שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מצלב הקרס - עד לקבר יוסף: "זה נצחון האור על החושך"

  "חנוכיית פוזנר" שהפכה לסמל, לאחר שצולמה על רקע דגל המפלגה הנאצית - הודלקה הלילה בקבר יוסף בנוכחות מאות מתפללים. "אם סבתא שלי שצילמה את התמונה הייתה חיה היום, היא הייתה רואה ששום דבר לא השתנה", אמר עקיבא מנסבך. ראש המועצה האזורית שומרון: "כאז כן היום: האור ינצח את החושך מול אותה אירופה בדיוק"

   (צילום: הלל מאיר) (צילום: הלל מאיר)
  (צילום: הלל מאיר)

   

  "חנוכיית פוזנר" - אחת המפורסמות בעולם, שצולמה על רקע דגל המפלגה הנאצית - הודלקה הלילה בקבר יוסף. "זו התשובה להחלטת מועצת האו"ם", אמר נכדו של הרב פוזנר. "החנוכייה הזו מסמלת יותר מהכל, את נצחון האור על החושך".

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

  מאות בני אדם הגיעו הלילה (יום א') להתפלל בקבר יוסף שבשכם, ולהשתתף בהדלקת הנר השני של חנוכה. ביניהם היו גם יהודה מנסבך, נכדו של הרב עקיבא פוזנר - ונינו עקיבא הקרוי על שמו. "יהודה התפגרי, כך אומר הדגל. יהודה תחיה לעד, כך עונה האור". מילים אלו נכתבו בגב תמונה שהוצגה במוזיאון שואה בגרמניה, והפכה סמל: חנוכייה דולקת, כשברקע מתנוסס דגל המפלגה הנאצית.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות

   

  במשך שנים ניסו להתחקות במוזיאון "יד ושם" אחרי מצלם התמונה ואחר החנוכייה עצמה, ולפני שנתיים הצליחו לחשוף את הסיפור שמאחוריה. הרבנית רחל פוזנר - רעייתו של רב הקהילה קיל שבגרמניה - צילמה את התמונה בחנוכה תרצ"ב, שנת 1932, כאשר הנאצים עוד היו אופוזיציה לשלטון.

   

  "אנחנו צריכים לבנות ולחיות"

  "אני מרגיש שאם סבתא שלי שצילמה את התמונה הייתה חיה היום, היא הייתה רואה ששום דבר לא השתנה", אמר מנסבך, שסיפר את סיפורה של החנוכייה באוזניי המתפללים הרבים. "אירופה ממשיכה לרדוף את העם היהודי, ומה שיחזיק אותנו זה אך ורק שלטון יהודי בארץ ישראל. אל לנו לשים לב מה יגידו הגויים, כי אנחנו יודעים מראש מה הם יגידו. אנחנו צריכים לבנות ולחיות". 

   

   

  יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, ציין כי "אין דבר יותר סמלי מהדלקת נר חנוכה דווקא היום, יומיים לאחר ההחלטה הפושעת של מועצת האו"ם נגד הבנייה בהתיישבות ובירושלים, ודווקא בקבר יוסף. אין דבר יותר סמלי מלהדליק פה דווקא את החנוכייה הזו של משפחת פוזנר, שמסמלת יותר מכל את נצחון האור על החושך.

   

  יוסי דגן ועקיבא מנסבך. נר שני בקבר יוסף (צילום: הלל מאיר) (צילום: הלל מאיר)
  יוסי דגן ועקיבא מנסבך. נר שני בקבר יוסף(צילום: הלל מאיר)

   

  "ביקשנו להדליק את החנוכייה הזו בקבר יוסף כדי לחזק את עמידתנו, את עמידתו של עם ישראל מול הנסיונות החוזרים ונשנים של אירופה לפגוע בעם ישראל, ולמנוע את תקומתו בארצו. ובכדי להזכיר לכולנו שאם לפני 76 שנים ניצח האור את החושך מול אירופה - אין לנו ספק שגם הפעם ינצח האור את החושך אל מול אותה אירופה בדיוק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים