שתף קטע נבחר

ועדת חקירה: לאחד את בת ים עם ת"א

ועדה שהקים משרד הפנים לבחינת מעמדה המוניציפלי של בת ים ממליצה לאחד אותה עם תל-אביב-יפו עד נובמבר 2018. שר הפנים, אריה דרעי, ימתין להתייחסות ראשי הרשויות הנוגעים בדבר, בטרם יכריע בסוגייה

ועדת החקירה לבחינת מעמדה המוניציפלי של בת ים ממליצה לאחד את העיר עם תל אביב-יפו עד נובמבר 2018. כך עולה מהמלצות הוועדה, בראשותו של ראש עיריית אשקלון לשעבר, בני וקנין, שהוגשו למ"מ מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן. האיחוד יתבצע בכפוף להקמת מינהלת שתכין את התשתית לאיחוד.

 

כתבות נוספות בנושא בערוץ הנדל"ן:

עיריית בת ים: לא ניכנע לאיום האיחוד עם ת"א

 

שר הפנים, אריה דרעי, טרם קיבל את ההמלצות, והוא ממתין להתייחסות ראשי הרשויות הנוגעים בדבר. רק לאחר מכן, יקבל דרעי את ההמלצות ויכריע בסוגיה.

 

מדובר בוועדת חקירה לבדיקת איחוד עיריית בת-ים עם עיריית תל אביב-יפו או עם עיריית ראשון לציון ועיריית חולון או חלוקת הכנסות בין העיריות תל אביב-יפו, ראשון לציון וחולון לבין בת-ים. הוועדה המליצה ברוב חבריה, 4 מתוך 5 חברים, לבצע מהלך של איחוד בין עיריית בת-ים ועיריית תל אביב-יפו.

 

בטווח הביניים, עד לאיחוד וכדי לשמור על איזון תקציבה השוטף של עיריית בת-ים, המליצה הוועדה על מתווה בעל שלושה מרכיבים:

 

1. חלוקת הכנסות שנתית של עיריית תל אביב-יפו לעיריית בת ים בהיקף של 30 מיליון שקל מארנונה ממשלתית, עד למועד האיחוד.

 

2. הקצאת מענק ממשלתי מיוחד בהיקף של 30 מיליון שקל, עד למועד האיחוד.

 

3. ביצוע תהליך התייעלות של עיריית בת-ים בהיקף של 20 מיליון שקל.

הטיילת בבת ים (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
הטיילת בבת ים(צילום: אבי מועלם)

  

בהמלצתה, הדגישה הוועדה כי המלצות האיחוד ומתווה חלוקת ההכנסות עד לאיחוד הרשויות המקומיות, הינם כמקשה אחת.

 

עוד המליצה הוועדה על מרכיבים חיוניים ביישום המלצותיה: ראשית, בנוגע לשנת האיחוד, המליצה הוועדה כי על האיחוד להתרחש במועד המוקדם ביותר האפשרי, ובעדיפות למועד הבחירות ברשויות המקומיות הקבוע לנובמבר 2018.

 

בין היתר, הדגישה הועדה את החשיבות שבקבלת אישור מועצת עיריית תל אביב-יפו לאיחוד עם בת-ים, לשם חיוב ראשי העיר העתידיים ומנהליה לתהליך זה.

 

הוועדה ביקשה להגדיר במשותף עם עיריית בת-ים, עיריית תל אביב-יפו והממשלה את המשך תפקודה המוניציפאלי של בת-ים כרובע עירוני, כדי לחזק את מעמד תושבי בת ים במליאת מועצת העירייה המאוחדת.

 

עוד המליצה הוועדה להקים מינהלת ממשלתית למהלך, לצורך תיאום בין-משרדי למהלך מורכב זה. המינהלת תסיים את עבודתה 5 שנים לאחר האיחוד הרשמי ותסייע לתיאום בין משרדי הממשלה, סיוע ברציפות תפקודית לבת-ים עד לאיחוד הרשויות המקומיות, אישור תכנית אסטרטגית של שתי העיריות לתהליך האיחוד, בדיקה רמת השירותים שזוכים לה תושבי בת-ים לאחר האיחוד וכן סיוע בהסברה ובמידע לציבור תושבי העיר.

 

דעת המיעוט בוועדה, מפי אדריכל דורון דרוקמן, מנהל אגף בכיר לתכנון אסטרטגי במינהל התכנון שבמשרד האוצר, סברה כי ניתן להביא את בת-ים לאיזון הכלכלי הנדרש, תוך יצירת פיקוח ובקרה על התנהלותה התקציבית של בת-ים באמצעות הפעלת סמכויותיו של שר הפנים וכן יצירת מקורות הכנסה נוספים לבת-ים. זאת, באמצעות שינוי גבולות או חלוקת הכנסות ביחס לשטחים המצויים בתחום שיפוטה של חולון והמיועדים למסחר ולתעסוקה.

 

דרוקמן טען כי לאור פוטנציאל ההכנסות מהשטחים שציין בעמדתו, בת ים תוכל לייצר לעצמה את הבסיס הכלכלי היציב הנדרש.

 

האם ראש עיריית ת"א רון חולדאי ינהל את בת ים? (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
האם ראש עיריית ת"א רון חולדאי ינהל את בת ים?(צילום: אבי מועלם)

שנתיים של דיונים וסיורים

הוועדה מונתה באוגוסט 2014 על ידי שר הפנים. לתפקיד יו"ר הוועדה מונה כאמור ראש עיריית אשקלון לשעבר, בני וקנין. יחד עמו הגישו ארבעה חברים את הדו"ח: סיון להבי, סגן מנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים, רות שורץ-חנוך, יו"ר הוועדה המרחבית הראל, עו"ד אמנון כהן - רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון, ואדריכל' דורון דרוקמן, מנהל אגף בכיר לתכנון אסטרטגי במינהל התכנון, משרד האוצר.

 

הוועדה הגישה את המלצותיה בסוף חודש נובמבר 2016, לאחר מעל לשנתיים וכ-30 דיונים פומביים, דיונים פנימיים וסיורים.

 

עיריית תל אביב-יפו מסרה בתגובה להמלצות ועדת החקירה של משרד הפנים באשר לאיחוד תל אביב-יפו ובת-ים: "בעירייה טרם התקבלו המלצות הוועדה ולכשתתקבלנה נלמד אותן ונגיב בהתאם. עמדתה של העירייה כפי שגם הוצגה בפני הוועדה היא שבמדינת ישראל בכלל ובמטרופולין גוש דן בפרט יש מספר בלתי סביר של רשויות ונכון לאחד רשויות לעיר אחת שתיתן שירות טוב יותר וביעילות רבה יותר לאזרחי המדינה. מסיבה זו עיריית תל אביב-יפו הביעה את נכונותה להתאחד עם בת ים. פתרונות חלקיים של העברת הכנסות לא מקובלים עלינו והם מבחינת מתן דגים ולא חכה".

 

לתגובת עיריית בת ים - כנסו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים