שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מפעל של בז"ן ייסגר? מנכ"ל הקבוצה הגיע לביהמ"ש

  בית המשפט המחוזי בחיפה ממשיך לדון בבקשת מפעל כרמל אולפינים לבטל את צו הסגירה שהוציאה עיריית חיפה למפעל. מנכ"ל הקבוצה הגיע לדיון. במהלך הדיון האחרון, מאות עובדים הפגינו ואחזו בשלטים בגנות ראש העיר

  מנכ"ל קבוצת בז"ן, אבנר מימון, הגיע היום (ג') לדיון המשך בבית המשפט המחוזי בחיפה בבקשת מפעל כרמל אולפינים לבטל את צו הסגירה למפעל. במהלך הדיון הראשון, שהתקיים בתחילת השבוע, מאות מעובדי בתי הזיקוק הפגינו ואחזו בשלטים בגנות ראש העיר יונה יהב. יהב הגיב היום ואמר כי הוא "שמח שהמנכ"ל מתחיל לחשוב על הערים הגובלות במפעל". יהב הוסיף כי המפעל עצמו מודה שבאירוע הלפיד מה-8 באוקטובר הוזרמה כמות גז גדולה בהרבה מהמותר. בעירייה ככלל טוענים שבמפעלים מאוד לחוצים כרגע מההליכים ומהתחושה שמישהו פתאום אוכף עליהם את החוק כלשונו.

   

  חיפה: ביהמ"ש דן בסגירת מפעל של בז"ן, העובדים הפגינו  

  הלפיד הבוער של בז"ן: "זהו מנגנון בטיחות"

   

  נציג המפעל הציג בדיון את חוות הדעת של משרד האנרגיה, לפיה סגירת מתקני בזן תוביל למחסור קשה בבנזין. מיד אחריו טען נציג העירייה בדיון שהמסמך לא רלוונטי, כי המפעל מייצר פלסטיק. לדבריו, עורך הדין של המפעל מסיט את הדיון ומנסה להציג בפני השופטת שתהיה קטסטרופה במשק הדלק. השופטת ג'אדה בסול התרעמה ואמר: מדוע משרד האנרגיה לא מתייצב ונותן עמדה רשמית? "לא מסכימה שיגניבו לי מסמכים בצורה הזאת. אם למדינה יש עמדה שתבוא ותטען אותה בצורה רשמית". לאחר מכן סירבה השופטת לאשר את הגשת המסמך.

   

  במהלך הדיון האחרון, ביקשה השופטת לשמוע את חוות דעתו של המשרד להגנת הסביבה, האם המפעל הפר את תנאי ההיתר שלו או לא. נציגי המשרד שמיוצגים על ידי הפרקליטות ענו שכדי שבית המשפט יבחן את סבירות ההחלטה של העירייה, הוא אינו זקוק לחוות דעתו של המשרד ושזה לא נכון מבחינת המשרד להביע עמדה לגופו של עניין בשלב הזה, במיוחד ועדיין אין החלטה בשימוע שהוא עשה למפעל. בתגובה הנציגים הירוקים אמרו כי לא מדובר בהפתעה: "המשרד שומר על המפעלים".

  הפגנת העובדים במהלך הדיון האחרון (באדיבות ועד עובדי בתי הזיקוק) (באדיבות ועד עובדי בתי הזיקוק)
  הפגנת העובדים במהלך הדיון האחרון(באדיבות ועד עובדי בתי הזיקוק)

   

  מזכיר ועד העובדים בכרמל אולפינים, מאיר ששה, אמר כי צעדו של יהב הוא פופוליסטי. "בתי הזיקוק הוא המפעל הכי טוב בעולם בפליטות, וזה מוכח. אם יהב רוצה להילחם בזיהום שיעשה את המטרונית חשמלית", אמר. את הפעילים הירוקים כינה "חרדתיים" ו"אקו-פוליטיים". "הם נגד מזון, נגד דלק, אבל עכשיו הם פתחו במלחמה נגד העובדים", טען.

   

  יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התייחס בתחילת השבוע לראשונה למשבר ואמר: "זוהי העת להפסיק עם אמרות לא מבוססות ופופוליסטיות ולתת את האמון והזמן לאוטוריטה המקצועית היחידה שאמונה על כך והיא אנשי המשרד להגנת הסביבה. במקום לזרוע פחד ובהלה בציבור, חשוב לאפשר לאנשי המקצוע לעשות את עבודתם ולקבוע מה היא האמת ומה הדברים שנדרשים לטיפול ולתיקון. אסור לשכוח כי מפעלי בז"ן מעסיקים עשרות אלפי בני אדם ובמעגל השני אחראים לעוד מאות אלפי עובדים וספקים נוספים. זה לא הזמן לאמירות פזיזות ולוויכוחים מיותרים. מדובר כאן בסוגיה רצינית שנוגעת לסביבה ולבריאות הציבור, ובאופן שהולם את גודל השעה על כל הגורמים לשלב ידיים בהבאת הפתרון ולא בפילוג ובהעמקת המשבר. כולנו מחויבים לאיכות הסביבה ויש לתת למשרד להגנת הסביבה להשלים את עבודתו".

   

  צו הסגירה הוצא בסוף אוקטובר על ידי עיריית חיפה בעקבות סדרת תקלות במתחם בתי הזיקוק בתקופה האחרונה. בצו נקבע כי המשך העיסוק במפעל מהווה סכנה חמורה ומיידית לסביבה ולשלום ובטיחות הציבור ובריאותו. בעבר ביצעה עיריית חיפה מהלכים מסוג זה שהתמוססו לאחר זמן קצר. כך למשל, הורה ראש העירייה יונה יהב לפני כשנה לחסום במשאיות את הכניסה למפעלים המזהמים, מהלך שזכה לכותרות בכלי התקשורת. אולם זמן קצר לאחר מכן חזר המצב לקדמותו וגורמים בעירייה האשימו את יהב ב"ספין לצרכי תקשורת בלבד".

   

  יום לאחר הוצאת הצו, נערך שימוע שקיים המשרד להגנת הסביבה לראשי חברת בתי הזיקוק, בעקבות החריגות שאירעו בתקופה האחרונה במתקני ובמפעלי הקבוצה. מאות עובדי כרמל אולפינים ובתי הזיקוק הפגינו מול קריית הממשלה בחיפה בעת השימוע, כשהם תוקפים את ראש העיר יונה יהב, קוראים לו להתפטר ו"לרכב על גמל". בשלטים שהחזיקו כתבו "נלחמים על הבית" וכן כי קבוצת בז"ן עומדת בתקנים המחמירים ביותר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים