שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מאוחדת מציעה חוגים לחרדים בלבד - ומה עם שאר המבוטחים?

  בלט קלאסי, התעמלות אקרובטית, דרמה ושחייה. את החוגים האלה, במחיר מוזל, מציעה קופת חולים מאוחדת - אבל לחרדים בלבד. בעקבות תלונות על חוסר שיוויון הורה משרד הבריאות: להפסיק עם ההטבות. בקופה טוענים: "החוגים פתוחים לכולם - וטובים לבריאות"

  מה בין ריקודי בלט קלאסי ואקרובטיקה לביטוח רפואי, ומדוע מעדיפה קופת־חולים מאוחדת להעניק הטבות מוזרות ושנויות במחלוקת דווקא ללקוחותיה החרדים?

   

  באחרונה התקבלו במשרד הבריאות תלונות רבות נגד המאוחדת. הסיבה: מתברר כי הקופה מעניקה ללקוחותיה המחזיקים בביטוח בריאות משלים חוגים שונים כמו קפוארה, מחול יצירתי, התעמלות אקרובטית, דרמה ומשחק וכן שיעורי שחייה - וכל זה במחיר מסובסד.

   

  זאת ועוד: ההטבות מוענקות רק לתושבים במקומות שבהם יש רוב חרדי מוחלט כמו למשל ביתר־עילית, רמת בית־שמש, קריית־ספר ואלעד. ההטבות אינן ניתנות בסתר: בעלונים חרדיים מופיעים באחרונה פרסומים על מבצע ההטבות, שמטרתם להרחיב את קהל המבוטחים של הקופה.

   

  המודעה של קופת חולים מאוחדת ( ) ( )
  המודעה של קופת חולים מאוחדת

   

  קופת חולים או מועדון לקוחות?

  כתב "ידיעות אחרונות" התקשר למוקד של קופת־חולים מאוחדת, הציג את עצמו כתושב תל־אביב, ביקש להצטרף לביטוח המשלים, ונענה כי הקופה איננה מאפשרת את ההטבות הללו. כאשר התקשר והציג את עצמו כתושב מיישוב חרדי הסכימו לקבל אותו בזרועות פתוחות.

   

  בדיקה העלתה כי ביישובים החרדיים יש התעניינות רבה בחוגים הללו, שמיועדים כנראה בעיקר לילדים אבל למבוגרים שמצטרפים מובטח מסלול נפרד לנשים ולגברים.

   

  גורמים במאוחדת טוענים שהיו ניסיונות לפתוח חוגים כאלה גם במקומות אחרים, אך לא היה ביקוש. "בתל־אביב למשל", טענו, "אין התעניינות". לדבריהם, הקופה אינה מסבסדת את החוגים אלא משמשת מעין מועדון לקוחות, ובכך מצליחה להשיג עבורם חוגים בהנחה משמעותית.

   

  גורמים במערכת הבריאות מבטלים את ההסברים הללו. לדבריהם, ההנחיות אוסרות על קופות־החולים לשמש כמועדון לקוחות. כן הביעו ביטחון שאם המאוחדת תאפשר זאת, יהיה ביקוש רב גם ביישובים אחרים.

   

  לדבריהם, המאוחדת פנתה לציבור החרדי משום שזה משתלם לה מבחינה כספית: "למשפחות חרדיות יש הרבה יותר ילדים, והן גם ממעטות לבקר אצל רופאים. מבחינתם זה פשוט צעד עסקי".

   

  נוכח התלונות הוציא משרד הבריאות טיוטה של חוזר מנכ"ל שאוסר על כל קופות־החולים לתת הנחות לחוגים שאינם קשורים לביטוח המשלים - ובכל מקרה - לנהוג בשיוויוניות כלפי כל המבוטחים.

   

  אבל בכך לא מסתיימת הסאגה המוזרה הזו. בעלון חרדי הוצגה באחרונה מודעה בעייתית עם לוגו גדול של קופ"ח מאוחדת: "ד"ר רז עכשיו רק במאוחדת ומומלץ 

  על ידי גדולי אנשי שלומנו". ומיהו "אחד מאנשי שלומנו" הממליצים? הרב אליעזר ברלנד, שתמונתו מופיעה במודעה.

   

  למי ששכח: הרב הורשע באחרונה במעשה מגונה ובתקיפה. תגובת משרד הבריאות לפרשה: "ככל שקופת־חולים בוחרת להשתתף במימון חוגים מעין אלה הרי שהדבר צריך להיעשות באופן שוויוני, בפריסה ארצית ולא על בסיס מקומי".

   

  תגובת קופ"ח מאוחדת: "אנו מפעילים סדנאות קידום בריאות בפריסה ארצית ובנגישות לכל הלקוחות. הסדנאות נועדו לעודד אורח חיים בריא וזו אחת ממטרותיה המרכזיות של הקופה. אין כל אפליה בין הלקוחות וכולם מוזמנים".

   

  באשר למודעה עם ברלנד נמסר: "אם אכן הופיע פרסום כזה - לא אנחנו פירסמנו".

   

  הכתבה מתפרסמת ב"ידיעות אחרונות"
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  מאוחדת לחרדים בלבד?
  צילום: ירון ברנר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים