שתף קטע נבחר

פגיונות של נאצים בפשפשוק: "צריך את הכסף"

שני פגיונות עם תבליטי צלב קרס הוצעו למכירה בקבוצה בפייסבוק. הגולשים הזדעזעו. "אלה תגובות של רגש, הרי מוכרים מגוון דברים. בגלל הצלב הקרס?", אמר המציע. "זה שייך לחבר שלי, סבא שלו היה פרטיזן ומבחינתו זה מסמל ניצחון. רק מי שעשיר תורם למוזיאון". יד ושם: "יש בכך טעם לפגם ומעודד זיוף"

שני פגיונות עם כיתוב באותיות גותיות ותבליטי צלב קרס - את המוצר הזה פרסם אתמול (א') פרופיל פייסבוק לא מאוד פעיל של בחור בשם אלעד, בקבוצת פשפשוק אספנות ברשת החברתית. המחיר: 2,500 שקל.

 

החל מ-2,500 שקל, יד שנייה מישראלי, באחריות ()
החל מ-2,500 שקל, יד שנייה מישראלי, באחריות

  

החברים בקבוצה, אחת מקבוצות פשפשוק הפופולריות, בה מוכרים מפרסמים פריטים משומשים, געשו. רבים יצאו נגד המוכר בטענה שמדובר בביזוי זכר השואה, חוסר טאקט ואהבת כסף. אחרים לא הבינו מה הבעיה, הרי יש אנשים שאוספים מזכרות מאותה תקופה. רבים אף טענו שהמזכרות מזויפות ואחרים ענו להם שגם אם מזויפות - זה עדיין חפץ עם סמלים נאציים. בעקבות התגובות המוכר מחק את הפוסט, אך העלה אותו שוב בלילה, כשהפעם תג המחיר - שקל אחד בלבד.


יד ושם: יתכן שזה שייך לחייל בלופטוואפה ()
יד ושם: יתכן שזה שייך לחייל בלופטוואפה

אולי של האס.אה, אולי זה מזויף ()
אולי של האס.אה, אולי זה מזויף


פרסם את הצעת המכירה שוב, הפעם החל מ-1 שקלים בלבד ()
פרסם את הצעת המכירה שוב, הפעם החל מ-1 שקלים בלבד

 

הבעלים של פשפשוק לא הגיב

יש מדינות אירופיות כמו צרפת וגרמניה שאוסרות למכור פריטים מתקופת מלחמת העולם השנייה עם סמלי הרייך השלישי, וכן כל פריט שמכיל סממנים נאציים או ניאו נאציים. בישראל אין חוק כזה, בעיקר משום שלא סביר להניח שאנשים ירצו למכור בפומבי חפצים מסוג זה, אם כי בתי מכירות בישראל כבר מכרו בעבר מזכרות נאציות.

 

בעלי הקבוצה שמנהל מספר קבוצות תחת השם "פשפשוק", אמר ל-ynet שלא ראה את הפוסט המדובר ועד לרגע פרסום הכתבה לא הגיב לבקשתנו לדעתו בעניין זה. כמו כן, לא ברור אם יש לקבוצה מדיניות בעניין מכירת חפצים דומים.


מותר לשמור אסור למכור? ()
מותר לשמור אסור למכור?
  

המוכר לא מבין מה הבעיה. "מה הקטע של הנאצים"?

שוחחנו עם הבחור שפרסם את הפוסט. הוא מצידו סיפר ל-ynet ששמו אינו אלעד והוא משתמש בפרופיל הזה למכור חפצים. לטענתו, הפעם הוא אינו המוכר אלא רק המציע, שכן מדובר במזכרות של חבר שלו שמעוניין לסחור בהן. "סבא שלו היה פרטיזן ושמר את זה", אמר ל-ynet. "מה הבעיה עם זה?!".

 

למה למכור את זה ולא לתת למוזיאון?

 

"את מבינה שאת יכולה לפתוח את האינטרנט ולקנות מלא חפצים? בולים של נאצים ושטרות מהגטו. תשאלי גם אותם: למה אתם לא נותנים את זה ליד ושם? את יכולה ללכת ולשאול אנשים שקונים פריטים כאלה באלפי שקלים: למה אתם לא תורמים את זה? מה זאת אומרת, יש גם כתבי יד עתיקים שכל מוזיאון היה לוקח, יש חנוכיות עתיקות שאנשים מוכרים ולא נותנים למוזיאון. יש מלא דברים, מה הקטע של הנאצים? בגלל הסמל של צלב הקרס? גם היום אנשים הולכים עם צלב קרס ועושים קעקועים, את יכולה להגיד להם משהו?".

 

אני רק תוהה למה אתה מוכר את זה.

.

"הנאצים לא רצחו רק יהודים. יש מיליוני אנשים".

 

אדרבא אם הם לא רצחו רק יהודים, גם במדינות אחרות זה עלול להעליב אנשים. למה לעשות כסף מזה?

 

"יש הרבה מכירות של חפצים כאלה ואין מה לעשות. אני יודע שזה מכאיב לניצולי שואה, אבל למה סתם לקנטר".

 

כן, אבל אני שואלת אותך למה אתה עצמך מוכר את זה.

 

"זה לא אני זה שמוכר את זה, אלא מישהו שאין לו מחשב. אני מתעסק במכירות של דברים והוא קיבל את זה ממישהו במשפחה שלו, מסבא שלו שהיה אחד הפרטיזנים. הם לקחו את זה. בשבילם, זו הגבורה הכי גדולה שזה היה אצלם. הוא צריך כסף אז הוא רוצה למכור את זה. מה את יכולה לבוא להגיד לו? אנשים צריכים כסף אז הם מוכרים דברים".

 

פגיונות של האס.אה וחיילי חיל האוויר בידי פרטיזן?

ביד ושם לא ידעו לשפוט לפי הצילומים אם מדובר בחפצים מקוריים. אם הם מקוריים, מסרו במוזיאון, כי "ככל הנראה הפגיון עם הכת הכתומה והספירלית הוא חלק מציוד של קציני חיל האוויר בצבא הגרמני (לופטוואפה), ואילו הפגיון השני - שייך לאנשי האס.אה - פלוגות הסער". ברוב המקרים, פגיונות כאלה לא שימשו לתקיפה או לרצח יהודים, אלא היו חלק מציוד צבאי.
 

בכל מקרה, אם אכן מדובר בפריטים מקוריים, לא ברור כיצד פרטיזן השיג פגיון ששייך לאנשי האס.אה שרובם חוסלו ב-1934 או פגיון של חייל בחיל האוויר. ביד ושם אמרו שהפריטים הללו, שיש מהם בשפע באתרי מכירות (רובם מזויפים), בדרך כלל התגלגלו לידיהם של משחררי מחנות ואנשי צבאות בעלי הברית - בריטים, אמריקאים וסובייטים, ולרוב לא לידי פרטיזנים. אך יתכן שהמציע לא יודע בדיוק מה עשה סבו של המוכר במלחמה. כך או כך, לדעתו מדובר בסמל של גבורה.

 

"הם גנבו את זה מהנאצים, הם היו פרטיזנים. ככה הסבא סיפר לו, אז מבחינתו להיפך, זה מסמל גבורה", טוען המציע. "זו ההוכחה שלהם שהם הצליחו וניצחו את הגרמנים. מי שיש לו כסף והוא מיליונר אז הוא תורם למוזיאונים אפילו דברים שעלו עשרות אלפי דולרים, ומי שאין לו וצריך כסף אז הוא מוכר את הדברים ולא תורם את זה לאף מוזיאון. היו שם הרבה תגובות של אנשים שסתם לא מבינים, מתלהמים".


"אלעד": "האנשים סתם מתלהמים" ()
"אלעד": "האנשים סתם מתלהמים"

  

"הוא לא מרגיש גאווה שהוא מוכר את זה"

לפי המפרסם, המוכר קיווה למכור את הפגיונות ב-2,000 דולר. "אני כרגע לא מתעסק עם זה, אבל אני מאמין שאם היו נותנים לו על כל פגיון 1,000 דולר, הוא היה מוכר את זה. זה פשוט לא יפה לשאול כזה דבר, זה לא שהוא מרגיש גאווה שהוא מוכר את זה, אבל מה לעשות, אנשים צריכים כסף וככה זה הרבה דברים מתגלגלים למכירות פומביות. ובכלל בזכות היטלר את פה".

 

אני פה בזכות אלה שניצחו במלחמת העצמאות.

 

"שמעתי מלא הרצאות, יש לי ידע על השואה, אני אדם דתי. אני מכיר את השוק ואני יודע איך השוק הזה עובד. ראיתי את התגובות. אמרתי זה לא בשבילי והורדתי את הפוסט. גם האדם שאני מוכר את זה בשבילו ביקש ממני להוריד את הפוסט.

 

"הוא התקשר אלי, וכשאמרתי לו שיש תגובות של אנשים, הוא ביקש למחוק. אני אישית לא הייתי מוחק את זה. כי כל האנשים שמגיבים - אלה תגובות של רגש. למה לך לכתוב על משהו שנמחק כעבור שעה?".

 

אחרי השיחה עם ynet, "אלעד", כאמור, שוב העלה את הפוסט, למרות שהפוסט המקורי אכן נמחק. גם הפרסום החדש זכה לתגובות זועמות.

 

יד ושם: "זה סחר שיש בו טעם לפגם ומעודד זיוף"

מיד ושם נמסר בתגובה: "אנו מודעים לעובדה שיש סחר בפריטים מתקופת השואה ובמזכרות נאציות. לצערנו, כיום גם הרשתות החברתיות מהוות פלטפורמה לסחר שכזה. יש טעם לפגם לסחר בפריטים ובחפצים אישיים אשר שימשו את הנאצים. מקומם של חפצים אלו הוא באוסף יד ושם, כאן הם נחקרים, נשמרים ומשמשים כעדות היסטורית לחוקרים.

 

"סחר כזה הוא בעייתי לטעמנו, גם כי הוא מעודד ויוצר שוק לזיוף ולמסחר בפריטים נאציים שבשנים האחרונות התרחב. לכן ישנם לא מעט חפצים שנמצאים בשווקים כתוצאה מתעשיית הזיוף שהתפתחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים