שתף קטע נבחר

"מערך ייבוא האמוניה מהווה סיכון לחיי אדם"

שימוע לפני הפסקת פעילות מערך ייבוא האמוניה, נערך לחיפה כימיקלים. בסקר הערכת סיכונים שביצע המשרד להגנת הסביבה נקבע: "בתרחיש שגרה של פריקה באוניה ייחשפו השוהים בטרמינל לריכוזי אמוניה גבוהים שמשמעותם סיכון חיי אדם, וזאת תוך 4 דקות מעת התרחשות אירוע"

המשרד להגנת הסביבה ערך היום (ג') שימוע לפני הפסקת פעילות מערך ייבוא האמוניה לחיפה כימיקלים. השימוע נערך לאחר שאגף חומרים מסוכנים במשרד להגנת הסביבה ערך סקר הערכת סיכונים ממנו עלה כי קיימת חריגה בתרחיש שגרה של פריקה באוניה.

 

לידיעות נוספות בנושא מכל האמוניה

הכור בדימונה עלול להתנגד לסגירת מכל האמוניה

דעה: צריך לעשות שימוע למדינה בעניין האמוניה

שימוע לחיפה כימיקלים במשרד להגנת הסביבה

מכל האמוניה ייסגר? אלקין לא יתן היתר

נכשל מכרז הקמת מפעל האמוניה: "הכתובת הייתה על הקיר"

 

"אמוניה הוא גז נדיף ורעיל מאד", נכתב בהזמנה לשימוע שנשלחה לחברה, "מערך ייבוא האמוניה במפעל כולל מכל המשמש לאחסון אמוניה, אשר מיובאת באונייה".

 

עוד נכתב: "בהתאם למהדורה המעודכנת של מדיניות מרחקי ההפרדה ממקורות נייחים וממנה עולה כי מערך ייבוא האמוניה מהווה סיכון לחיי אדם ברצפטורים ציבוריים הסמוכים לו. מהערכת הסיכונים עולה כי קיימת חריגה בתרחיש שגרה של פריקה מהאניה. בתרחיש זה ייחשפו השוהים בטרמינל ובחניית הטרמינל לריכוזי אמוניה גבוהים שמשמעותם סיכון חיי אדם, וזאת תוך 4 דקות מעת התרחשות אירוע, ולכן פעילות זו אינה קבילה לפי מדיניות המשרד".

למפעל עדיין אין היתר בנייה. מכל האמוניה (צילום: ערן יופי כהן) (צילום: ערן יופי כהן)
למפעל עדיין אין היתר בנייה. מכל האמוניה(צילום: ערן יופי כהן)
 

בחיפה כימיקלים העבירו את ממצאי הסקר לחברה חיצונית לבדיקה. יש לציין כי עד היום למפעל אין היתר בניה.

 

אפשרות להארכת היתר הרעלים עד חודש מרס 

יש לציין כי בהזמנה לשימוע הצהירו במשרד להגנת הסביבה כי הם שוקלים לחדש את היתר הרעלים למכל האמוניה באופן זמני ועד לתאריך 1.3.2017. החל ממועד זה, אמרו במשרד, לא יחודש עוד היתר הרעלים למערך ייבוא האמוניה, אלא אם ישוכנע המשרד כי המפעל יכול להפחית בלוח זמנים קצר את הסיכונים הקיימים ממערך ייבוא האמוניה לרמה קבילה.

 

זאת, באמצעות הגשת דו"ח הערכת סיכונים שייערך על פי מדיניות מרחקי הפרדה, בחינת אמצעים להפחתת הסיכונים, חלופות ולוח זמנים ליישומם אשר יהיה על המפעל להגיש עד לתאריך 1.2.2017.

 

מעמותת צלול נמסר: "בשימוע הוחלט לאפשר לחיפה כימיקלים להציג למשרד להגנת הסביבה חלופות לסגירת המכל עד חודש פברואר. בעמותה דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לעמוד בהתחייבותו לסגור את מכל האמוניה בהקדם, ולא להיכנע ללחצים שמפעילים הגורמים המבקשים לאפשר את המשך הפעלתו.

 

"אחרי שלוש שנים של סחבת, מכרז שנכשל ובזבוז זמן - זאת העת להיות קשוח ותקיף ולא לתת יד להמשך גרירת רגליים ודחיות נוספות. המכל מיושן ומסוכן וכל דקה שהוא ממשיך לפעול הוא מאיים על חייהם של תושבי חיפה והצפון".

 

גורם המעורב בפרטים ציין כי "מיכל האמוניה שייך למדינת ישראל ומהווה תשתית קריטית לקיום שגרת החיים של תושבי ישראל, לרבות הפקת חשמל, דלקים ותעשיות בטחוניות. לפיכך הפניית אצבע מאשימה כלפי המפעל תמוהה ונדמה כי מטרתה לא יותר מאשר ספין תקשורתי של העוסקים בדבר".

 

תגובת עיריית חיפה לשימוע שהתקיים היום לחיפה כימיקלים במשרד להגנת הסביבה בנושא האמוניה: "כל פתרון שלא יביא להזזת מכל האמוניה ממפרץ חיפה לא מקובל עלינו בשום צורה. כזכור, כבר הודענו לחיפה כימיקלים כי לאור הסיכונים הקיימים, עיריית חיפה תשקול את הדרכים על מנת לשלול מהם את רישיון העסק עצמו במידה ולא נקבל תשובות מניחות את הדעת לסיכונים הקיימים. סחיבת הרגליים של המפעל בדיון שהתקיים היום רק מעידה על חוסר תום לב בהתנהלותם, על המדינה לעצור את הסחבת הזו לאלתר!".

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין מסר בתגובה: "אנחנו מצפים מחיפה כימיקלים להציג תכנית ברורה להוצאת מכל האמוניה ממפרץ חיפה. הם בעלי המכל. הממשלה החליטה שהמכל לא יישאר במפרץ".

 

מחיפה כימיקלים נמסר כי את טענותיהם ימסרו למשרד להגנת הסביבה בצינורות המקובלים. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן יופי כהן
מכל האמוניה
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים