שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חולים בחדרי האוכל ובמסדרונות: עומסים קיצוניים בבתי החולים

  אמבולנסים שממתינים 40 דקות עם חולה, חולים שוכבים במסדרונות ובחדרי האוכל - החורף הגיע ואיתו עומסים כבדים בבתי החולים. בשיבא מדווחים על יותר מ-200% תפוסה במיון ובהדסה עין כרם על 180% הצוותים הרפואיים: "חולים משוחררים לפני הזמן". מד"א: "מתפקדים כמו במלחמה"

  אל תגיעו לבית החולים אם אינכם בסכנת חיים: זה המסר המרכזי הבוקר (ב') מבתי החולים ברחבי הארץ, שמתריעים שוב על העומסים הכבדים בפתח עונת החורף.

   

  חדרי המיון והמחלקות הפנימיות מלאים מעבר לתפוסה המלאה, חולים מאושפזים במסדרונות ובחדרי האוכל. סגן מנהל בית החולים בהדסה עין כרם: "הצוותים הרפואיים שלנו קורסים, על הרצפה, חולים משוחררים לפני הזמן ואין טיפול אופטימלי".

   

  בבית החולים שיבא נרשם העומס הקיצוני ביותר בישראל – מעל 200% בחדר המיון. בית החולים מסר כי הוא בתפוסה מלאה בכל אגפיו, מחלקות פנימיות כירורגיות וילדים. מבית החולים נמסר: "אנחנו ממשיכים לפעול על מנת לקלוט את הציבור הרב המגיע. הגדלנו את כמות הניתוחים במטרה לקצר תורים".

   

  מאושפזים במסדרונות. עומס קיצוני בבתי החולים. צילום: דוברות וולפסון ( ) ( )
  מאושפזים במסדרונות. עומס קיצוני בבתי החולים. צילום: דוברות וולפסון

   

  כל שנה מחדש

  עומסים כבדים בחדרי המיון: 180% ברמב"ם; 200% בשיבא

  "ילדים מאושפזים במסדרון? לא זכור לי מצב כזה"
  מש' הבריאות הורה: רמב"ם סגור עקב עומס חריג

   

  אמבולנסים ממתינים 40 דקות להיכנס עם חולים

  בחדר המיון בהדסה עין כרם נרשמו 180 אחוזי תפוסה, כאשר אמבולנסים נאלצו להמתין גם 40 דקות עם חולה, עד להעברתו למיטה פנויה בחדר המיון. הדבר גרם לעיכוב האמבולנסים וניידות הטיפול הנמרץ שלא יכולים היו להתפנות למקרים חדשים.

   

  בהדסה הר הצופים ישנה הבוקר תפוסה של 120 אחוזים, כאשר אמש הגיעה התפוסה ל- 180 אחוזים גם כן.

   

  עומסים כבדים גם בדרום, כאשר מחלקות הילדים בסורוקה מגיעות ל-120% תפוסה, והמחלקות הפנימיות ל-105%. בבית החולים רמב"ם הרגיל לתפוסות קיצוניות ביותר, מגיע הבוקר העומס בחדר המיון ל-110%, כשכלל בית החולים נמצא בעומס של 100 אחוזים. פירושו של דבר שכל חולה חדש שמגיע לאשפוז צריך להמתין עד לשחרור חולה, או להתאשפז במסדרון.

   

  במד"א מדווחים על עומס קיצוני של פניות. "אנחנו מתפקדים כמו במלחמה" אומר ל-ynet ד"ר רפי סטרוגו, סמנכ"ל רפואה במד"א, "תגברנו את מערך האמבולנסים, וגייסנו עוד נהגי אמבולנס וחובשים ממערך 14 אלף המתנדבים שלנו שנותן לנו אוויר לנשימה.

   

  "ברור שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שהעומסים האלה יגרמו לכך שמישהו יחכה לאמבולנס 40 דקות, כי מיון עמוס. אבל אין ספק שקיים עומס קיצוני, שאנחנו רואים אותו החורף שוב".

   

  גם בוולפסון מדווחים על עומס קיצוני. "ברגע זה יש לנו 50 חולים על 24 מיטות באגף הפנימי", אומר ד"ר משה שריסט, מנהל המיון בוולפסון, "אין ספק כשכשיש עומסים כל כך קיצוניים, יש סכנה לבריאותם של החולים, שלא מקבלים את הטיפול האופטימלי שמגיע להם".

   

  "אנחנו כבר 14 שעות במיון מחכים לניתוח" אמרה רויטל (46) שממתינה בחדר המיון של בית החולים הדסה עין כרם עם אביה הקשיש, לאחר ששבר את האגן בעקבות נפילה אתמול בערב, "העומס גדול, חולים שכבו במסדרון. הרופאים האחיות וכל הצוות קורסים תחת העומס".

   

  מה תוכלו לעשות כדי לא להגיע למיון?

  היעזרו במוקדי האחיות: לכל קופות החולים מוקד אחיות הפועל 24 שעות ביממה, האחות תוכל לכוון אתכם לאלטרנטיבה טיפולית, ובמקרה הצורך גם תאשר פנייה לחדר מיון.

   

  פנו למוקדי החירום: קופות החולים מפעילות מוקדי חירום הפועלים בשעות הערב. אף שגם הם עמוסים מאוד לאחרונה, הפניה אליהם עדיפה מפנייה ישירה לבית חולים.

   

  השתמשו בשירות רופא אונליין: קופות החולים מכבי וכללית מפעילות רופא אונליין (במכבי השירות עדיין בשלבי הרצה), הרופא עשוי לפתור חלק מבעייתכם.

   

  סייע בהכנת הכתבה: עומרי אפרים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלעד גרשגורן
  עומס בחדרי המיון בגלל מזג האוויר
  צילום: אלעד גרשגורן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים