את היצירתיות, הנחישות והאמונה שהצעידו את ישראל לשיאים בכל התחומים, ויש לו מקום של כבוד בפנתיאון הלאומי. תנחומיי למשפחת פרס, לילדים ולנכדים".

 

הודעת אבל מסר גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "כנסת ישראל מרכינה את ראשה ודואבת את לכתו של הנשיא התשיעי וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס. ישראל נפרדת היום מהעומד בראש משפחתה. היא נפרדת מהאיש שראה הכול, שהיה מעורב בכל ושעיצב הכול. פרס הוא סיפורו של העם היהודי ושל מדינת ישראל, אם כבן למשפחת ניצולי שואה, כעולה, כחקלאי, כאיש ביטחון וכמדינאי".

 

לפי אדלשטיין, "פרס היה מענקי ההנהגה הלאומית שקמו לנו במאה האחרונה, איש עתיר זכויות ומופת של ציוני גאה ששאף כל ימיו לעשות למען המדינה ואזרחיה. הוא תמיד חיפש היכן להבקיע דרך חדשה ולהביא את כולנו למקומות טובים יותר. ההיסטוריה עוד תדבר נכבדות באדם דגול זה ששמו הלך לפניו בארץ וברחבי העולם כולו כבעל תובנה, ניסיון וחזון. חסרונו של פרס יורגש היטב, אולם טביעות אצבעותיו ופירות פועלו יהיו נוכחים כאן לדורות רבים. אני שולח חיבוק חם לבני משפחתו ותנחומים כנים למוקיריו הרבים".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, ספד לאחד מקודמיו בתפקיד: "פרס היה באמת אחרון דור הנפילים שהיו שותפים להקמת המדינה. זהו יום עצוב לעם ישראל. על אף שהיינו חלוקים בדעותנו המדיניות והפוליטיות, במיוחד כשהוא היה נשיא המדינה ואני שר החוץ נהגנו להיפגש לעתים קרובות ולנהל שיחות על עתיד המדינה. שמעון יחסר לי הן כמי שהיה מאושיות המדינה הזו והן כאדם".

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כתב כי "כשאדם נפטר נהוג לומר שהוא 'איננו'. זה מה שיאמרו גם כותרות העיתונים - 'שמעון פרס איננו'. הם טועים. שמעון פרס ישנו. גם במותו הוא כאן איתנו. הוא כאן מפני שאנחנו מוקפים בתוצאות מעשיו. מערכת הביטחון, הכור בדימונה, הדמוקרטיה הישראלית, מעמדנו הבינלאומי. על כל אחד מאלה הוא טבע את החותם הייחודי שלו.

 

"בדרך הוא לימד את כולנו שיעור חד פעמי במנהיגות. הוא לימד אותנו שמנהיגים אמיתיים אינם נמדדים רק בדרך בה הם מתייצבים בפני האויב, אלא גם - ואולי בעיקר - בדרך בה הם מתייצבים בפני העם שלהם, בפני אנשיהם, ואומרים להם הכל, כולל החלקים שהם לא רוצים לשמוע. ולא תמיד זה היה קל. אחרון דור הנפילים של החברה הישראלית התמקד כל חייו בשתי המלחמות החשובות באמת - על בניית עוצמתה הצבאית והמדינית של ישראל, ועל השלום. מלחמות בסדר גודל כזה אינן הולכות לשום מקום, הן חלק מחיינו ותמיד יהיו. כמו שמעון פרס".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב ספדה אף היא: "האיש שהקדיש את חייו למדינת ישראל הלך לעולמו והשאיר אחריו מורשת של עשייה ציבורית למען מדינת ישראל, ביטחונה ויחסיה עם מדינות העולם. פרס היה איש חזון, רב מרץ וכוחות נפש. אני מלאת הערכה על המשימות הציבוריות שנטל על שכמו מגיל צעיר ועד יום מותו. אני משתתפת בצערה של המשפחה ושל חבריו ומוקירי זכרו הרבים".


פורסם לראשונה 28/09/2016 05:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים