שתף קטע נבחר

אלה הערים היקרות והזולות בישראל ב-2016

2016 הייתה רצופה הבטחות, אך בדיקה של אתר מדלן ל-ynet מצביעה על עליית מחירים של כ-10% בקרב דירות חדשות. איזו עיר מובילה את רשימת היישובים היקרים ביותר ואיזו הכי זולה? צפו באולפן ובמפה האינטראקטיבית

שנת 2016 הייתה רצופה הבטחות ותוכניות - אבל מה קרה בשטח? ניתוח מיוחד שביצע אתר מדלן עבור ynet, בדק אילו ערים בישראל נחשבו היקרות ביותר ואילו הזולות ביותר בשנה החולפת. הבדיקה בחנה דירות חדשות בנות ארבעה חדרים בערים מרכזיות ברחבי הארץ, על פי ריכוז עסקאות של רשות המסים, ומצאה באילו ערים מחיר ממוצע לדירה רשם שיא, והיכן ניתן לרכוש דירות חדשות ברמת מחירים נמוכה יחסית. צפו בדיון באולפן ynet עם אלכסנדרה לוקש וסמנכ"ל המחקר והאסטרטגיה באתר מדלן, רוה איתן:

 

 

על פי הניתוח, למרות אמירות הממשלה - גם ב-2016 מחירי הדירות המשיכו להאמיר, עם עליית מחירים ממוצעת בשיעור של כ-10% בקרב דירות חדשות. בראש רשימת הערים היקרות ביותר בישראל, עם מחיר ממוצע של כ-3.07 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים חדשה, ניצבת תל-אביב-יפו. אחריה ברשימה הרצליה עם מחיר ממוצע של כ-2.8 מיליון שקל לדירה דומה, והבאה בתור היא גבעתיים - עם מחיר ממוצע של כ-2.5 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים חדשה.

 

לחצו כאן או על המפה האינטראקטיבית כדי לבדוק את מחירי הדירות בערים היקרות והזולות בישראל (אייקון ירוק):


 

הערים שסוגרות את רשימת הערים היקרות הן רמת השרון ורעננה, עם ממוצע מחירים של כ-2.2 מיליון שקל בכל אחת; קריית אונו ורמת גן שבהן דירות ארבעה חדרים חדשות נמכרו בממוצע בשנה החולפת בכ-2.15 מיליון שקל; וכפר סבא עם מחיר ממוצע של כ-1.9 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים חדשה.

 

מבין הערים שנבחנו, רמת גן חצתה לראשונה השנה את רף שני מיליון השקלים לדירת ארבעה חדרים חדשה. כך, בתקופה המקבילה אשתקד, מחיר ממוצע לדירה דומה ברמת גן עמד על כ-1.96 מיליון שקל; ולאחר גידול בשיעור של כ-8.5% - רמת המחירים הגיעה בסוף 2016 לכ-2.15 מיליון שקל.

תל-אביב. הכי יקרה ב-2016 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
תל-אביב. הכי יקרה ב-2016(צילום: ירון ברנר)

 (מקור: אתר מדלן) (מקור: אתר מדלן)
(מקור: אתר מדלן)
 

לדברי דרור אבידור, אנליסט באתר מדלן, "בחישוב מספר המשכורות הנדרשות לרכישת דירה בכפר סבא, אשר סוגרת את רשימת הערים היקרות, מצאנו כי יקח לשכיר המרוויח משכורת ממוצעת במשק כ-210 חודשי עבודה לרכוש דירת ארבעה חדרים חדשה בעיר. בתל-אביב-יפו, שפותחת את הרשימה, מדובר על כ-350 חודשי עבודה - או לחילופין כ-30 שנות עבודה שנדרשות לרכישת דירה חדשה בעיר".

 (מקור: אתר מדלן) (מקור: אתר מדלן)
(מקור: אתר מדלן)

בדיקת היישובים שבהם ניתן לרכוש דירת ארבעה חדרים חדשה במחירים הנמוכים ביותר, העלתה כי ירוחם מובילה את רשימת הערים הזולות, עם מחיר ממוצע של כ-700 אלף שקל. בבית שאן ונצרת עלית רמת המחירים הממוצעת עמדה ב-2016 על כ-800 אלף שקל; ובשדרות, דימונה, נתיבות ועפולה רמת המחירים נעה בטווח של 850-900 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים חדשה.

ירוחם. הכי זולה (צילום: אור אלכסנברג, המרכז להתיישבות בנגב ובגליל) (צילום: אור אלכסנברג, המרכז להתיישבות בנגב ובגליל)
ירוחם. הכי זולה(צילום: אור אלכסנברג, המרכז להתיישבות בנגב ובגליל)

 (מקור: אתר מדלן) (מקור: אתר מדלן)
(מקור: אתר מדלן)

 

ת"א: פער של 365% במחיר דירה בשכונה יקרה מול זולה

בבדיקה נמצאה שונות רבה גם בין מחירי דירות ארבעה חדרים חדשות בתוך גבולות העיר. כך למשל, בתל-אביב-יפו מחיר דירת ארבעה חדרים חדשה בשכונת צפון הישן עומד על כ-9.5 מיליון שקל בממוצע; בעוד שבשכונת נווה עופר, בקצה השני של העיר, המחיר נמוך בכ-365% ועומד על כ-2.04 מיליון שקל.

