שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

האצטדיון יהפוך למגדל: 1,460 דירות בת"א

אושרה תוכנית להקמת מגדלים בני 15 קומות במתחם מכבי יפו בדרום ת"א. בחלק הצפוני של המתחם היה קיים בעבר אצטדיון הכדורגל המיתולוגי "גאון" ששימש את קבוצת מכבי יפו. בקריית אונו ייבנו 70 חדרי מעונות להשכרה לסטודנטים. בצפון הארץ אושרו תוכניות לכ-470 דירות ביישובי המגזר הדרוזי

השטח שבו שכן אצטדיון הכדורגל המיתולוגי "גאון" ששימש את קבוצת מכבי יפו יהפוך לשכונת מגדלי מגורים. ועדות התכנון אישרו היום (ג') תוכנית להקמת 1,459 יחידות דיור במתחם מכבי יפו שבדרום העיר. מדובר בתוכנית התחדשות עירונית שהופקדה להתנגדויות הציבור.

 

התוכנית חלה בשטח של כ-160 דונם בדרום העיר, ממערב ולאורך רחוב היינריך היינה (ציר שלבים) ומדרום לרחוב נס לגויים. היא קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל, אשר בבעלותה 65.5% מהשטח, בשיתוף עיריית תל-אביב-יפו, שמחזיקה בבעלות של 35.5% מהשטח.

הדמיית תוכנית מכבי יפו (הדמיה: ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים) (הדמיה: ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים)
הדמיית תוכנית מכבי יפו(הדמיה: ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים)

במסגרת התוכנית יוקמו 120 יחידות לדיור מיוחד, 3,800 מ"ר שטחי מסחר ו-64 אלף מ"ר למבני ציבור. לאורך ציר שלבים ייבנו מגדלים בגובה של עד 15 קומות מעל חזית מסחרית, ובהמשך השכונה יוקמו מבנים בגובה של עד שמונה קומות, תוך שמירה על רציפות השטחים הפתוחים שתאפשר הולכי רגל ורוכבי אופניים.

 

בחלק הצפוני של השטח היה קיים בעבר אצטדיון מכבי יפו ובחלק הדרומי קיימת בנייה מעורבת לתעסוקה ומגורים. המטרה היא להשלים את פיתוח רצף השטחים העירוניים ביפו, מזרחית לשדרות ירושלים, באמצעות הקמת שכונת המגורים, כחלק משכונת נס לגויים ופארק החורשות ושכונת המגורים הסמוכה לו. על התכנון הופקד אדריכל אורי ברעלי ממשרד ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים, ועל ניהול הפרויקט אחראית יפעת בן עובד מקבוצת גדיש הנדסה וניהול.

 

קריית אונו: דיור להשכרה לסטודנטים

בקריית אונו, חברת אאורה ישראל תקים עד סוף יוני 2018 מתחם מעונות להשכרה לסטודנטים שיכלול 69 חדרים, לאחר שזכתה במכרז של העירייה. מדובר בקרקע הנמצאת בבעלות עיריית קריית אונו, המשתרעת על שטח של 1,840 מ"ר וסמוכה למכללה הפועלת בעיר.

 

על פי תנאי המכרז, אאורה תבנה את המעונות ותפעיל אותם למשך 49 שנה. בתמורה התחייבה להקים חניון ציבורי בשטח של 1,380 מ"ר עם כ-100 מקומות חניה וכן מרכז מסחרי שיכלול כ-540 מ"ר, ויימסר לידי העירייה. עלויות ההקמה נאמדות ב-36 מיליון שקל, ההכנסה השנתית הצפויה היא כ-2.6 מיליון שקל והחברה מעריכה את התשואה השנתית ב-7.2%.

קריית אונו. פונה לצעירים (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
קריית אונו. פונה לצעירים(צילום: אבי מועלם)

המעונות יושכרו לסטודנטים בלבד, כאשר דמי השכירות נקבעו בתנאי המכרז ויעמדו על 90% מהמחיר ליחידה דומה במעונות ברושים באוניברסיטת תל-אביב, שעומדים על 1,920 שקל בחודש לדירות בקומות 1-4. דמי השכירות לדירת סטודיו בקומת הגג עומדים על 2,800 שקלים בחודש ובדירות הזוגיות 3,700 שקלים בחודש (7,400 שקלים ליחידה) כולל דמי ניהול.

 

לדברי יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל אאורה, "אנו שמחים על הזכייה במכרז להקמת המעונות, ורואים בכך את הסנונית הראשונה בכניסתנו לתחום הדיור להשכרה. אני מאמין שתחום הנדל"ן מתפתח לכיוונים נוספים מכורח הנסיבות בישראל. תחום הדיור להשכרה יאפשר לאוכלוסייה צעירה דירות איכותיות ונגישות".

 

ראש עיריית קריית אונו, ישראל גל, הוסיף כי "פרויקט המגורים לסטודנטים הוא אחד מתוך פתרונות נוספים לטובת אוכלוסיית הצעירים, הסטודנטים והזוגות הצעירים בעיר. קריית אונו הפכה בשנים האחרונות ליישוב יוקרתי, ומחירי הנדל"ן אינם מאפשרים לכל ילדי העיר להמשיך ולגור בה. אנו עושים מאמצים ליזום פתרונות אטרקטיביים לבני העיר כדי שיוכלו להמשיך ולגור בה".

 

המגזר הדרוזי: 470 דירות חדשות

בתוך כך, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה צפון שבמינהל התכנון החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור שלוש תכניות מגורים בשטחי המועצה הדרוזית ינוח ג'ת, הכוללות תוספת של 468 יחידות דיור. התוכניות נמצאות במתחמים שהוגדרו בתוכנית המתאר החדשה של היישוב, אשר אושרה בוועדה המחוזית בשנת 2015.

 

התוכניות כוללות הוראות לאיחוד וחלוקה ויאפשרו הוצאת היתרי בנייה לבעלי הקרקע ללא צורך בהליך תכנוני נוסף. במינהל התכנון מציינים כי הן מהוות חלק מעשרות תוכניות מתאר ותוכניות מפורטות המקודמות בשנתיים האחרונות במגזר הדרוזי, הן במחוז צפון והן במטה מינהל התכנון, במסגרת תוכנית החומש הממשלתית הכוללת למגזר.

 

תוכניות המתאר ליישובים נועדו להתוות את כיווני הפיתוח שלהם לטווח ארוך, ולאפשר את גידול האוכלוסייה עד שנת 2030. במסגרת תוכניות אלה, נקבעים מתחמים לתכנון מפורט המקודמים בשיתוף עם המועצות המקומיות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אור אלתרמן
צילום האצטדיון המיתולוגי
צילום: אור אלתרמן
מומלצים