שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מסתמן: חוק פיצול דירות - לא בבנייה לגובה
  מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ אלי כהן, המאפשרת פיצול צמודי קרקע כדי להגדיל את היצע הדיור להשכרה. ככל הנראה תידחה ההצעה לאפשר פיצול גם בבנייה רוויה, מחשש למצוקת חניה והגדלת העומס על התשתיות. מסתמן: מס דירה שלישית לא יחול על החוק

  מליאת הכנסת מקדמת חקיקה להגדלת פוטנציאל הדירות להשכרה ב-250 אלף יחידות דיור למגורים. הגדלת המלאי תתאפשר באמצעות פיצול בתים צמודי קרקע על פי חוק, ביוזמת יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ אלי כהן (כולנו), מסיעתו של שר האוצר. הצעת החוק עברה לפנות בוקר (ג') במליאת הכנסת בקריאה ראשונה. דרכה לספר החוקים התקצרה לזמן הקרוב בהכנה מהירה לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית הצפויה בוועדה של ח"כ כהן.

   


  החוק יאפשר פיצול להוספת יחידת דיור נוספת אחת בלבד אך ורק למטרות מגורים. השכרת הדירה הנוספת לבני משפחת הבעלים של הדירה צמודת הקרקע המקורית תהיה פטורה מהיטל השבח. לא כן אם הפיצול למטרות השקעה והיא תוצע להשכרה בשוק. ח"כ כהן יזם את החוק על רקע המחסור בדירות להשכרה בנות 2-3 חדרים, בעיקר לזוגות צעירים. המחסור גרם להתייקרות מואצת של שכר הדירה ככל שבניית הדירות הלכה והתמעטה.

   

  תוקף החוק יהיה זמני, לפחות למשך חמש שנים, בהוראת שעה שתתקבל בחוק התכנון והבנייה. הארכתו תלויה במצב שוק השכירות בתום התקופה, לפי מידת תרומתו לפתרון מצוקת הדיור בהגדלה מספקת של היצע הדירות בפועל. בוועדת הרפורמות, המקדמת את החוק, משתתפים גם נציגי המרכז לשלטון מקומי, בעיקר של פורום ה-15 (הערים הגדולות) וכן נציגי לשכת עורכי הדין ויו"ר לשכת השמאים.

   

  החוק מבטיח את אישור הפיצול בהליך מקוצר ומהיר בוועדות התכנון והבנייה, לפי גודל הבית המקורי - ובלבד שהשטח של כל אחת משתי הדירות שיוצרו לא יפחת מהשטח שתקבע הוועדה במהלך הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית. החוק מחייב מראש לכלול בכל דירה מטבח, שירותים וכניסה נפרדת. החלוקה לחדרי מגורים תהיה בהתאם לגודל הדירות לאחר הפיצול.

  ח"כ אלי כהן, יוזם הצעת החוק (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
  ח"כ אלי כהן, יוזם הצעת החוק(צילום: דוברות הכנסת)

  במהלך הכנת החוק לאישורו הסופי בקריאה שנייה ושלישית, תידרש ועדת הרפורמות להכריע בסוגיות הבאות: הגבלת השטח של יחידת הדיור הנוספת לאחר הפיצול ל-50 עד 60 מ"ר; הגבלת תוקף התוכניות לבניין ערים (תב"ע) שבהן יתאפשר הפיצול (בוועדה מסתמנת האפשרות שהחוק יחול על תוכניות שאושרו לפני שנת 2011); והאם חוק מיסוי הדירה השלישית יחול על הדירה הנוספת שתתקבל מהפיצול.

   

  הסוגיה האחרונה כבר נדונה בוועדה וההחלטה המסתמנת בקרב חבריה היא שחוק המיסוי לא יחול כאן, כדי שהפטור יעודד את בעלי הדירה המקורית לפצל אותה לטובת הגדלת המלאי של הדירות להשכרה. מסתמן תיקון נוסף, שיאפשר את הפיצול גם במושבים מרובי הבתים צמודי הקרקע. לעומתו, צפויה להידחות הצעת ח"כ אליעזר אייכלר (יהדות התורה) לאשר את הפיצול גם בבנייה רוויה - מחשש למצוקת חניה ולהגדלת העומס על התשתיות.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: פלג אלקלעי
  ח"כ אלי כהן, יוזם הצעת החוק
  צילום: פלג אלקלעי
  מומלצים