 

עוד עולה מהבדיקה כי בבירה ירושלים, דירה חדשה עם ארבעה חדרים במרכז העיר - בשכונת מקור ברוך - עלתה בשנת 2016 כ-4 מיליון שקל בממוצע; בעוד שבשכונת הר חומה, הנמצאת בקצה הדרומי של העיר, המחיר עמד על כ-1.6 מיליון שקל בממוצע בלבד.

 

בשכונת שמבור בחיפה, הגובלת בשכונת אחוזה המבוקשת, המחיר הממוצע של דירת ארבעה חדרים חדשה עומד על כ-3.05 מיליון שקל בממוצע; בעוד שהמחיר הממוצע לדירה זהה בשכונת נווה שאנן עומד על כ-1.3 מיליון שקל בממוצע.

חיפה. פער משמעותי בין שכונות יקרות לזולות (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
חיפה. פער משמעותי בין שכונות יקרות לזולות(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (מקור: אתר מדלן) (מקור: אתר מדלן)
(מקור: אתר מדלן)

גם בראשון לציון נרשמו פערים: מחיר דירה חדשה בשכונת נחלת יהודה עומד על כ-2.1 מיליון שקל בממוצע; בעוד שבשכונת רמב"ם הוותיקה המחיר של דירה חדשה (שנבנית במסגרת התחדשות עירונית) עומד ב-2016 על כ-1.6 מיליון שקל.

 

ומה לגבי בירת הנגב? בבאר שבע המחיר הממוצע של דירת ארבעה חדרים חדשה בשכונת רמות שבצפון מערב העיר עומד על כ-1.35 מיליון שקל. לעומת זאת, בשכונה ו' מחיר של דירה דומה (חדשה עם ארבעה חדרים) עמד השנה על כ-1.05 מיליון שקל.

 

קונים יותר בראש העין, משלמים יותר בכפר שמריהו

במדלן בדקו גם את היקף העסקאות במהלך השנה החולפת. הממצאים מצביעים על כך שהיקף גבוה של עסקאות נרשם בשכונות בהן בוצעה בנייה חדשה בהיקפים נרחבים יחסית. השכונה שבה היצע הדירות החדשות למכירה היה הגבוה ביותר השנה היא פסגות אפק בראש העין, שרשמה קצב מכירות חודשי ממוצע שעמד על כ-150 (כולל דירות שנמכרו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן ומחיר מטרה).

 

בפער משמעותי אחרי שכונת פסגות אפק, נמצאה שכונת הפרסה בעיר החדשה חריש - שבה קצב העסקאות החודשי לרכישת דירות חדשות עמד על כ-46 בממוצע. גם בשכונות רמת בית שמש ג' בבית שמש, אחיסמך בלוד ובאר יעקב החדשה בבאר יעקב נרשם השנה היקף עסקאות גבוה יחסית, שעמד על כ-40 עסקאות בחודש.

ראש העין. הכי הרבה עסקאות (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
ראש העין. הכי הרבה עסקאות(צילום: יריב כץ)

 (מקור: אתר מדלן) (מקור: אתר מדלן)
(מקור: אתר מדלן)

ומה לגבי עסקאות יוקרה? לדברי אבידור, מהבדיקה עולה כי בחודש מאי האחרון נמכר בכפר שמריהו קוטג' עם חמישה חדרים בן שתי קומות, בשטח של 500 מ"ר, עבור 32 מיליון שקל. הקוטג' נבנה בשנת 2012.

 

בתחילת 2016 בוצעו שלוש עסקאות לרכישת דירת חמישה חדרים חדשה בשטח של 208 מ"ר בפרויקט יוקרתי עם קו ראשון לים, ברחוב הירקון 55 במרכז טיילת תל-אביב. דירה בקומה התשיעית נמכרה תמורת כ-22.26 מיליון שקל; דירה בקומה 11 נמכרה עבור כ-23.595 מיליון שקל; ודירה בקומה ה-15 עלתה 27 מיליון שקל.

 

ואילו בחודש אוגוסט האחרון נמכרה דירת 4.5 חדרים חדשה בשטח של 269 מ"ר בקומה השלישית מתוך ארבע קומות בבניין היוקרה "Isrotel Residence" שבשכונת עמק הרפאים בירושלים. הסכום: כ-17.65 מיליון שקל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ת"א. 3.07 מיליון שקל לדירת 4 חדרים
צילום: ירון ברנר
מומלצים