שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השיחה נחשפה: המח"ט הציע לאביו של אזריה עסקה לסיוע משפטי
  בהקלטת השיחה שהתקיימה שלשום, נשמע מפקד חטיבת כפיר אלוף משנה גיא חזות מאיץ בצ'רלי אזריה, אביו של אלאור שהורשע בהריגת מחבל פצוע, להגיע לעסקה שבמסגרתה יצורף נציג מהסנגוריה הצבאית לצוות ההגנה: "קו ההגנה, לפחות ממה שקראתי, לא היה מוצלח עד עכשיו"

   

  אלאור אזריה עם הוריו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אלאור אזריה עם הוריו (צילום: רויטרס)

   

  מפקד חטיבת כפיר אלוף משנה גיא חזות הוקלט שלשום כשהציע לצ'רלי אזריה, אביו של החייל אלאור אזריה שהורשע בהריגת מחבל פצוע בחברון, עסקה שתקל על בנו לקראת גזר הדין שיינתן בעוד כחודש. את ההקלטה חשף הערב (יום ב') עמית סגל בחדשות ערוץ 2.

   

  אמש הכחישו בדובר צה"ל כי המח"ט הציע דיל לאזריה כדי לסגור את הפרשה בדרך של המתקה או חנינה ללא ערעור, אך הערב כאמור פורסמה ההקלטה שבה נשמע המח"ט אל"מ חזות ממליץ לאביו של אזריה להוסיף את הסנגוריה הצבאית לצוות ההגנה. הוא ציין בשיחה שהוא מייצג את הצבא.

   

  עורכי דינו של אזריה: "נערער"

  עורכי דינו של אזריה: "נערער"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  המח"ט נשמע אומר: "מה שאני מציע לך זה את הדברים הבאים: אני אני יכול להפגיש אותך עם הסנגור הראשי של צה"ל שהוא ישמיע לך איזה אפשרויות אתה יכול להתקדם איתן דרך הסנגוריה של צה"ל, בין אם זה ייעוץ בנוסף ובין אם זה לצרף מישהו לצוות של ההגנה. אין לי השכלה משפטית. אני יודע רק ממה שקראתי וממה שלמדתי בסוף השבוע האחרון - קו ההגנה הזה, לפחות ממה שקראתי, לא היה מוצלח עד עכשיו".

   

  הוא האיץ באב לקדם את העסקה: "עכשיו אני אומר, אתה יודע מה אל תחליט עכשיו, בוא שב עם הסנגור הראשי הצבאי, בוא שב עם עוזר הרמטכ"ל, בוא שם עם ראש אכ"א, שמע אותם, בוא שב עם אלוף פיקוד מרכז. אתה לא חייב לחתום". בהקלטה נשמע המח"ט אף דוחק בצ'רלי אזריה להיפגש "עוד הלילה" עם הגורמים המשפטיים הרלנטיים בצה"ל כדי לקדם את העסקה: "אם נתאם את הפגישה להיום בלילה, יש לך יכולת? אני מפגיש אותך עם האנשים הכי חשובים שיש".

   

  "אם אין סעיף הריגה - אין לי בעיה" 

  אביו של החייל אמר למח"ט: "אני לא מוכן שהבן שלי בגיל 21 יהיה לו סעיף על הריגה בזמן ששירת את המדינה והוא לא עשה כלום. אם חלילה היו לי 'תשמע, פלסטיני עבר ברחוב והוא ירה בו', הייתי אומר לו בוא'נה אתה דפוק?. אני מבחינתי, אם אין את הסעיף הריגה – אין לי בעיה. אני לא רוצה לגרום נזק לצבא, להפך – אני רוצה לצאת בהצהרה ולהגיד לחיילים שצריך להתגייס לצה"ל, שאין לנו ארץ אחרת".

   

  האב אמר עוד: "כשאני שומע חיילים שמתקשרים אליי ואומרים לי 'תשמע צ'רלי אני לא יודע מתי לירות ומתי אסור לי לירות. אם אני לא אירה יגידו לי לא פעלת מבחינה מבצעית, ואם אני לא אירה – אני אהיה במקום הבן שלך'. מה אני יכול להגיד להם?! אני לא רוצה את הנזק הזה. כשראיתי את האירוע (פיגוע הדריסה בירושלים) התביישתי. עד היום כואב לי הלב. צרוב לי בלב שאנחנו קוברים עכשיו ארבעה חיילים".

   

  "המטרה הייתה לבחון סיוע למשפחה"

  דובר צה"ל מסר אתמול, לפני פרסום הקלטת השיחה: "דובר צה"ל מבקש להבהיר כי לא יפרט את תוכן הפגישה שהתקיימה בין משפחתו של סמל אלאור אזריה ומפקדו אך מכחיש את הפרסום השגוי בחדשות 2 כאילו הוצעה הצעה באשר להקלה בעונש או ביחס לערעור או כהתערבות אחרת כלשהי בהליך המשפטי.

   

  "דובר צה"ל מבקש להדגיש כי סמל אלאור אזריה זכאי להליך משפטי נקי וחף מלחצים ומטופל על ידי מפקדיו באופן שוטף כמו כל חיילי צה"ל. עוד נציין כי סמל אלאור אזריה זכה לתנאים ראויים ואף מעבר לכך במהלך החודשים שבהם שהה במעצר פתוח במחנה צבאי. מטרת הפגישה הייתה לבחון האם נדרש סיוע כלשהו למשפחה".

   

  הסנגורים של אזריה פנו הבוקר לשר הביטחון אביגדור ליברמן בטענה כי התנהלות המח"ט היא "שערורייתית, מקוממת, פסולה שחוצה כל גבול ומנוגדת לחוק לכאורה".

   

  ברקע הדברים, שתי אמירות של שר הביטחון ליברמן בשבוע האחרון. אתמול אמר השר כי "מי שרוצה בטובתו של אזריה עכשיו צריך לשבת בשקט ולהפסיק את הרעש והמהומה. אנו עושים הכל כדי לשמור על ערכי צה"ל ועל אזריה. כל השאר מזיק".

   

  צ'רלי אזריה, איש משטרה בעברו, הקליט כאמור את השיחה עם המח"ט, כפי שכבר עשה בעבר, כאשר הקליט את המג"ד של בנו בתחילת השנה, שבועות ספורים לפני התקרית המפורסמת. בהקלטה ההיא, שנחשפה ב-ynet במהלך המשפט, הזהיר האב את סא"ל דוד שפירא: "הילד מיואש, חלילה אם יקרה משהו". פרקליטי אזריה כבר החל בכתיבת הערעור על הרשעתו, כך שספק אם הצעת מח"ט כפיר רלבנטית, גם לאור חשיפתה.

   

  היום נעתר בית הדין הצבאי בחיוב לבקשת ההגנה לדחות בשבוע וחצי את הדיון בטיעונים לעונש שנקבע תחילה ליום ראשון הקרוב, על מנת שהסנגורים יוכלו להכין טוב יותר את עדי האופי לטובת אזריה, בהם לוחמים ומפקדים ששירתו עמו ומוריו מבתי הספר בהם למד. התובע במשפט, סא"ל במיל' נדב וייסמן, לא התנגד לבקשה ואף ציין בתשובתו לבית הדין כי "עד הירי אזריה היה חייל מצטיין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  אלאור אזריה בבית הדין הצבאי
  צילום: רויטרס
  מומלצים