שתף קטע נבחר

המאבק על הכותל: סכין וכתובות על בית הכנסת הרפורמי ברעננה

אלמונים ריססו על המבנה והניחו מעטפות שעליהן נכתב "רמב"ם הלכות רוצח" עם שמות יו"ר נשות הכותל ומנכ"ל התנועה הרפורמית: "זה איום ברצח. מנסים להפחיד אותנו אבל לא נישבר"

 

 (באדיבות התנועה הרפורמית) (באדיבות התנועה הרפורמית)
(באדיבות התנועה הרפורמית)

בכניסה לבית הכנסת הרפורמי ברחוב הפרחים ברעננה נמצאו הבוקר (יום ה') סכין ושלוש מעטפות עם הכיתוב "רמב"ם הלכות רוצח" ושמות של יו"ר נשות הכותל ענת הופמן, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל גלעד קריב, ונשיא התנועה הרפורמית בצפון אמריקה ריק ג'ייקובס. על קירות הבניין רוססו כתובות נגד מאבק הרפורמים.

 

הופמן טוענת בתגובה שהמעשה בוצע על רקע המאבק על פעילות הארגון לשוויון תפילה לנשים בכותל: "הסכין היא תוצאה ישירה של הרוחות הרעות שנושבות נגד יישום מתווה הכותל מצד ראשי המפלגות החרדיות ורבנים חרדים, שעושים הכול נגד כל מי ששונה מהם. האיום ברצח נועד להפחיד ולעצור אותנו אבל רוחנו לא תישבר. נמשיך להגן על נשות ישראל מרוחות השנאה והאפליה המשתוללות בחוץ".

 (באדיבות התנועה הרפורמית) (באדיבות התנועה הרפורמית)
(באדיבות התנועה הרפורמית)

 (באדיבות התנועה הרפורמית) (באדיבות התנועה הרפורמית)
(באדיבות התנועה הרפורמית)

 (באדיבות התנועה הרפורמית) (באדיבות התנועה הרפורמית)
(באדיבות התנועה הרפורמית)
 

לפני כמה שבועות נכנסו עשרות רבנים ורבות רפורמים וקונסרבטיבים עם ספרי תורה לרחבה המרכזית של הכותל המערבי במחאה על אי-יישום החלטת הממשלה להקצות רחבה מיוחדת לתפילה שוויונית-פלורליסטית. במקום התפתחו עימותים עם צעירים חרדים.

 

"נשות הכותל" היא קבוצת נשים דתיות מכל הזרמים הנאבקת לשוויון זכויות בתפילה לנשים בכותל המערבי. הן מבקשות להתפלל במסגרת ההלכה היהודית, בקבוצה ובקול, לקרוא בתורה, להניח תפילין ולהתעטף בטליתות בחלק הידוע כ"עזרת הנשים" בכותל המערבי. לאחר מו"מ ארוך אושר בשנה שעברה מתווה להקמת רחבת תפילה חדשה, אך יישומו נעצר בשל התנגדות המפלגות החרדיות.

 

מארגון רבני צהר נמסר הבוקר: "בינינו ובין הרפורמים ישנה מחלוקת עצומה ביחס למהות היהדות ולזהותה היהודית של המדינה. אולם באופן חד משמעי וללא כל מצמוץ - אסור בשום אופן שמחלוקת זו תגלוש לסממן כלשהו של אלימות הן מילולית והן פיזית. אנחנו מגנים באופן מוחלט את מה שנעשה במרכז הרפורמי ברעננה, ושותפים בקריאה לרשויות החוק לפעול כדי לעצור באופן מיידי כל הידרדרות לכיוון האלימות, ולא להמעיט בחומרת אלימות מילולית או סימבולית".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה: "אני מגנה בתוקף את הכתובות שנתגלו הבוקר בבית הכנסת הרפורמי ברעננה. למעשים כאלה אין מקום בחברה החופשית שלנו".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי מדובר מדובר בתוצאה של הסתה מתמשכת בגלל זהות דתית, וטענה שבכוונתה להניח על השולחן הכנסת ביום ראשון הצעת החוק המחייבת את המדינה להבטיח פלורליזם דתי במקומות הקדושים.

 

ראש העיר רעננה זאב בילסקי הורה הבוקר לתגבר את השמירה על מוסדות הקהילה ליהדות מתקדמת בעיר. במכתב ששלח למנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, הרב גלעד קריב, כתב בילסקי בין היתר: "אירוע זה מהווה מבחינתנו חציית קווים אדומים. אנו גאים ברוח הקהילתית של רעננה, בה חיים בהבנה ובכבוד הדדי כל רבדי החברה הישראלית ונעשה הכל כדי להמשיך ולטפח רוח זו ולמנוע מעשי זדון, רשע והסתה של קיצונים המנסים לפגוע ברקמה האנושית המייחדת את העיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות התנועה הרפורמית
הסכין והמעטפות ליד הבית הרפורמי, הבוקר
באדיבות התנועה הרפורמית
מומלצים