שתף קטע נבחר

הרב הראשי: "גיוס בנות? רק כדי לבשל ולכבס"

בשיעור שבועי קרא הרב יצחק יוסף לא לגייס בנות והביע התנגדות גם לשירות לאומי: "עמדת הרבנות הראשית לישראל תמיד - שבנות אסור להן להתגייס. בצבא היום יש טייסת, יש כל מיני דברים. זו לא דרך התורה"

 

 

 

הרב הראשי יצחק יוסף מצטרף למאבק נגד פקודת השירות המשותף. בשיעורו השבועי אמש (שבת) קבע הרב כי לבנות אסור להתגייס לצבא ואף לא לשירות הלאומי, ובוודאי שלא לתפקידי לחימה. לדבריו, אם בעבר חייבה ההלכה יציאת נשים למלחמה, הרי שהיה זה רק על מנת לבשל אוכל לחיילים או לכבס את בגדיהם.

 

הרב יוסף הזכיר את פסיקת הרמב"ם, לפיה ל"מלחמות מצווה" (כמו אלה שבימינו) יוצאים אפילו "חתן מחדרו וכלה מחופתה", וטען כי אין ללמוד ממנה היתר לגיוס בנות. "ברור שהנשים שהלכו שמה הלכו לכבס", הסביר על פי אחד הפרשנים, "הן לא לבשו מדים ומכנסיים וכדומה, ודאי שלא. הן הלכו הכול בצניעות, הכול בקדושה... (כלה) יוצאת ללכת לבשל להם... צריכים ללכת לכבס להם בגדים".

הרב יצחק יוסף ()
הרב יצחק יוסף
 

"הולכים לבשל ולכבס, אבל חס ושלום לצבא? ללכת ולהילחם? ודאי שלא!", הוסיף, "דעת כל גדולי הדורות, כולל הרבנים הראשיים לישראל, עמדת הרבנות הראשית לישראל - תמיד דעתם שבנות אסור להן להתגייס בצבא... (היום) יש טייסת, יש כל מיני דברים. זה דרך התורה?! זו לא דרך התורה".

 

לדברי הרב הראשי, בצבאות היהודים בעבר "היו כולם צדיקים וחסידים, היה צבא השם, צבא קדוש", ולכן זכו ל"סיעתא דשמיא" (עזרה משמים). "היו נלחמים ונלחמים ולא היו להם הרוגים - רק לאויב", אמר, "היו ניסים ונפלאות. תאמינו לי, אם היינו הולכים בדרך התורה בכל, היינו חוסכים כל מיני אסונות שלצענו הרב יש".

 

עוד הדגיש: "רבותיי, לא רק לצבא (אסור) - גם שירות לאומי .לצערנו, הרב יש גם בדבר הזה קצת ריפיון. יש שיבוש השקפה בדבר הזה. כן, אסור להן ללכת לא לצבא ולא לשירות לאומי!". הוא סיפר עוד כי אברהם ישעיהו קרליץ, "החזון אי"ש", ממנהיגי הציבור החרדי לאחר קום המדינה, נלחם בתקיפות נגד גיוס בנות לצבא, "ומי יודע אם לא נפטר מצער מהמלחמה הזו, מהמאבק הזה, מלחמת קודש היתה לו".

 

בהקשר זה סיפר: "מרן (אביו, הרב עובדיה יוסף) נפטר מצער שהיה לו על גיוס בחורי ישיבות, שעשו חוק עם הרשעים האלו, הלפיד וחבריו, ואז הרב היה לו צער שרצו לקחת ככה את בחורי הישיבות. מרוב הצער הזה, מי יודע, כמו שהחזון אי"ש נפטר על גיוס בנות, הרב לקח את זה ככה ללב, מי יודע - אולי בשביל זה הוא נפטר".

 

מוקדם יותר פרסמו עשרות רבנים עצומה שבה תקפו את שר החינוך נפתלי בנט, בעקבות כוונת משרדו לתקצב עמותות המעודדות גיוס בנות דתיות לצבא. לטענתם, הרבנות הראשית לישראל אסרה זאת, ועל המדינה לכוון את תלמידות התיכונים והאולפנות לשירות לאומי בלבד.

 

בשנים האחרונות גדל משמעותית מספר בוגרות החינוך הממלכתי-דתי המתעלמות מהפסיקה ההיסטורית של הרבנות ומתגייסות לצה"ל. בשל זאת, הלכה ופחתה התנגדות הרבנים והמחנכים לכך. חלקם סבורים כי מדובר במלחמה אבודה וכי יש ללוות את הבנות הדתיות בתקופת השירות ולסייע להן, גם את בחרו בדרך הלא נכונה. אחרים נוקטים קו הלכתי עצמאי עוד יותר וקובעים כי הדבר כלל אינו אסור בהלכה.

 

עשרות רבנים דתיים-לאומיים חתמו על העצומה - בהם גם כמה ממנהיגי המחנה, כמו הרב יעקב אריאל והרב נחום אליעזר רבינוביץ'. שמות בולטים נוספים הם הרב אליקים לבנון והרב יהושע שפירא. בפורום חותם אומרים כי בכירים נוספים, שבאופן עקרוני אינם מצטרפים לגילויי דעת ציבוריים, הביעו תמיכה במהלך.

 

בין החותמים גם רבנים המכהנים מטעם המדינה: אריאל הוא רבה של רמת גן, לבנון הוא רב המועצה האזורית שומרון, וברשימה מופיעים גם רב העיר ירושלים אריה שטרן, הרב של נהריה ישעיהו מייטליס, רב שרותי הכבאות וההצלה מנחם פרל, ובכיר במחלקת הכשרות ברבנות הראשית לישראל, הרב חגי בר-גיורא.


פורסם לראשונה 10/12/2016 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
הרב יצחק יוסף
צילום: יאיר שגיא
מומלצים