שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח מעברי קופות החולים: לאומית מתרסקת, מכבי נוסקת

  על פי הנתונים בדו"ח, מכבי סיימה את השנה עם המאזן הטוב ביותר מבחינת קליטת מבוטחים לקופה, מספר המעברים הגבוה ביותר של מבוטחים הוא מהכללית למאוחדת, ומספר הנוטשים הגבוה - מהלאומית. מנכ"ל מאוחדת קורא לסגור את לאומית ולמזגה אל מאוחדת. משרד הבריאות: "למבוטחי לאומית אין מה לחשוש"

  דו"ח חדש של משרד הבריאות, שמפורסם היום (א') מראה את נתוני המעבר של מבוטחים בין הקופות. מספר הנוטשים הגדול ביותר הוא מכללית למאוחדת. מכבי עם המאזן הטוב ביותר, כש-25,500 מבוטחים נטשו אותה, אולם 46,500 בחרו לעבור אליה, ולאומית עם מספר הנוטשים הגבוה ביותר.

   

  במשרד הבריאות אומרים כי שנת 2016 הייתה שנת שיא כאשר 2% מהמבוטחים נטשו השנה את הקופה שלהם ועברו לקופה אחרת. מספרית, מדובר בכ-164,400 מבוטחים שביצעו מעברים בין הקופות. לשם השוואה, בשנים האחרונות עברו בין הקופות כ-1.7% מהמבוטחים

    

  איור: תומר תורג'מן ( ) ( )
  איור: תומר תורג'מן

   

  מספר העוברים הגדול: מהכללית למאוחדת

  מאז שנת 1995 מאפשר משרד הבריאות לכל מבוטח לעבור קופה, בשישה מועדים בשנה, עד שני מעברים בתקופה של 12 חודשים. מאז שנת 2011 ניתן לבצע את המעבר בחינם דרך האינטרנט ללא עלות. 

   

  מבדיקה של כמות המצטרפים לעומת כמות העוזבים מקופת חולים אחת לשנייה, ניתן לראות כי מספר המעברים הגבוה ביותר הוא מכללית למאוחדת (כ-22 אלף מבוטחים).

   

  המנצחת הגדולה השנה היא קופת החולים מכבי שהצליחה לקלוט אלפי מבוטחים יותר ממה שאיבדה לכל קופה – כ-5,000 מבוטחים מכללית, כ-10 אלף מבוטחים מלאומית ומעל 6,000 מבוטחים ממאוחדת.

   

  עוד על פי הדו"ח, מספר הנוטשים הגבוה ביותר היה בקופת חולים לאומית, שם עזבו 44,100 מבוטחים, והצטרפו רק 23,100. בקופות החולים כללית ומאוחדת קיים מאזן בקירוב בין כמות המצטרפים לנוטשים, בעוד שבמכבי קיים שיעור מצטרפים גבוה ביותר בהשוואה לשאר הקופות, כאמור: 25,500 מבוטחים נטשו את מכבי, אולם 46,500 בחרו לעבור אליה.

   

   ( ) ( )

    

  "לאנשים יש זכות לעבור קופה"

  בפילוח לפי דירוג חברתי-כלכלי, ניכר כי ביישובים בעלי מעמד נמוך שיעורי המעברים היו הגבוהים ביותר. הסיבה לכך לדעת משרד הבריאות, היא שרוב היישובים בהן קופות החולים ריכזו את מאמציהן הם יישובים במעמד חברתי כלכלי נמוך. תוצאה בולטת נוספת של הניתוח היא שמתוך 10 היישובים בעלי שיעור המעברים הגבוה ביותר, 8 יישובים הם מהמגזר הערבי.

   

  היישובים בהם שיעור המעברים היה הגבוה ביותר הם ערערה, לקיה, עראבה, בסמ"ה, בוקעאתא, כאבול, תפרח וטייבה. היישובים בהם נראה שהמבוטחים מרוצים מהקופה ובהם שיעורי המעבר הם הנמוכים בישראל הם תפרח, רכסים, כוכב יעקב, אלעד, עמנואל, בית"ר עילית, צפת, בית שמש ובני ברק.

   

  "אנחנו בעד שקיפות מלאה", אומר ל-ynet ניר קידר, סמנכ"ל מינהל תכנון אסטרטגי וכלכלי במשרד הבריאות, "הרבה אנשים לא מבינים את הזכות שלהם לעבור קופה. זה קל, ובעידן המודרני היום המבוטחים יכולים להשוות בין מה שהקופות מציעות ולעבור בשלוש דקות באינטרנט ובחינם".

   

  האם הדו"ח עלול לגרום לקריסה של קופת חולים לאומית שחוותה שיעור מעברים גבוה מאוד השנה? במשרד הבריאות מרגיעים שאין חשש: "קופת חולים לאומית היא קופה טובה מאוד", אומר קידר, "לכל קופה יש יתרונות וחסרונות. כדאי לזכור שעשרות אלפים עזבו את לאומית, אבל גם עשרות אלפים בחרו לעבור אליה השנה. אין ללקוחות לאומית סיבה לדאגה, הקופה תמשיך לשרת את מבוטחיה כרגיל".

   

  מנכ"ל מאוחדת: "לאומית מדממת, להפסיק את הנשמתה"

  רן סער, מנכ"ל מכבי שירותי בריאות אמר בתגובה לדו"ח: "אני שמח וגאה מאד. אנשים למדו לברר לעומק מה הכי טוב בשבילם ולהצביע ברגליים".

   

  שירותי בריאות כללית הגיבו לנתונים: "היציבות והעלייה המשמעותית במצבת הלקוחות של 'כללית' בשנים האחרונות מהווה הצבעת אמון בשירות ובאיכות הרפואית. יש לציין כי בחודשים האחרונים קיים גידול משמעותי במספר הלקוחות ואנחנו שמחים על כך".

   

  תגובת קופת חולים לאומית: "הקלת אפשרויות המעבר בין קופות החולים כפי שבוצעו בשנים האחרונות, נוצלו לרעה על ידי חלק מקופות החולים אשר הקימו מוקדי מכירות בעלות של עשרות מיליוני שקלים מכספי הציבור במסווה של מוקדי שירות לקוחות ותוך דווח כוזב למשרד הבריאות. ישנה קופה אשר בימים אלו חלק מאנשיה מועמדים לדין פלילי על מעשים מעין אלו וחלקם כבר הורשעו.

   

  "הפעלת מוקדים אלו מגיעה לסך של כ-100 מיליון שקלים בשנה מכספי סל הבריאות לספקי מכירות פרטיים דבר המהווה חריגה מתקנות הפרסום והשיווק של משרד הבריאות בעצמו. לאומית סיימה את שנת 2015 באיזון תקציבי ובעמידה ביעדים, ותעשה זאת גם בשנת 2016".

   

  מנכ"ל מאוחדת, זאב וורמברנד, הגיב על הדו"ח ואמר: שיעורי ההצטרפות והנטישה לקופות החולים משקפים מציאות של חוסר אחריות תקציבית במערכת הבריאות הציבורית של מדינת ישראל. בצד המאזן השלילי המתון של הכללית והמאזן החיובי המתון של מאוחדת, ניכר בנתונים יחס ישיר בין החריגה התקציבית האדירה של מכבי – לבין מספר המבוטחים שהיא רוכשת. בצידה השני של המשוואה, ניכר שלמרות סכומי העתק שהמדינה בוחרת להמשיך ולהשקיע ב"הנשמה המלאכותית" של לאומית – זו ממשיכה לדמם ולאבד שיעור ניכר מלקוחותיה.

   

  "אני קורא לשרי הבריאות והאוצר למזג את מה שנשאר מלאומית לתוך מאוחדת. רק כך תמנע היווצרותו של דואופול מסוכן במערכת הבריאות. במקום להשחית כספים רבים על קופה ננטשת, על המדינה למזג את לאומית לתוך מאוחדת וליצור מערכת בריאות ציבורית מאוזנת ואיתנה יותר".

   

  קופת חולים לאומית בחרה שלא להגיב לטענותיו של וורמברנד.


  צפו: נתוני קופות החולים

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  שיא במעבר בין קופות החולים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים