שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אחרי שמשפחתו ביצעה תמ"א 38 - ראש עיריית רמת גן מאיים בהקפאת פרויקטים
  ראש עיריית ר"ג, ישראל זינגר, מאיים על משרדי הממשלה בעצירת מיזמי תמ"א 38 בעיר, אם לא תתאפשר גביית היטל השבחה על מיזמים אלו. ביטול הפטור מגיע לאחר שכבר אושרו למשפחתו 23 דירות בפרויקט תמ"א 38 בעיר
  ראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר, מאיים על משרדי הממשלה בהקפאת מיזמי תמ"א 38 בעיר במידה ולא תתאפשר גביית היטל השבחה על פרויקטים מסוג זה. איומי זינגר מגיעים לאחר שאושרו למשפחתו 23 דירות בפרויקט פינוי בינוי בעיר - כלומר משפחתו קיבלה "פטור" מהיטל השבחה על כל הדירות ושטחי הבנייה מכוח תמ"א 38, פטור שהוערך על ידי גורמי אופוזיציה בעירייה במיליוני שקלים.

   

  נציין כי בחודש שעבר התקבל בקבינט הדיור תיקון 3 א' לתמ"א 38, המגדיל את זכויות הבנייה, ובכך את הכדאיות הכלכלית, לביצוע מיזמי התחדשות עירונית. עיריות רבות מתנגדות לתיקון זה מחשש שיאבדו הכנסות מהיטלי השבחה. כדי לעודד ביצוע תמ"א 38 החילו פטור מהיטל השבחה על זכויות הבנייה במיזמים מסוג זה. זינגר אמר ביחס לאובדן ההכנסות מהיטלי השבחה כי "כספים אלה מיועדים להתאמת תשתיות העיר לתוספות הבינוי".  

  המגרש ברחוב תש"י השייך למשפחתו של ראש עיריית ר"ג ישראל זינגר (צילום: רוני גוילי - שמאי מקרקעין) (צילום: רוני גוילי - שמאי מקרקעין)
  המגרש ברחוב תש"י השייך למשפחתו של ראש עיריית ר"ג ישראל זינגר(צילום: רוני גוילי - שמאי מקרקעין)
   

  בינואר 2014 התקיימה ישיבה סוערת במיוחד בוועדה לתכנון ובנייה בעיריית רמת גן. על הפרק הייתה בין היתר תוכנית התחדשות עירונית ברחוב תש"י בשכונת ראשונים בעיר, הצמודה לבורסה. התוכנית עצמה עסקה במגרש שכלל שתי וילות, אחת של משפחתו של זינגר והשנייה של משפחה נוספת. במקום שתי הווילות, ובמסגרת תוכנית תמ"א 38, אישרה הוועדה המקומית הקמת בניין בן 45 יחידות דיור.

   

  כרמל שאמה: "מדוע התוכנית לא מוגשת כתוכנית בנייה רגילה?"

  זינגר עצמו לא נכח בישיבה, אבל סגניו וחברי הקואליציה שלו נכחו ונלחמו על אישור תוכנית זאת. לא עזרו הטענות על הצפיפות שתיווצר ברחוב, על היעדר תשתיות מתאימות והמחסור במוסדות החינוך - התוכנית זכתה לאישור.

   

  במהלך הדיון הסוער התנגד בתוקף חבר האופוזיציה דאז, כרמל שאמה, לעצם קיום הדיון, וביקש שיועבר לטיפולה של הוועדה המחוזית כדי למנוע ניגודי עניינים, בשל העובדה שחברי הוועדה המקומית הם חבריו לקואליציה של ראש העיר. לאחר שנדחתה טענה זו, זעם שאמה על מתן ההטבה למשפחת זינגר, שאמורה לחסוך לו כאמור תשלום סכומי מס נכבדים בגין הפטור מהיטל השבחה. "מדוע התוכנית לא מוגשת כתוכנית בנייה רגילה, למה במסגרת תוכנית תמ"א לחיזוק שמעניקה למשפחת זינגר פטור?", טען שאמה.

  כרמל שאמה ()
  כרמל שאמה
   

  עוד הוסיף בדיון: "אם אנחנו נאשר לזינגר את הארבעים ומשהו יחידות דיור במסלול הזה, יהיו חסרים 5 עד 6 מיליון שקלים.... זו החלטה שלכם האם להעביר 6-5 מיליון שקלים למשפחת זינגר, מעבר לכל הרווחים האחרים שאתם מעניקים לראש העיר, או יועברו לתקציב הפיתוח של העיר רמת גן". שאמה הוסיף: "מדוע אנחנו צריכים לתת פטור? נותנים פטור היכן שאין כדאיות כלכלית...כדי לחזק את המבנה של משפחת זינגר ואת המבנה הצמוד לו מספיק אפילו אחוז מהפטור שנותנים לו".

   

  עיריית רמת גן: "בפרויקט נגבו עד כה היטלי השבחה בגובה של כ-1.6 מליון שקל"

  התוכנית עברה כאמור למרות הדיון הסוער, ללא היטל ההשבחה עליו נלחם שאמה. והנה בשבוע שעבר, דווקא בעיצומן של קידום תוכניות לבנייה רוויה בישראל, היה זה אותו זינגר שהודיע למשרד האוצר כי לא יאפשר יותר לבצע פיתוח של התחדשות עירונית במסגרת תמ"א. "לצערי החלטת מנהל התכנון תיקון 3 לתמ"א הביאה לפגיעה משמעותית בגביית היטלי השבחה הנחוצים מאוד לעיר..כספים אלה מיועדים להתאמת תשתיות העיר לתוספות הבנייה", אמר זינגר.

   

  זינגר מפרט את החישובים הכלכליים וטוען כי כל יחידה שנבנית תגרום לנזק כלכלי. בסוף המכתב איים זינגר "במידה ולא יבוצע התיקון הנדרש - אאלץ לעצור את כל פרויקטי ההתחדשות עירונית ברמת גן".

   

  מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "מכתבו של ראש העיר לשרי הממשלה נשלח על רקע תיקון 3א' לתמ"א 38, הקובע כי מעבר לפטורים מהיטלי השבחה שניתנו עד כה על פי החוק ובכל הרשויות המקומיות, לא יוכלו הרשויות לגבות כלל היטלי השבחה בפרויקטים של תמ"א 38. בהתאם לתיקון זה, העירייה תפסיד בשנה הבאה כ-75 מליון שקל, שהיו אמורים להיגבות בהיטלי ההשבחה.

   

  "יובהר, כי עד כה, גבתה העירייה היטלי השבחה על פי חוק, ובהתאם לפטורים שהיו נהוגים בכל הרשויות המקומיות. היטלים אלה נגבו במהלך השנתיים האחרונות ממאות פרויקטים בעיר, בהם גם הפרויקט המדובר ברח' תש"י. בפרויקט זה נגבו עד כה היטלי השבחה בגובה של כ-1.6 מליון שקל. עוד יודגש, כי השמאות עבור פרויקט זה, שקבעה את סכום ההיטל, נקבעה על ידי שמאי מכריע וחיצוני לעירייה בהתאם לתיקון 84 לחוק התכנון והבנייה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  ראש העיר רמת גן ישראל זינגר
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים