שתף קטע נבחר

בדרך ל-85% משכנתא לרוכשי דירה ראשונה

יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס, סבור שהצעת החוק של ח"כ אלי כהן לרסן משכנתאות למשקיעי נדל"ן לא תסייע למשבר הדיור - להיפך: "אם הם יקבלו משכנתאות קטנות יותר, הם יפנו לפריפריה - מה שיוביל לעליות מחירים". איש הנדל"ן עמיר שאלתיאל: "המהלך יחסל את שוק היזמות". עם זאת, השניים בעד הגדלת המשכנתא לרוכשי דירה ראשונה. צפו בדיון הסוער

בניסיון נוסף להוריד את מחירי הדירות, מקדם יו"ר ועדת הרפורמות של הכנסת, ח"כ אלי כהן (כולנו), הצעת חוק שמטרתה לסייע לחסרי דירה ולבלום משקיעים. הדרך: הגדלת שיעור המשכנתאות לרוכשי דירה ראשונה וריסון לרוכשי דירה שנייה ומעלה. בשוק הדיור התגובות מעורבות - צפו בדיון הסוער באולפן ynet עם ח"כ כהן; יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס; ואיש הנדל"ן עמיר שאלתיאל, יו"ר קבוצת אלדר.

 

 

"המטרה שלנו היא לסייע לרוכשי דירה ראשונה", מסביר ח"כ כהן, "היום דירה ממוצעת בישראל עולה 1.3 מיליון שקל. בוא ניקח אפילו דירה מתחת לממוצע שעולה מיליון שקל - זוג צעיר צריך להביא למעלה מ-300 אלף שקל (הון עצמי - א.ש), ורבים מההורים לא יכולים לסייע לו.

 

"החלק הראשון של ההצעה מבקש להגדיל את שיעור המשכנתא מ-75% ל-85%-90% עבור דירות שעולות לא יותר מ-1.3 מיליון שקל. אני יכול להעיד על עצמי: כשהתחתנתי הייתי קצין צעיר בצבא, קיבלתי משכנתא של 90% ואם לא הייתי מקבל אותה לא הייתי יכול להגיע לדירה ראשונה".

 

אבל אתה מגביל את ההצעה לדירות שעולות 1.3 מיליון שקל - כלומר בפריפריה.

 

כהן: "לא רק, היום אני גר בחולון, גם שם אתה יכול למצוא דירות ב-1.2 מיליון שקל, גם בראשון לציון. המטרה היא להפחית את ההון העצמי הנדרש". כהן מדגיש כי הגידול בשיעור המשכנתאות יהיה בערבות מדינה ולא אמור לסכן את הבנקים.

 

 

"עדיף לקנות דירה ולא לגור בשכירות - כדי שיהיה נכס בגיל הפנסיה"

דנוס: "ברור שלהעלות את שיעור המשכנתא לרוכשי דירה ראשונה זה דבר ראוי. הבעיה היא שיש סיכוי שדווקא המגבלה של 1.3 מיליון שקל לדירה תגרום לאנשים לחפש יותר בפריפריה - ולמעשה אחרי שמחירי הדירות במרכז עלו, גם בפריפריה המחירים יטפסו".

 

אז זה פמפום מלאכותי?

 

דנוס: "זה לא פמפום מלאכותי, בסך הכול צריך לעזור לאנשים, אין היום ברירות, זה או שאתה הולך לגור בשכירות או שאתה קונה דירה. עדיף שיקנו דירה ולא יגורו בשכירות - כי אז בגיל פנסיה הדירה תהיה שלהם וזה דבר חשוב".

 

שאלתיאל: "אנחנו חושבים שמדובר במהלך מבורך וראוי, וגם קראנו תקופה ארוכה לעשות זאת. אני קצת חושב שהמגבלה על מחיר הדירה מיותר, הרבה דירות באזור המרכז ראויות לתמיכה של הממשלה בעניין הזה, ואני ממליץ להגדיל את הרף לשני מיליון שקל".

גם דירות במרכז ראויות לתמיכה של הממשלה. אתר בנייה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גם דירות במרכז ראויות לתמיכה של הממשלה. אתר בנייה(צילום: EPA)

 

"אם משקיעים יפסיקו לקנות דירות - היזמים יפסיקו לבנות"

לחלק השני של הצעת החוק שמקדם ח"כ כהן, המציע להקטין את שיעור המשכנתא למשקיעים מ-50% ל-25% בלבד, שאליתיאל ודנוס מתנגדים נחרצות. "צריך לתת למשקיעים להמשיך לקנות דירות, כי יש לנו ציבור לא מבוטל שגר בשכירות בישראל, אין לו כסף לקנות דירה, אין לו גם 100 אלף שקל הון עצמי בשביל לקנות דירה", טוען דנוס. "אין ספק שבהקשר הזה אנחנו מדברים על עוד הנגשה וניתוב של המשקיעים לפריפריה, מה שיעלה את המחירים, כי כשנותנים רק 25% קונים דירה זולה יותר".

 

שאלתיאל פנה לכהן: "אני חושב שבמקרה הזה לא רק שאתם שופכים את התינוק עם המים, אתם מרסקים את הדלי. אתם פשוט מחסלים את שוק היזמות. תסתכל על תמונת הביקושים של יזם שהולך לבנות עכשיו פרויקט. ירדו 40% זכאים כי אתם אומרים להם תמתינו, תזכו בהגרלה של מחיר למשתכן. ל-30% מהמשקיעים העליתם את מס הרכישה, יש גם מס דירה שלישית ועכשיו אתם גם רוצים להגביל את המימון? זאת אומרת ששוק המשקיעים הולך להמחק? איך יהיו יזמויות?".

 

"יזמים יפסיקו לבנות בישראל ויעברו לבנות בחו"ל כי לא תהיה להם ברירה", הוא ממשיך, "אתם תצטרכו להתמודד עם מצב של היצע שקטן בצורה משמעותית, אי אפשר לבסס את כל שוק הנדל"ן על תוכנית מחיר למשתכן". דנוס: "כל חניקה של הביקושים מביאה בהכרח לירידה בהתחלות הבנייה. צריך להבין את זה. יש פלח בשוק של משקיעי נדל"ן שעומד היום על בין 17%-19%. אם הפלח הזה יפסיק לקנות - דירות יזמים יבנו פחות, נקודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים