שתף קטע נבחר

מחדל: מוהלים עובדים ללא פיקוח, לתינוקות נגרמים נזקים

תינוקות פצועים עם מומים בלתי הפיכים, הורים בלי אפשרות לדעת בידי מי הם מפקידים את היקר להם מכל ומוהלים שממשיכים לעבוד גם כשרישיונם נשלל. התמונה המבהילה שעולה מהפרוטוקולים של הוועדה לפיקוח על המוהלים ברבנות הראשית

מפרוטוקולים של הוועדה לפיקוח על מוהלים ברבנות הראשית לישראל, שהגיעו לידי ynet בעקבות בקשת התנועה לחופש המידע, עולה תמונה קשה על טעויות שביצעו מוהלים בשנה האחרונה, אוזלת היד של המדינה ביכולת לפקח ולהעניש מוהלים שסרחו, ובעיקר היעדר שקיפות והיעדר אפשרות לקבל מידע על טעויות קשות שביצעו המוהלים.

 

בהתאם לתקנות "חוק בריאות העם", הוקמה לפני כ-35 שנה ועדה בין משרדית לנושא המילה, בה חברים נציגי משרד הבריאות והרבנות הראשית לישראל. תפקידיה של הוועדה הם להכשיר מוהלים ולפקח עליהם, להסמיך מוהלים שעברו בחינות וסטאז', ובמידת הצורך לבטל הסמכה של מוהלים שלא עומדים בנהלים ובתקנות הוועדה.

 

 

קראו עוד:

שוב: מוהל חתך לתינוק יותר מדי בברית המילה

רמב"ם: מוהל כרת חלק מהפין - התינוק במצב קשה

ברית מילה - כשההורים מתלבטים מה לעשות

 

אדם שרוצה להיות מוהל פונה לוועדה לבקש הסמכה, בתנאי שהוא עומד בקריטריונים שנקבעו. אלא שהחוק בישראל אינו אוסר על מוהלים שאינם מוסמכים לבצע בריתות, מה שהופך את ועדת הפיקוח לגוף חסר "שיניים". בסמכותה לשלול רישיונות ממוהלים שסרחו, אך למעשה אלה יוכלו להמשיך לפעול גם ללא רישוי.

 

חבישה הדוקה מדי, עבודה חסרת מקצועיות ויחס מבזה להורים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
חבישה הדוקה מדי, עבודה חסרת מקצועיות ויחס מבזה להורים(צילום: shutterstock)

 

כך לדוגמה, מוהל הוזמן לבירור על ידי הוועדה לאחר שמשפחה טענה שאיבר המין של התינוק אותו מהל נפוח באופן חריג, וביקשה כי יגיע לבדוק אותו. המוהל ביקש שישלחו לו צילום במייל וטען שהכל בסדר. לאחר שלושה ימים התעקשה המשפחה שיגיע, אך הוא סירב.

 

כשהגיעו בני המשפחה לבית החולים, הסביר להם אורולוג כי נוצרה בעיה רפואית כתוצאה מחבישה הדוקה מדי, ושהמוהל לא הסיר את החבישה בזמן. כתוצאה מכך נגרם לתינוק נזק ארוך טווח. המוהל שביצע את הברית אינו מוסמך, וחברי הוועדה המליצו לו לעבור הסמכה – אך הוא המשיך לעבוד ללא תעודה באין מפריע.

 

במקרה אחר בו מוהל זומן לוועדה לאחר שמשפחה של פעוט הגיעה לטיפול רפואי בגלל פגיעה באיבר המין של הילד. המוהל טען שהוא מלמד תלמידים לבצע ברית ובאותו מקרה הגיע איתו אחד התלמידים. מי שביצע את הברית היה התלמיד וכאשר הוא ביצע את החיתוך, חלק מהעור נתפס באחד הכלים והילד נזקק לטיפול רפואי דחוף. הוועדה מצאה שהמוהל חרג מסמכותו כשהביא תלמיד לבצע ברית ללא אישור המשפחה, המוהל הביע חרטה והבטיח שמקרה כזה לא יישנה.

 

במקרה נוסף שהגיע דיון התגלה שמוהל ביצע תיקון ברית מילה לתינוק בגיל 11 חודשים, בניגוד להנחיות ולנהלים. בגיל כזה הטיפול חייב להתבצע על ידי רופא בבית חולים. "הובהרה למוהל חומרת המעשה, הן מהפן הרפואי והן מהפן ההלכתי, והמוהל הודה על טעותו והביע חרטה", נכתב בפרוטוקול הוועדה. הוועדה החליטה לשלול באופן זמני לששה חודשים את רישיונו, אולם, כאמור, המוהל יכול להמשיך לבצע בריתות באין מפריע גם ללא רישיון, ומבלי שאיש מהאנשים ששוכרים את שירותו יכיר את הטעות החמורה שביצע.

 

במקרה נוסף, אמו של תינוק התלוננה בפני הוועדה על מוהל שרטן לאחר שהיא התקשרה אליו מודאגת בשבת. לדבריה הילד חש ברע והיא הייתה מודאגת ממצבו. "בשביל זה התקשרת אלי בשבת"? טען המוהל. בני המשפחה התקשרו למוהל גם בצאת השבת וזה פטר אותם וסבר שהילד בסדר גמור.

 

בני המשפחה פנו לחדר המיון, שם התברר, גם במקרה הזה, שהחבישה הייתה הדוקה מדי וגרמה לעצירת שתן. "הוחלט לבקש מהמוהל לשים לב שמקרים כאלו לא יישנו בעתיד", נכתב בפרוטוקול הועדה.

 

מקרים נוספים שדווחו - מוהלים שגרמו להרפס, כאלו שהשתמש בכלים שנאסרו לשימוש ובכלים לא סטריליים, מוהלים שלא הגיעו לבדוק ילדים למרות תלונות ההורים על הופעת תסמינים חריגים ואפילו מוהל שהציג את עצמו כרופא – למרות שהוא בכלל רופא שיניים.

 

"ההסתרה מהציבור מקוממת"

בתנועה לחופש המידע טוענים שהמידע הזה חייב להיות נגיש לכל אדם שרוצה לדעת את ההיסטוריה והרקע של המוהל שהוא בוחר.

 

"בחירת הממונה על חופש המידע להסתיר מהציבור את שמות המוהלים, בינהם כאלה שהסמכתם לשמש כמוהלים נשללה או הושעתה, בוחרת באופן מקומם את צנעת המוהלים על פני זכות הציבור לדעת ולהיזהר מפני מוהלים אשר התרשלו או כשלו בתפקידם וחבל שכך. מידע מסוג זה חשוב שיהא חשוף להורים כשהם מפקידים את היקר להם מכל בידי המוהל". 

 

מהרבנות הראשית נמסר: "מספר המקרים של סיבוכי ברית המגיעים לוועדה ממשרד הבריאות נמצא במגמת ירידה ועומד על כ-46 מקרים בלבד, וזאת מתוך כ–65,000 בריתות המתקיימות מדי שנה לתינוקות בישראל. כל מקרה של סיבוך ברית מובא לדיון בוועדה ובמידת הנדרש המוהל אף מוזמן לבירור, במקרים בהם רואה הוועדה כי המוהל כשל, הוועדה מפעילה סנקציות כנגד המוהל עד כדי שלילת הסמכתו כמוהל מוסמך והסרת שמו מרשימת המוהלים המוסמכים המתפרסמת על ידה מעת לעת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
המוהל טען שהכל בסדר, אבל הנזק כבר נעשה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים