שתף קטע נבחר

אחרי הסערה: חוק ההסדרה אושר בקריאה טרומית

שר האוצר משה כחלון התנגד לחוק ההסדרה, אך לאחר פגישה עם ראש הממשלה הוא שינה את עמדתו והחליט כי יתמוך בחוק - בתמורה להפסקת קידומו אחרי האישור בקריאה טרומית: "אצביע בעד, אבל אעצור החקיקה אם תפגע בבית המשפט", אמר כחלון. בבית היהודי מבהירים: "לא מכירים סיכום כזה"

  

 

תומך בחוק. כחלון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תומך בחוק. כחלון(צילום: מוטי קמחי)

 

התרגיל של האופוזיציה - ושינוי העמדה של כחלון שמבטיח ניצחון לקואליציה: סיעות האופוזיציה משכו בצהריים (ד') את כל הצעות החוק המופיעות על סדר היום שהיו אמורות לעלות להצבעה בקריאה טרומית כדי לזרז את ההצבעה על חוק ההסדרה ולהביך את הקואליציה שעדיין פעלה להשיג רוב לחוק. עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון נפגשו והגיעו לסיכומים, שבמסגרתם יתמוך כחלון בסופו של דבר בחוק ובתמורה נתניהו הבטיח לו כי לא יקדם את החוק מעבר לכך. בבית היהודי אמרו על כך: "אין מולנו שום סיכום על כלום. לא מכירים סיכום זולת העברת החוק". החוק אושר בקריאה טרומית. 

 

אחר הצהריים אמר כחלון לאחר שהושגו ההסכמות: "עכשיו יצאתי מפגישה עם ראש הממשלה בהשתתפות יו"ר הקואליציה. סיכמנו שיו"ר הקואליציה יודיע שלא תהיה פגיעה בבית המשפט העליון וברגע שיודיע את זה, סיעת כולנו תוכל לתמוך. אם תהיה פגיעה בבית המשפט העליון בכל שלב של החקיקה, אנחנו נעצור את זה".

 

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, הגיב מעל דוכן הכנסת לחוק ההסדרה: "החוק הזה יסבך את צה"ל ואת מדינת ישראל. זה חוק הבלהות של הכנסת. חושך על פני תהום. לא היה כדבר הזה במדינה שהכנסת מצביעה על חוק בניגוד למשפט החוקתי והמשפט הבינלאומי".

 

אחד מיוזמי חוק ההסדרה, יו"ר הקואליציה דוד ביטן, אמר בכנסת: "אני רוצה להעיר לאופוזיציה, אם אתם זוכרים, שהיה חוק ההשעיה והגיעה סגנית שרת החוץ להצביע, טענתם שמישהו נמצא בחו"ל ואני לא נתתי לה להצביע. היום ראטס מצביע למרות שגילה גמליאל התקזזה איתו, ועמיר פרץ מצביע, למרות שהיה צריך לצאת לחו"ל יחד עם אחרים שיצאו. זה לא בסדר, אז הפוסל במומו פוסל. כיו"ר הקואליציה אני מצהיר כי בתהליך החקיקה לא נפגע בבית המשפט העליון".

 

 

  

במהלך הדיון בכנסת על הצעת חוק שנוגעת לזכות להיעדר מעבודה בעת שירות המילואים של בן הזוג נאלץ השר יובל שטייניץ למשוך זמן בעקבות מהלך האופוזיציה שהובילה יו"ר סיעת המחנה הציוני מירב מיכאלי יחד עם עפר שלח מיש עתיד ואחמד טיבי מהרשימה המשותפת. לאחר מכן ביקשה הממשלה לקיים הצבעה שמית כדי למשוך זמן נוסף ולהמשיך בגיוס הקולות לחוק ההסדרה שאמור לעלות להצבעה לאחר ההצבעה השמית. יו"ר הקואליציה דוד ביטן יצא מחדר סיעת כולנו שהתכנסה לדון כיצד לנהוג בהצבעה ואמר: "נעביר את החוק בטרומית ונמצא פתרון אחר". מנהלת סיעת הליכוד, עליזה בראשי, התרוצצה במסדרונות בניסיון לגייס רוב בפרק זמן קצר מאוד.

 

רגב לא משאירה ספק לטובת מה הצביעה ()
רגב לא משאירה ספק לטובת מה הצביעה

ביטן יוצא מחדר סיעת כולנו. "נמצא פתרון אחר" (צילום: מורן אזולאי) (צילום: מורן אזולאי)
ביטן יוצא מחדר סיעת כולנו. "נמצא פתרון אחר"(צילום: מורן אזולאי)

 

הובילה את מהלך האופוזיציה. ח"כ מיכאלי (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הובילה את מהלך האופוזיציה. ח"כ מיכאלי(צילום: ירון ברנר)

 

מנהלת סיעת הליכוד עליזה בראשי בשיחות קדחתניות לגיוס הרוב ()
מנהלת סיעת הליכוד עליזה בראשי בשיחות קדחתניות לגיוס הרוב

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר במהלך הדיון בכנסת: "בית המשפט לא קובע את החוק ולא מתיימר לקבוע את החוק, בית המשפט לא קובע את המדיניות של הממשלה ולא מתיימר לקבוע את המדיניות של הממשלה. אחת הטענות שנשמעות נגד החוק שאנחנו הולכים להעביר והוצג יפה על ידי קודמי: גם חבר הכנסת קיש וחברת הכנסת שולי מועלם רפאלי, היא שהחוק הזה פוגע בבית המשפט העליון, אבל אני רוצה לומר את ההפך הגמור – אני רוצה לומר שהחוק הזה נשען ומתבסס על כיבוד פסק הדין של בית המשפט בעניינה של עמונה והוא נשען על הכרה בכך שבמדינת ישראל בית המשפט העליון הוא הפרשן המוסמך של החוק. בעזרת השם החוק יעבור בשלוש קריאות".

סמוטריץ' בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
סמוטריץ' בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

שרת המשפטים שקד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שרת המשפטים שקד(צילום: גיל יוחנן)

ביטן מעדכן את אדלשטיין בזמן נאומה של ח"כ שולי מועלם-רפאלי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ביטן מעדכן את אדלשטיין בזמן נאומה של ח"כ שולי מועלם-רפאלי(צילום: גיל יוחנן)

 

מטה המאבק של עמונה בירך על האישור הטרומי של חוק ההסדרה: "ממשלת ישראל וכנסת ישראל עשו היום צעד משמעותי בדרך להשארת עמונה במקומה לנצח, ולהסדרת כלל ההתיישבות ביהודה ושומרון. הריבון במדינת ישראל קבע היום ברוב קולות ברור כי עמונה צריכה להישאר במקומה. אנו מצפים ומאמינים כי גם בית המשפט יכבד את ההכרעה הדמוקרטית של העם בישראל ואת החלטות נבחריו. נמשיך לפעול עד להסרה סופית של חרב הפינוי המונף על היישוב".

החוק שנועד להסדיר את היישובים ביהודה ושומרון, ובמרכזו סוגיית פינוי עמונה, היה אמור להיות מובא להצבעה בקריאה טרומית רק בצהריים. במסגרת הדיונים על חוק ההסדרה והרוב הדחוק כינס בלשכתו יו"ר הקואליציה דוד ביטן את נציגי סיעות הקואליציה במטרה לגבש פתרון ולגרום לחברי סיעת כולנו להיכנס להצבעה ולתמוך. נוכחים במקום סיפרו כי תוך דקות ספורות החלו ויכוחים קולניים בין חברי הקואליציה והתפתחה מהומה על רקע בקשת כולנו להסיר את הסעיף המתייחס לעמונה, שלטענתם מהווה פגיעה בבית המשפט ועוקף את החלטת בג"ץ. בבית היהודי סירבו לכל פשרה שהוצעה.

עיר האוהלים בעמונה מתחילה לקום ()
עיר האוהלים בעמונה מתחילה לקום

הבוקר הבהירו גורמים בבית היהודי שאין בכוונת המפלגה והעומד בראשה, השר נפתלי בנט, להתקפל. "החוק עולה ויעבור", אמרו הבוקר הגורמים. "בנט נחוש ויעלה את זה היום. אין מתווה ואין פשרות". סוגיית המתווה שעליו מדברים הגורמים נוגעת לאפשרות שהחוק יעלה ללא הסעיף שנוגע לעמונה. על כך אמרו הגורמים בבית היהודי כי לא יסכימו לאפשרות כזאת.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד לחוק, בין היתר בשל עמדת היועץ המשפטי לממשלה שאמר כי הוא לא יוכל להגן עליו בבג"ץ בשל אי-חוקיותו, אולם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט נחוש להעביר אותו. להתנגדות הצטרף גם שר האוצר משה כחלון, שהצהיר כי יתנגד לחוק שיפגע בבית המשפט העליון.

 

אחת מיוזמי החוק, חברת הכנסת שולי מועלם מהבית היהודי, אמרה לאולפן ynet כי אם החוק לא יעבור, מפלגת הבית היהודי רואה עצמה משוחררת מכל מחויבות קואליציונית. "החוק עבר ועדת שרים ואני חושבת שאם מתחילים בתהליך של חוסר מחויבות להחלטות של ועדת שרים, ובחירה של שותפות בקואליציה על מה כן להצביע ועל מה לא, אז הדבר הזה מתרחב לכולם, בטח לחברי הכנסת של הבית היהודי", אמרה מועלם. "ברור לחלוטין שמבחינתנו חוק ההסדרה צריך לעלות היום ולעבור היום. מבחינתנו, ברגע שיש כאלה שמשוחררים מחוק ההסדרה אנחנו משוחררים מחוקים אחרים של הקואליציה, וכמובן שמה שעומד על הפרק היום זה חוק ההסדרים והצבעות על התקציב".

 


פורסם לראשונה 16/11/2016 12:30

 

השתתף בהכנת הידיעה: רועי ינובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
משה כחלון
צילום: אמיל סלמן
מומלצים