שתף קטע נבחר

החתיכה החסרה: למה הרפואה העכשווית לא תמיד עובדת

בקרוב יגיע היום, אומר הקרדיולוג ד"ר נאדר בוטו, שפיתח את שיטת "השטיפה האנרגטית" לרפואה אינטגרטיבית, שבו רופא יביט בנו ולא יראה איבר בעייתי שיש לטפל בו, אלא מכלול שלם של גוף, נפש ונשמה. כך, למשל, משבר מיני עם בן זוג משפיע על שלפוחית השתן וצוואר הרחם, ופחד מפני ביקורת פוגע בתפקוד המעי הגס. "המהות האנרגטית לא שוללת את החוקים המדעיים, היא דווקא מרחיבה אותם", הוא מבהיר

אנחנו חיים בתקופה חשובה. תקופה שבה מתרחש מעבר אל מודל מדעי חדש שעומד להשפיע על כל תחומי המדע - החל בפיזיקה, דרך הביולוגיה וכלה ברפואה.

 

9 נקודות על הרפואה במאה ה-21

1. ההגדרה הנוכחית של מחלה: על פי המודל הרפואי המוביל הנוכחי, מחלה, באופן כללי, היא תוצאה של אחד משני דברים - או אלמנטים גנטיים פנימיים שגורמים לשיבוש האיזון, או אלמנטים טראומטיים חיצונים, כמו למשל הרעלות וזיהומים ממקור חיצוני. בשנים האחרונות החלה הרפואה המערבית לייחס גם חשיבות לגורם המתח הנפשי, אבל רק באופן כללי ובלתי מוגדר.

 

קראו עוד בנושא:

מהי סוג הרפואה המשלימה שמחזקת את חולי הסרטן?

בריא להיות מאושרים: 10 עצות לגוף ונפש בריאים

רפואה משלימה: מהו הטיפול החביב ביותר על ישראלים?

 

2. טכנולוגיה כגורם מנתק: השימוש הנרחב בטכנולוגיה מנתק את תהליך האבחון מן האדם החולה, ומצמצם את הייחודיות של כל חולה בעיני הרופא/ה. הרופא מצמצם את הבעיה מן החולה אל איבר ספציפי, ודרך הפעולה האחידה גורמת לו לספק פתרון טכנולוגי אחיד על חשבון טיפול אישי.

 

3. הכימיה והפיזיקה לבדן לא מספיקות: אין בידי הכימיה והפיזיקה לפתור או אף להסביר את מלוא מורכבות הפיזיולוגיה של הגוף האנושי. רק אם נוסיף לכימיה ולפיזיקה את הממד האנרגטי הרוחני, נוכל להבין את מלוא הביטוי של החיים האנושיים על כל ממדיהם. מהות רוחנית זו כלל אינה שוללת את החוקים המדעיים, אלא דווקא מרחיבה את הפרספקטיבה ביחס אליהם, כדי להכליל בתוכם גם מציאות פיזית בתדירות מאוד גבוהה.

 

הרפואה המערבית מייחסת חשיבות גם למתח הנפשי, אבל רק באופן כללי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הרפואה המערבית מייחסת חשיבות גם למתח הנפשי, אבל רק באופן כללי(צילום: shutterstock)
 

 

4. האדם הוא מהות אחת שמורכבת מ-3 חלקים: כשהראייה שלנו מתרחבת ומכילה בתוכה גם את הממד האנרגטי הגבוה, אנחנו יוצרים בסיס לפיזיולוגיה חדשה ולרפואה המתאימה לעידן חדש, רפואה שרואה באדם מהות אחת המורכבת מהתמזגות בין הגוף הפיזי, הנשמה האנרגטית והנפש.

 

5. הגוף הוא הביטוי הפיזי של הנשמה: שלושת חלקי הרפואה נמצאים באיזון דינמי, החל מהאנרגיות הגבוהות של הנשמה ועד למציאות הפיזית. הרקמות בגופנו ארוגות לא רק מחמצן, גלוקוזה וחומרים כימיים אחרים, אלא גם מאנרגיה גבוהה שזורמת בתאים ומווסתת את פעולות החיים השונות. הגוף הוא בעצם הביטוי הפיזי של הגוף האנרגטי (הנשמה).

 

6. לא די בפיזיולוגיה ופסיכולוגיה: על כן, הראייה ההוליסטית ביחס לבריאות ואיכות חיים אינה כרוכה רק באיזון בין הגוף הפיזי והפסיכולוגי, אלא חייבת לכלול גם היבטים של הרוח – הנשמה.

 

7. הגדרה מחדש של המחלה: מחלה, אם כן, היא תהליך המצביע על חוסר איזון בגוף, כתוצאה שנגרם ממחסור באנרגיה חיונית. מקורו של השינוי האנרגטי הזה מצוי לרוב במשברים נפשיים ובעומס יתר נפשי ומנטלי כאחד.

 

8. למחלה יש, אם כן, מטרה ברורה: להדריך את האדם לשנות את אורח חייו. כשהמחלה משיגה את מטרתה, מבריא האדם מהשורש ואינו זקוק לה יותר. לעומת זאת, כאשר מטופל התסמין בלבד, וכל מטרת הטיפול היא להשתיק אותו, חולפת המחלה וחוזרת שוב עד שהופכת כרונית.

 

9. תפקידו החדש של הרופא: כל מי שמתכחש לעובדה שהנשמה היא המפיחה חיים בגוף הפיזי, מזרימה אותם ומניעה אותם, מאבד את העיקר - יחודיותה של המהות האנושית. וכשהרופא הוא מרפא יותר מאשר טכנאי, אז הוא מעריך טוב יותר את תפקיד הנשמה כגורם המניע את החיים ושומר על הבריאות. החל מהאנרגיה שנספגת דרך המזון, האוויר והעור, דרך המרכזים האנרגטיים, הצ'קרות, פיזור האנרגיה בגוף דרך זרם הדם והנוזלים השונים, המרידיאנים, ועד להילה שמסביב לתאים הבודדים ולכל הגוף.

 

אפיגנטיקה - תחום חדש

בשנים האחרונות התפתח תחום חדש שמקבל משקל סגולי שהולך ועולה עם השנים. תחום האפיגנטיקה ("על הגנטיקה" ביוונית), עוסק בכל התהליכים שמשפיעים על האופן שבו גנים באים לידי ביטוי ואף עוברים בתורשה בלי שהם משפיעים על רצף הדנ"א עצמו.

 

לכן האפיגנטיקה עוסקת גם בשינויים הסביבתיים שמשפיעים על התפתחות היצור החי ועוברים בתורשה. האנרגיה הסביבתית משפיעה על האנרגיה של הנשמה וקובעת את הגנטיקה שבאה לביטוי.

 

הרפואה שתראה באדם מכלול של גוף, נשמה ונפש וכך יש לטפל בו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הרפואה שתראה באדם מכלול של גוף, נשמה ונפש וכך יש לטפל בו(צילום: shutterstock)

 

הקשר בין משבר נפשי לאיבר פגוע ברור לחלוטין, בנוסף לקשירת אופן התגובה למשבר עם סוג המחלה המסוים המופיע באיבר, המשויך אנרגטית למשבר. בצורה זו, ניתן להבין את מהות המשבר על ידי התבוננות במחלה, וכך לזהות ולהבין את סוג התגובה הנאותה לטיפול במשבר.

 

הקשר בין שבעת מישורי החיים ושבעת המרכזים האנרגטיים הקשורים בבלוטות אנדוקריניות (שמפרישות הורמונים למחזור הדם) מצד אחד, וההיבטים הפסיכולוגיים שקשורים באופן בו האדם מעבד את המשברים שמשפיעים על המרידיאנים הקשורים בהם מצד שני, מסייע לנו לזהות את סוג המשבר לפי מיקום המחלה.

 

מה קורה לנו בזמן מחלה?

חסימה אנרגטית, עוד לפני הופעתה כמחלה פיזית, גורמת להפרעה תפקודית במישור הנפשי והפיזי כאחד. שלב זה, בו האדם מתחיל לפנות למערכת הרפואית ועובר בירור רפואי שכולל בדיקות דם, צילומי רנטגן או בדיקות רפואיות אחרות שלא מוצאות ממצאים המסבירים את תלונותיו, עלול לעורר בו תחושת תסכול וחשש שהרופא והמערכת הרפואית אינם מבינים אותו ואולי אף מטילים ספק בתלונותיו.

 

בכל מקרה, כיוון שבין היווצרות החסימה האנרגטית לבין הופעת ביטויה בצורת מחלה פיזית עובר בדרך כלל פרק זמן ניכר, איתור ההפרעה האנרגטית בשלב הביניים, בין הופעת החסימה האנרגטית בזמן המשבר הנפשי לבין הופעתה כמחלה גופנית, הופך להיות קריטי, כיוון שאז ניתן לטפל בחולה באמצעים פשוטים ו"בלתי כואבים", במטרה לאתר את ההפרעה האנרגטית, שבתורה תסייע לנו להבין על איזה בסיס נפשי הופיעה החסימה.

 

לקשר בין המשבר הנפשי, השינוי האנרגטי, המוח, המערכת ההורמונלית (אנדוקרינית), מערכת החיסון והגוף קראתי "פסיכו-אנרגיטיקה-נוירו-אנדוקרינו- אימונו- סומטיקה" - Psycho-energy-neuro-endocrino-immuno- somatic (PENEIS) - שלוקחת בחשבון שכל ההיבטים מחוברים כיחידה אחת ומושפעים הדדית.

 

גידול בשד ימין? כדאי לבדוק אם יש בעיות בזוגיות

כך למשל, כאבים בגב התחתון, בהיעדר שינויים אורגניים, נובעים מהתכווצות יתר בשרירים. מצב זה מצביע על כך שבעבר היו לאדם מתחים במישור המיני, וכמו כן על כך שישנה חסימה אנרגטית שבעתיד עלולה להופיע כהפרעה תפקודית בשלפוחית השתן, או אפילו כהגבלה בתפקוד הפרוסטטה.

 

משבר פרידה מאדם יקר שלא עובד כראוי ישפיע ישירות על הלב.

 

בגיל צעיר פחד נטישה מהאב ישפיע על הריאה הימנית, ומהאם על ריאה שמאלית, פחד מוות ישפיע על הריאה הימנית אם האדם הוא ממין זכר, ועל הריאה השמאלית אם מדובר בנקבה.

 

משבר מיני עם בן זוג ישפיע על שלפוחית השתן וצוואר הרחם.

 

פחד מפני ביקורת פוגע בתפקוד המעי הגס, כאשר היסוס וחוסר החלטיות ישפיע על המעי הדק.

 

משבר שנגרם בעקבות אירוע בלתי צפוי שהיה קשה לעכל פוגע בקיבה, לעומת משבר צפוי אבל לא מעוכל שישפיע על הטחול.

 


כאב לב יכול באמת לנבוע ממשבר פרידה שלא עוכל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כאב לב יכול באמת לנבוע ממשבר פרידה שלא עוכל(צילום: shutterstock)

 

פחד עמוק מאפשרות לפגיעה גופנית או פחד ממחלה יפגעו בלבלב.

 

אובדן בן יפגע בשחלה הימנית.

 

משבר טריטוריאלי או דחק (stress) ממושך יפגע ביותרת הכליה.

 

סוג המחלה מאפשר לנו להבין באיזה אופן הביע האדם את רגשותיו לנוכח משבר מסוים, שבא לידי ביטוי באיבר מסוים. הבנה זו תקל עלינו לפעול כדי לתקן את חוסר האיזון האנרגטי שעומד מאחורי המחלה.

 

יתרה מזאת, תהיה בידינו האינדיקציה כיצד לעבד את המשבר שעומד מאחורי ההפרעה האנרגטית. כך, למשל, לאישה עם גידול סרטני בשד ימין יהיה מומלץ מאוד להפחית ככל האפשר בבכי בעקבות משבר לא מיני עם בן זוג, כי הבכי עלול לגרום לאובדן אנרגיה רגשית נוספת שמקורה בשד ימין.

 

לאישה עם גידול שפיר בשד ימין, לעומת זאת, יהיה מומלץ מאוד להביע את רגשותיה באופן מלא, דרך הבעה רגשית ובכי.

 

משימתו של הרופא העתידי

גישה זו למחלה שונה במובהק מהמקובל ברפואה הקונבנציונלית. אנחנו אחראים למחלה, שהיא תוצאה של משברים. מאחורי כל משבר קיים פוטנציאל למידה והתקדמות.

 

המחלה מהווה מעין בחינה שמטרתה להעמיק את ניסיוננו כדי לסייע לנו להתקדם צעד נוסף במסלול היעוד הרוחני שלנו.

 

לפי הרפואה האינטגרטיבית המאחדת, תהליך הריפוי מהווה, אם כן, תהליך התפתחותי שבו מובל האדם ממכשול נפשי מעיק לשחרור רוחני, שמעניק סיפוק ואושר עמוק.

 

על פי מודל זה, משימתו של הרופא העתידי היא למלא תפקיד חשוב בשינוי תפיסת המחלה ולשנות את הגדרותיה. בריאות שלמה תתבטא באיזון מלא בין שלושת המרכיבים המרכזיים של המהות האנושית: נפש, נשמה וגוף, כדי להשיג מצב של רווחה מלאה - נפשית, גופנית וחברתית.

 

וזאת הגדרת הבריאות על פי ארגון הבריאות העולמי.

 

הכותב הוא קרדיולוג בכיר ומצנתר במרכז הרפואי רבין

 

ד"ר נאדר בוטו ישתתף בכנס השנתי של ברא צמחים, "צומחים קדימה", שייערך ב-9-8 בנובמבר ביקנעם ובשפיים. לפרטים נוספים על הכנס

 

ואיך צמחי המרפא יכולים לעזור:

 

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
טיפול אישי במקום פתרון טכנולוגי אחיד
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים