שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קפלן: רופאים חיברו מחדש את הצוואר לראשו של המטופל

  חננאל מדר (87) מרחובות התמוטט כשעלה על כיסא תוך ניסיון להחליף נורה, וראשו נחבט בקרקע בעוצמה שגרמה לפריקתו מהצוואר. הוא הובהל לחדר המיון והופנה לניתוח מסובך שכלל קיבוע הראש לצוואר באמצעות שתל שנלקח מעצם הזנב. "ניתח את חננאל מלאך בלבן", אמרה אשתו בתיה, "בפעם הבאה שנרצה להחליף נורה - נבקש עזרה מצעירים"

  חננאל מדר (87) מרחובות התמוטט במקלט כשהחליף נורה, הצליח להגיע לטלפון הנייד ולהזעיק את אשתו. הוא הובהל לפני מספר ימים לחדר מיון בבית החולים קפלן לאחר שראשו נחבט בקרקע וגרם לפריקת הראש מהצוואר. הגולגולת החלה לצנוח קדימה ומטה כלפי חוט השדרה ונזקק לניתוח דחוף.

   

  קראו גם:

  הכירו את האיש שצפוי לעבור השתלת ראש

  החיים ממשיכים במרץ: הקשישים שמטורפים על אקסטרים

  ניתוח פריצת דיסק: מה הסכנות ומתי תעמדו על הרגליים

   

  האירוע התרחש לפני מספר ימים, אז ירד חננאל למקלט של הבניין בו הוא מתגורר כדי לצבוע סולם. כשניסה להדליק את האור וראה שהמקלט נותר חשוך, הוא רצה לעלות על כיסא כדי להחליף את הנורה במקום. "עליתי על הכיסא עם מנורה ביד ימין ובית מנורה ביד שמאל. ניסיתי לסובב את המנורה הישנה ואז הרגשתי שהמשטח של הכיסא מתפורר והרגל שלו נשברה", משחזר חננאל את רגעי הנפילה. "קרסתי לרצפה וקיבלתי חבטה חזקה מאוד בצוואר".

   

  חננאל, ששכב על הקרקע ללא יכולת לקום, ניסה לחשב את צעדיו ולראות כיצד הוא מצליח לצאת מהמצב הקשה שאליו נקלע. "באותם רגעים שכבתי על הרצפה וחשבתי לעצמי - איך אצעק? מי ישמע אותי?", הוא מתאר, "למזלי, הטלפון הנייד היה בכיס האחורי והצלחתי להגיע אליו ולהתקשר לאשתי, בתיה".

   

  "הוא המלאך שלנו בלבן". חננאל מדר עם המנתח, ד"ר פלג בן גלים (צילום: בית חולים קפלן) (צילום: בית חולים קפלן)
  "הוא המלאך שלנו בלבן". חננאל מדר עם המנתח, ד"ר פלג בן גלים(צילום: בית חולים קפלן)

   

  בתיה ירדה למקלט וראתה את בעלה שוכב מכוסה בדם ונאנק מכאבים. היא הזעיקה אמבולנס שהעביר אותו לחדר המיון בבית החולים קפלן בעירו. חננאל הועבר למחלקה האורתופדית, שם הוחלט לבצע בו ניתוח מורכב במטרה לקבע את הגולגולת לצוואר.

   

  במהלך הניתוח, שביצע ד"ר פלג בן גלים, מומחה לניתוחי עמוד שדרה, נלקח שתל מחלקה העליון של עצם הזנב, והונח על גבי החולייה המרוסקת, ובכך ניצלו חייו של חננאל. הניתוח הסתיים בהצלחה ובמהלך היממה האחרונה החל חננאל ללכת בעצמו בסיוע הצוות במחלקת הפיזיותרפיה בבית החולים. לאחר תהליך שיקום, הוא צפוי לשוב בקרוב לחיי שגרה.

   

  "ראשו של חננאל נחבט בקרקע, והאבחנה הייתה שבר פריקת הראש מהצוואר וריסוק של חוליית הצוואר הראשונה", הסביר ד"ר בן גלים. "הגולגולת החלה לצנוח קדימה ומטה כלפי חוט השדרה וחננאל לא יכול היה להזיז ראש וצוואר. בשל מצבו מסכן החיים של המטופל, ביצע צוות האורתופדיה ניתוח מורכב ביותר, שכלל קיבוע ראשו של חננאל לפינים חיצוניים ממתכת, באמצעותם העמדנו בחזרה את הראש במקומו.

   

  השתל מעצם הזנב הונח על גבי חוליית הצוואר המרוסקת (צילום: בית חולים קפלן) (צילום: בית חולים קפלן)
  השתל מעצם הזנב הונח על גבי חוליית הצוואר המרוסקת(צילום: בית חולים קפלן)

   

  אלקטרודות מיוחדות אפשרו לנו לחבר את חוט השדרה לראש ללא פגיעה עצבית. לאחר מכן התחלנו בניתוח בגישה אחורית, לקחנו שתל מהחלק העליון של עצם הזנב והנחנו אותו על גבי החולייה המרוסקת הראשונה, כדי ליצור תשתית ביולוגית באיחוי עצם הגולגולת אל החולייה הראשונה והשנייה.

   

  בתיה, אשתו של חננאל, הודתה לצוות הרפואי במחלקה האורתופדית ובמיוחד למנתח, ד"ר בן גלים, אותו היא כינתה "המלאך בלבן שלנו". "חשוב לדעת את המגבלות הקיימות בגיל השלישי מבחינת מפגעים סביבתיים והסכנה בנפילות", היא אמרה, "להבא נשתדל להסתייע בצעירים כדי להחליף נורה".

   

   

   

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בית חולים קפלן
  כבר לא ינסה להחליף נורה לבדו. מדר
  צילום: בית חולים קפלן
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים