שתף קטע נבחר

ת"א 2025: כל המהפכות הצפויות בעיר

היום נחתמה תוכנית המתאר של תל-אביב, שמוסיפה לעיר 120 אלף דירות - בנוסף ל-100 אלף היחידות הכלולות בתוכניות בניין עיר מאושרות או בהליכי אישור. היא כוללת, בין היתר, את קירוי נתיבי איילון והעתקת התחנה המרכזית

תוכנית המתאר הראשונה לעיר תל אביב-יפו אושרה על ידי הועדה המחוזית לתכנון ובנייה ונחתמה הבוקר (א') על ידי ראש העירייה רון חולדאי. התוכנית, "תא/5000", קובעת את מגמות התכנון וצורת התפתחותה של העיר עד לשנת 2025. בין העיקרי התוכנית: הוספת 120 אף יחידות דיור, הקמת טיילת קירוי איילון, העתקת מבנה התחנה המרכזית וחידוש כיכר אתרים.

 

צפו: 60 שניות על המהפך העתידי של ת"א

 

חשיבותה של התכנית, שקודמה החל משנת 2008 על ידי מנהל ההנדסה, כך מציינים בעירייה, היא בהגדלת השקיפות והוודאות התכנונית תושבים וליזמים. כמו כן היא אמורה לקצר בצורה משמעותית את הליכי התכנון בעיר ומתחשבת במגמות העתידיות בתל אביב עם התחשבות באוכלוסיות השונות, הגדלת היקפי הבניה ויצירת העדפה לתחבורה ציבורית ושימוש באופניים. יותר מ-1,700 תושבים, נציגי ארגונים סביבתיים וחברתיים, נציגי ארגונים מקצועיים מתחום התכנון, הבניה והכלכלה ומומחים מקצועיים בתחומים שונים לקחו חלק בתהליך שיתוף הציבור בתכנית המתאר עד כה.

 

הוספת שטחי המגורים

היקף האוכלוסייה הצפוי בשנת היעד 2025 הוא של כ-500 אלף תושבים (לעומת כ-426 אלף תושבים כיום). בשל מצוקת הדיור בעיר התוכנית מאפשרת היקפי בניה למגורים גבוהים יותר שמאפשרים לתת מענה אף לגודל אוכלוסייה של כ-650 אלף תושבים. בהתאם לכך, התוכנית מציעה להגדיל את המלאי התכנוני ב-120 אלף יחידות דיור חדשות, שמתווספות לכ-100 אלף יחידות דיור שטרם נבנו, הכלולות בתב"עות (תוכניות בניין עיר) מאושרות או בהליכי אישור.

 

 

הוספת שטחי תעסוקה

צפי התוכנית הוא לכ-486 אלף מועסקים בשנת היעד - 2025 (לעומת כ-400 אלף מועסקים כיום). התוכנית קובעת היקפי בניה לתעסוקה האמורים לתת מענה לצפי זה ומציעה להוסיף כחמישה מיליון מ"ר לתעסוקה. עיקר תוספת שטחי התעסוקה תתממש באזור התעסוקה הראשי של העיר, סמוך למערכת הסעת המונים, לאורך מסילת האיילון וסמוך למרכזי תחבורה מטרופולינים. עירוב שימושים היוצר איכויות עירוניות מאפיין בעיקר את מרכז העיר. תוכנית המתאר מאפשרת להביא איכויות אלה גם לשכונות שמחוץ למרכז העיר וקובעת אזורים וצירים בהם יתאפשר עירוב של שימושי תעסוקה ומגורים.

 

 

פיתוח המרחבים הפתוחים בעיר: קירוי האיילון, אתרי טבע עירוני ופיתוח של כיכר אתרים

קירוי האיילון והוספת ציר ירוק לאורכו: תוכנית המתאר מסמנת את קירוי ציר האיילון מרחוב פנקס בצפון עד רחוב ההגנה בדרום. קרוי האיילון יאפשר פיתוח של שטח ציבורי חדש ופתוח שיהפוך למוקד של פנאי, מסלולי אופניים והליכה, שטחים ירוקים, בתי קפה ופעילות מסחרית תומכת.

הדמיית קירוי איילון ()
הדמיית קירוי איילון
 

תכנון ובנייה מחדש של כיכר אתרים לטובת חיבור שדרות בן גוריון עם חוף הים: תוכנית המתאר קובעת כי באזור כיכר אתרים ניתן יהיה להקים בניינים למלונאות ומגורים, במטרה לשפר את הקשר של העיר לים ע"י חיבור של שדרות בן גוריון לרצועת החוף, תוך שמירה על מרחב עירוני פתוח בקצה השדרה.

 

יוגדרו אזורים לשימור ב"עיר הלבנה" שאף זכתה להכרה כאתר מורשת עולמית על פי הכרזת אונסקו. התוכנית אוסרת על בניית מגדלים חדשים בתחום העיר הלבנה וקובעת את הכללים לשמירה על איכויות המרקם העירוני הייחודי של האזור. כמו כן, הוחלט על שימור השכונות ההיסטוריות ביפו, שימור אופייה של שכונת פלורנטין, המושבה האמריקאית ומתחם נגה.

 

ראש עיריית תל-אביב-יפו רון חולדאי אמר עם חתימת התוכנית: "היום הוא יום חג לעיר תל-אביב-יפו. עירנו היא כמעט בת 108 שנים, אך עד היום לא הייתה לה תוכנית מתאר סטטוטורית מאושרת. מדובר בתוצר של תהליך עבודה ארוך ויסודי שקיימנו במשך כמעט עשור. התוכנית מכפילה את היצע הדיור, תוך שמירת האיכויות האורבניות הייחודיות של תל-אביב-יפו כדוגמת עירוב שימושים ומרחב ציבורי מזמין והרחבתם מעבר למרכז העיר, גם לדרומה ולצפונה".

 

סגן ראש העירייה ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, עו"ד דורון ספיר, אמר: "אישורה של תוכנית המתאר הוא יום העצמאות התכנוני של העיר תל-אביב-יפו. התוכנית קובעת את סדר היום התכנוני של העיר לטווח הארוך, שומרת על מרכזיותה ונותנת ודאות תכנונית לתושבי העיר וליזמים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיית תוכנית המתאר של ת"א
מומלצים