שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הטיסה שלכם בוטלה? מגיע לכם פיצוי
  הגעתם לשדה התעופה והודיעו לכם שהטיסה בוטלה? המתנתם למטוס שעות ארוכות בשדה התעופה? עו"ד לענייני תעופה אהוד פאי מסביר מתי בדיוק מגיע לכם לקבל סיוע, החזר כספי ואפילו פיצוי

  חסכתם ממיטב כספכם כדי לצאת לחופשה שלכם, תכננתם כל מה שהייתם צריכים לקראת, ארגנתם את כל בני המשפחה וסידרתם את הסידורים הנדרשים - ואז הודיעו לכם שבחברת התעופה שלכם יש עיצומים, בעיות כאלה ואחרות, ושהטיסה תצא  באיחור. זה במקרה הטוב, במקרים אחרים טיסות פשוט מתבטלות. האם מגיע לכם לקבל פיצוי על כך? לא מעט פעמים התשובה היא - כן.

   

  מה אומר החוק?

  בשנת 2012 חוקק חוק שירותי תעופה (חוק טיבי) המסדיר את יחסיכם כנוסעים עם חברת התעופה שלכם. החוק קובע בין היתר כי "יינתן פיצוי וסיוע לנוסעים שהונפק להם כרטיס טיסה ולא עלו לטיסה במועד הנקוב בכרטיס בשל נסיבות שאינן תלויות בהם". מטרת החוק לפתור בעיות רבות שהיו עד אז, של אי-מענה ראוי לנוסעים שנאלצו לשאת בהוצאות, בנוסף לעוגמת הנפש שנגרמה עקב שיבוש תוכניותיהם.

  מה עושים אם הטיסה מתעכבת? (צילום: SHUTTERSTOCK) (צילום: SHUTTERSTOCK)
  מה עושים אם הטיסה מתעכבת?(צילום: SHUTTERSTOCK)

  על פי החוק, מפעיל הטיסה (גם אדם המארגן טיסות שכר) המפעיל טיסות ממדינת ישראל או אליה, חייב להעניק לנוסעיו בעקבות עיכוב או ביטול טיסה הטבות מסוימות ללא תשלום, ובמקרים מסוימים גם פיצוי כספי, גם אם כרטיסי הטיסה נרכשו כחלק מחבילת נופש.

   

  פיצויים על עיכובים: תלוי כמה זמן חיכיתם

  הפיצויים הוסדרו בחוק על פי משך ההמתנה שלכם לטיסה. נוסע שטיסתו בוטלה (גם בגלל רישום יתר - Overbooking) או המריאה באיחור של שעתיים ומעלה מהמועד הרשום בכרטיס הטיסה, יהיה זכאי לקבל מזון ומשקאות, מימון בית מלון ושירותי הסעה.

  מגיע לכם כסף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מגיע לכם כסף(צילום: shutterstock)

  טיסה שהמריאה באיחור של שעתיים עד חמש שעות, תזכה אתכם (ומפעיל הטיסה חייב להציע לכם) מזון, משקאות ושירותי תקשורת (שתי שיחות טלפון ואי-מייל). אם העיכוב הוא בין חמש לשמונה שעות, תהיו זכאים לקבל את הכסף ששילמתם עבור הטיסה בחזרה, או כרטיס טיסה חלופי, על פי בחירתכם. בנוסף תהיו זכאים לקבל בחינם אירוח במלון אם תידרשו לשהייה של לילה או יותר.

  אל תתייאשו. תדרשו! (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אל תתייאשו. תדרשו!(צילום: shutterstock)

  אם הטיסה בוטלה או המריאה באיחור של יותר משמונה שעות, תהיו זכאים לקבל פיצוי כספי ללא הוכחת נזק. גובה הפיצוי נקבע על פי מרחק הטיסה שבין נקודת המוצא לבין היעד. אם המרחק בין היעדים הוא עד 2,000 ק"מ (למשל מתל אביב לרודוס) תהיו זכאים לקבל 1,290 שקלים. אם המרחק עד 4,500 ק"מ (למשל מתל אביב לברצלונה או לפריז) תהיו זכאים לקבל 2,070 שקלים, ואם מעל 4,500 ק"מ (למשל מתל אביב לתאילנד או לארצות הברית) תהיו זכאים לקבל 3,100 שקלים.

   

  מתי לא מגיע לכם כלום?

  בחוק טיבי נקבעו מספר מקרים חריגים, בהם לא תהיו זכאים לקבל כל פיצוי כספי למרות ביטול הטיסה על ידי חברת התעופה.

  בין המקרים ניתן למנות כאלה בהם הטיסה בוטלה בגלל שביתה מוגנת, או כדי להימנע מחילול שבת או חג, או אם היא בוטלה בגלל נסיבות שאינן בשליטתו של מפעיל הטיסה. בנוסף, אם הודיעו לכם על ביטול הטיסה 14 ימים מראש, לא תהיו זכאים לקבל פיצוי. עם זאת, גם במקרים אלה תהיו זכאים לקבל שירותי סיוע, בהתאם לזמן ההמתנה.

   

  איך מקבלים את הפיצוי או ההחזר?

  כדי לקבל את הפיצוי הכספי שמגיע לכם, תהיו חייבים לפנות בכתב אל מפעיל הטיסה ולבקש לקבל אותו. הוא מצדו מחויב לשלם לכם אותו (במידה ולא מדובר במקרה בו לא מגיע פיצוי) תוך 45 יום מקבלת המכתב, במזומן, בהעברה בנקאית או בצ'ק. אם אתם זכאים לקבל את התמורה ששולמה על ידכם עבור הטיסה שבוטלה, על מפעיל הטיסה להשיב לכם אותה בתוך 21 יום ממועד פנייתכם בכתב.

   

  מה עושים אם לא מקבלים כלום?

  לא מעט פעמים חברות התעופה מתמהמהות בתשלומי פיצויים. לא מעט נוסעים מתייאשים ולא מתעקשים לקבל את מה שמגיע להם. החוק מתייחס למצבים כאלה בחומרה, ומעניק לבית המשפט סמכות להטיל על מפעיל הטיסה פיצוי בסכום של יותר מעשרת אלפים שקלים, במקרים בהם הוכח שהמפעיל לא נתן לנוסעיו ביודעין את שירותי הסיוע או את הפיצוי הכספי, או לא השיב את התמורה עבור כרטיס הטיסה.

   

  הכותב עו"ד אהוד פאי , עוסק בתחום התיירות והתעופה

  אין באמור במאמר זה כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים