שתף קטע נבחר

רק תגידו איפה צריך אותנו, ואנחנו באות לסייע

מלכות למען הקהילה: מלכת המדבר זה לא רק מסע שטח נשי, זה הרבה מעבר, כמו למשל פעילות למען הקהילה. הפעם הגיעה תורה של עמותת "חצר נשית" הפועלת למען צעירים וצעירות המגיעים מרקע קשה, וביום כיף מיוחד בו התנסו בפעילות בשטח סיכמו בשתי מילים: "כולנו מלכות"

בשיתוף מלכת המדבר

 

זהו יום עבודה רגיל, אך היער שנמצא ממש לא רחוק ממרכז תל אביב רוחש פעילות ככוורת דבורים. לצלילי מוסיקה קצבית, ובין קריאת התלהבות אחת לאחרת שנשמעת תדיר מפי האורחות, האווירה ביער שופעת שמחה, רוגע ושלווה.


 (צילום: ענת זיסוביץ)
(צילום: ענת זיסוביץ)

המארחות, בשחור, מלכות המדבר. האורחות, בלבן, נשים קרייריסטיות מהארגונים המובילים במשק, התורמים הגדולים של החצר הנשית, שנרתמו בשמחה לנתינה באמצעות מפגש בלתי אמצעי בין תורמות לנתרמות; כמוהן, בלבן, נשים צעירות שהחצר הנשית היא בית שני עבורן. ובחולצות ורודות, גאות ככלות ביום חופתן, נשות צוות החצר הנשית, שבאו לקצור את פירות העבודה מול אותם ארגונים, שהבינו כי מפגש חווייתי ובלתי אמצעי בין נשים עובדות הארגון לבין הצעירות מהחצר הנשית, מצדיק תרומה כספית נדיבה ויום חופש על חשבון החברה.

 

המלכות מכירות את החוויה הזו היטב: כשהן מגיעות לאירוע שמטרתו לסייע לארגון כלשהו, זה תמיד מתרחש באמצעות עשייה, בנוכחות פיזית, במפגש בגובה העיניים עם האנשים, בחוויה משותפת שיוצרת חיבורים מפתיעים, שמטשטשת את ההבדלים בין התורמת לנתרמת ושטוענת את כולן באנרגיה מחשמלת.

 

הפעם זהו יום התרמה למען החצר הנשית, עמותה המפעילה מרכזים שהם מרחבים מגנים ומעצימים לנערות ונשים במצבי מצוקה וסיכון. ברחבי הארץ פועלות 3 חצרות, המהוות בית שני לכ-500 צעירות. העמותה מפעילה חנות חברתית בשוק הפשפשים ובנוסף, מציעה העמותה תכנית ליווי והכשרה לכ-200 צעירות וצעירים שהתמודדו בעברם עם נסיבות חיים קשות ובוחרים להתנדב לשירות הלאומי.

 (צילום: ענת זיסוביץ)
(צילום: ענת זיסוביץ)
 

לירון אזולאי וליאורה קסל מהעמותה, חיפשו רעיון לאירוע התרמה לא שגרתי. סיגל יושע, מנכ"לית מלכת המדבר, גייסה למשימה את רוזן קריגר-כץ, מלכה ג'ינג'ית ואנרגטית שחברה אליהן ויחד הגו את הרעיון של יום חווייתי ביער בראשית,

 

"ראינו לנגד עינינו הזדמנות לחוויה משותפת ומאתגרת, בקבוצות מעורבות, מחוץ לאזור הנוחות, חוויה שעד סוף היום תיצור בתוך כל קבוצה תחושה של היכרות ארוכה, אינטימית וכיפית - בדיוק כמו שאנחנו במלכת המדבר כל כך מיטיבות לעשות".

 

כך נולד לו פרויקט משמעותי נוסף של נתינה בגובה העיניים. נשות הנהלת החצר הנשית רתמו במהלך מספר חודשים ארגונים מובילים במשק לפרויקט. חברות כמו בנק לאומי, שטראוס, נטפים, שמיר אופטיקה, ישראייר, לידור כימיקלים, רונית רפאל, דיזנהויז, חברת החשמל, זארה, המותג, אופרן, אלביט ועוד רבות וטובות, רכשו כרטיסים לאירוע ובחרו את העובדות והמנהלות שישתתפו בחוויה העוצמתית עם נערות החצר הנשית. בזכות נדיבותם של הארגונים הצליחה החצר הנשית לגייס למעלה מ-120,000 שקלים.

 (צילום: ענת זיסוביץ)
(צילום: ענת זיסוביץ)
  

זה לא המפגש הראשון בין המלכות לבין החצר הנשית, הן סייעו ליצור חיבור עסקי בין החצר הנשית לזארה ותרמו להקמת החנות החברתית של החצר הנשית; ב-2011 מעל מאה מלכות, ביניהן רונה רמון וליהיא לפיד, הגיעו לשפץ את הבית הראשון של החצר ביפו; בהמשך היו מלכות שהגיעו, בהתנדבות, להנחות פעילויות שונות במתחם.

 

לירון אזולאי, מנכ"לית משותפת של עמותת החצר הנשית, מספרת בסיפוק איך ראתה את ההיסוס, שבו הבנות החלו את היום, מתחלף בהשתחררות ונינוחות, ובהכלה, קירבה וחיבוק. "אם בתחילתו של היום, פערי הגילים והתרבויות היוו מכשול – בסיומו הם היוו את הגשר לפתיחות ולהקשבה ההדדית שבין הנערות לנשים, שכולן היו במובנים רבים – מעולמות שונים לגמרי".

 

"מה שהכי מלהיב אותי", אומרת א', מאחת החצרות, שביומיום עובדת כמאבטחת, "זה שהיו פה רק נשים, ללא מסכות ובלי פוזות, וכולן שוות זו לזו. אני והמנכ"לית שלידי מבצעות את אותן משימות ומשוחחות כחברות. הן כמוני ואני כמותן, ואם הם יכולות אז גם אני יכולה", והיא מוסיפה בחיוך: "למרות שבמשימות האקסטרים היינו אני וחברותי טובות יותר". אגב, סיסמת החצר הנשית היא "בואי כמו שאת", ונראה כי היום הזה חיזק בקרב הצעירות את התחושה שכמו כל אישה, כשהן באות כמו שהן - הן טובות בדיוק כמו כולן.

 (צילום: ענת זיסוביץ)
(צילום: ענת זיסוביץ)
 

א' מספרת שכבר 3 שנים היא ב'חצר הנשית', שמשמשת לה כבית, והמלאכיות שעובדות שם עוזרות לה ולחברותיה, פותרות בעיות, מכוונות, תומכות, ומלוות, ממלאות טפסים, יוצרות קשרים ומשמשות כאוזן קשבת.

 

"היום אני כבר חברה בקבוצת הבוגרות, ואנחנו מנהלות דיונים עם צוות החצר בעניינים שונים. בעידודן יצאתי לטיול לכמה חודשים בדרום אמריקה, תחילה עם חברה ואחר כך לבד. בזכות הטיול התפתחתי וקיבלתי עוד בטחון". היום, על גשר החבלים ביער, הובילה א' בבטחה את חברתה קשורת העיניים, שסמכה עליה בעיניים עצומות, וחשבה לעצמה שזה מסמל את מה ש'החצר הנשית' עושה בשבילן.

 (צילום: ענת זיסוביץ)
(צילום: ענת זיסוביץ)
 

"את הפרויקט הזה התחלנו לטוות יחד לפני 9 חודשים. מרגשת אותי בכל פעם מחדש חווית הנתינה מעצמנו לקהילה. בשבילי, היום הזה הוא התחלה חשובה והזדמנות לחדש את הקשר הרציף בין מלכות המדבר והחצרות," אמרה קריגר-כץ בחיוך מאושר. "אנחנו, כמלכות, מהוות גוף נשי חזק, מבוסס, בעל יכולות אישיות ומקצועיות מגוונות. יש לנו המון כוח לתרום, לשילוב נערות החצר הנשית, במרחב החברתי והמקצועי".

 

גם חברות הכנסת, מיכל רוזין, מירב בן ארי ומרב מיכאלי הגיעו ליום הזה ובדברים שנשאו מול קהל הנשים הדגישו את חשיבות העזרה ההדדית והנטוורקינג שנשים מצטיינות בו במיוחד. מרב מיכאלי ביטאה בדבריה תחושות של נשים רבות שהיו שותפות ליום הזה: "זו סולידריות נשית במיטבה. שיתוף הפעולה עם נערות החצר הנשית שובר את ההפרדה הנוקשה שיש בדרך כלל בין התורמות למקבלות. ויחד עם זה שהפעילות שמתרחשת כאן היא מדהימה בעיני, זה מקומם אותי שצריך לאסוף תרומות לפרויקטים חשובים כאלה. המדינה לא לוקחת אחריות על אלה שנקודת הפתיחה שלהן לא טובה. המדינה צריכה לראות את הצורך ולהבין שיש הרבה מה להרוויח בלטפל באוכלוסיה החלשה הזו".

 

את היום סיכמה סיגל יושע: "אחד הדברים המיוחדים שיצרנו במלכת המדבר, הוא שנשים שחוזרות מהמסעות מחפשות אחר דרכים לייצר המשכיות לחוויות שצברו במשותף ולממש את האנרגיה והכוחות שקיבלו במסע. מניסיוננו, ההיענות הגדולה ביותר היא למפגשים למען הקהילה, לעשייה משותפת ומבורכת במו ידיהן, ממקום של שותפות ואחריות אמיתית, יד ביד עם הנתרמות ובגובה העיניים. אנחנו עושים את זה בעוד מקומות – בבית השנטי, בפנימיות לנוער, במסגרות הפנאי של אלו"ט ובפרויקט הדגל שלנו עם שירות בתי הסוהר, 'הדרך אל החופש', בו מלכות מלוות אסירות בתהליך ההסתגלות מחדש לחיים מחוץ לכלא.

 (צילום: ענת זיסוביץ)
(צילום: ענת זיסוביץ)
 

"באירוע עם החצר הנשית, מלבד העובדה שגויסו למעלה מ- 120,000 שקלים לטובת הפעילות של החצרות, יצרנו מפגש כזה בין מלכות המדבר לבין נשים המייצגות את הארגונים התורמים לחצר הנשית וצעירות החצר בעצמן, כולן היו ביום הזה שוות, כולן מסוגלות, או כמו שקראנו לזה – כולנו מלכות".

 

השתתפו בהכנת הכתבה: אור לי ברגשטיין, נילי פלד-רון, קרן תיק דבוש, רביב קורץ, תמר וייל.

 

בשיתוף מלכת המדבר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענת זיסוביץ
כולן מלכות
צילום: ענת זיסוביץ
מומלצים