שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ליצמן: "אם כללית לא תעביר כסף לסורוקה - אתן אותו למקום אחר"; מנכ"ל כללית: "הכסף לא הועבר אלינו"
  שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן אמר את הדברים בדיון סוער בכנסת שדן במצב שירותי הבריאות בפריפריה מול המרכז. לדבריו, הכסף שיועד לתוספת של 98 מיטות אשפוז ו-20 מיטות שיקום לא הועבר ליעדו

  דיון סוער התקיים היום (ג') בוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי לרגל יום הבריאות המצוין היום בכנסת. הדיון עסק בנושא המרכז הרפואי סורוקה בבאר-שבע כבית חולים יחיד המשרת כמיליון נפש - ובחינת פתרונות לצמצום הפערים בבריאות כיעד לאומי.

   

  שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, טען בפתח הדיון שהכסף שהובטח לתוספת מיטות הועבר אולם שירותי בריאות כללית היא זו שמעכבת את העברתו. "משרד הבריאות אישר לסורוקה 98 מיטות ו-20 מיטות שיקום, אך זה לא קרה ונפתחו רק 9 מיטות. בין 2014 ל-2016 השקענו בסורוקה את הסכום הגבוה ביותר שהקצבנו לאיזשהו בית חולים בארץ עבור בינוי ותשתיות. אם לא ייפתחו מיטות אני אקח אותן ואעביר לבית חולים אחר".

   

  עוד הוסיף ליצמן כי סוכם עם ראש העיר כי יוקם בית חולים חדש בבאר-שבע, ובתוך שלושה חודשים תונח אבן הפינה. "אם בתוך שבועיים לא ייפתחו 89 מיטות ו-20 מיטות שיקום – אעביר את הכסף לצרכים אחרים".

   

  אלי דפס מנכ"ל כללית אמר בתגובה לדברים ל-ynet: "פתיחת מיטות זו משימה לאומית ומשרדי הבריאות והאוצר חייבים להעביר לזה תקציב ייעודי. הכסף המדובר לא הועבר אלינו וקיים עיוות נוראי בתקצוב בתי החולים שנמצאים באופן קבוע בגרעון. לאור השיחה שלי עם שר הבריאות, נאות ליצמן לזמן דיון נוסף שיעסוק בנושא בקרוב".

   

  צפו בחילופי הדברים במהלך הדיון:

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "מאבק כדי שתושבי הדרום יקבלו אותו טיפול כמו במרכז"

  יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר הוסיף כי האיכות ורמת הטיפול והשירות הם קריטיים. "מגיעה לתושבי הדרום בדיוק את אותה רמת טיפול כמו במרכז הארץ. סורוקה הוא בית חולים יחיד בדרום המשרת כמיליון נפש".

   

  בדיון השתתף גם רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר-שבע שהביע את מורת רוחו מהמצב: "הדיונים הללו הפכו לריטואל. באנו היום לזעוק מדם ליבנו. אנחנו לא מחפשים אשמים אלא פתרונות. אנחנו מרגשים שמשחקים בנו כמו ביו-יו. סורוקה הוא נס. הם פועלים במציאות בלתי אפשרית של כוח אדם חסר. זה מאבק כדי שתושבי הדרום יקבלו את אותו טיפול רפואי כמו בשאר הארץ.

   

  "חייבת להתקיים תחרות בין בתי חולים גם בנגב. רק כך קופות החולים ישקלו שיקולים נכונים בבואם לתקצב בתי חולים. לא ייצא כלום מהחלטות הממשלה שהתקבלו אחרי כל המבצעים בעזה. אם לא יחול שינוי, תושבי הדרום יאבדו את האמון במדינת ישראל ואני מזהיר שנגיע למקומות לא טובים".

   

  חברי הכנסת שהשתתפו זעמו על האפליה המתמשכת בין המרכז לפריפריה בכל הקשור לשירותי הבריאות: "בפריפריה מתים מוקדם יותר ויש תורים יותר ארוכים. יש אחריות משותפת של משרדי האוצר והבריאות יחד עם קופ"ח כללית", אמרה ח"כ שולי מועלם-רפאלי, "אמנם סורוקה צעדה קדימה, אבל שאר בתי החולים הלכו יותר צעדים קדימה והפער נשאר גדול.

   

  "לא צריך לשנות את שיטת התקצוב אלא צריך לדאוג שכסף שמיועד למיטות יגיע למטרה הזו", הוסיף ח"כ עמיר פרץ.

   

  ח"כ איתן ברושי טען שאין הלימה בין הגידול באוכלוסייה בדרום לבין המענה הבריאותי. "צריך תוכנית שלמה ולא תוכנית נקודתית". גם איילת נחמיאס ורבין תהתה "אם החלטות שהתקבלו אחרי מלחמה לא מתבצעות, אז איך נצפה שהחלטות בשגרה יבוצעו?".

   

   מנגד בשירותי בריאות כללית דוחים את הטענות ואומרים שלא הועבר אליהם אפילו שקל אחד עבור פתיחת מיטות חדשות. אלי כהן, סמנכ"ל כספים בקופת חולים כללית אמר בדיון: "סורוקה נראית כמו אתר בנייה כי בונים שם מחלקות חדשות. תקציב הבינוי שם הוא הגבוה מכל בתי החולים של כללית". 

   

  ד"ר אהוד דוידסון, מנהל "סורוקה" הסביר את המצוקה האדירה שבית החולים נמצא בה: "יש אצלנו התקדמות גדולה בציוד, ברכש ובטכנולוגיה בעלויות של עשרות מיליוני שקלים. עם זאת, הפערים עדיין עצומים. חייבים להגדיל את חדר המיון ואת חדר הטראומה. חסרים כ-120 מיליון שקלים כדי לבנות את אותן 118 מיטות. מצד האמת, אנחנו חייבים לגדול ב-220 מיטות".

   

  תושבי הדרום קראו לשר הבריאות ליצמן להתערב ולפתור את הבעיה באופן מיידי. מיכאל ביטון, ראש המועצה המקומית ירוחם ויו"ר מועצת הנגב אמר: "אני קורא לשר הבריאות לדפוק על השולחן. כשאתה רוצה משהו – הוא קורה. לכללית יש מונופול בסורוקה. מועצת הנגב תלך על הראש של קופ"ח כללית. אם יהיה צורך נצא בקריאה לנטוש את הכללית".

   

  אחת מתושבות היישוב אור נר סיפרה בכאב: על המציאות הקשה שאיתה היא נאלצת להתמודד: "אימא שלי בת 60. אין לה מקום במוסד סיעודי בדרום ושולחים אותה לרעננה. היא עומדת למות. חייבים להקים מוסדות סיעוד בדרום. אני צועקת ואין מי שיקשיב לי. מדובר פה בחיי אדם".

   

  ח"כ חיים ילין הוסיף ואמר כי "המדינה הזו לא מנוהלת אלא שומרת על הכיסא. מי שלא גר בדרום לא מבין על מה אנחנו מדברים פה. זה אחד הדיונים ההזויים שהשתתפתי בהם בכנסת".

   

  ח"כ טלב אבו עראר הוסיף: "במגזר הבדואי יש 300 אלף נפש, ואפשר להקים בית חולים ברהט".

   

  ח"כ דב חנין סיכם את הדיון: "מערכת הבריאות נמצאת בדיאטה רצחנית ובתי החולים נלחמים על הפירורים. חייבים יותר כסף למערכת הבריאות לישראל".

   

  משירותי בריאות כללית נמסר בתגובה:

  "הכללית לא קיבלה תקציבים לפתיחת מיטות בבית החולים סורוקה. בתי החולים של כללית ממומנים מהקופה ללא תקצוב ייחודי משמעותי שיש בו כדי לכסות על גרעון בתי החולים או פתיחת מיטות ואפילו לא תחזוקה שוטפת.

   

  "ראוי לציין שבתי חולים של המדינה מסובסדים ישירות על ידי אוצר המדינה. על פי נתונים שהוכנו לאחרונה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות מדובר בהיקף העולה על 2 מיליארד שקלים לשנה.

   

  "עמדת הכללית אשר נתמכת על ידי שר הבריאות היא לתקצב בנפרד את בתי החולים (של כללית וממשלתיים) ובכך להגיע לשיווין, רצון זה של השר לא מומש על ידי דרגים מקצועיים במשרדו ובאוצר".

   

  לפנייה לכתב/ת
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים