שתף קטע נבחר

"נעשה לך ברית מילה": התלמידים היהודים באוסטרליה לא בטוחים

אנטישמיות בגן המשחקים האוסטרלי: מחקר חדש שנערך בבתי ספר ציבוריים באוסטרליה, חושף כי הילדים היהודים סופגים "ביטויים של אנטישמיות קלאסית שאנחנו קוראים עליה בספרות, לצד אנטישמיות מודרנית", כדברי החוקרת, פרופ' זהבית גרוס. "הילדים העידו על עלבונות ורדיפות"

 

 

"בחצר בית הספר האוסטרלי, חשופים הילדים היהודים לאלימות ולבריונות גזענית-אנטישמית בצורה בלתי רגילה": מחקר חדש שנערך בבתי ספר ציבוריים באוסטרליה, חושף מגמות אנטישמיות מטרידות המזכירות זמנים אפלים, הרחק מהמאה ה-21.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

פרופ' זהבית גרוס, ראש מחקר ואן גלדר להוראת השואה באוניברסיטת בר אילן, גילתה לגמרי במקרה את תופעת ה"אנטישמיות בגן המשחקים" האוסטרלי, כשהגיעה לאוסטרליה במסגרת מחקר גדול שערכה עם פרופ' סוזן רוטלנד מאוניברסיטת סידני, סביב בתי הספר היהודיים בסידני, מלבורן, ניו-זילנד, הונג-קונג, סינגפור, בייג'ינג ושנחאי.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

רגע לפני הסוף, אחרי שמונה שנים של עבודה, הן החליטו להיכנס גם לבתי הספר הציבוריים על מנת לבדוק מה קורה עם הילדים היהודים הלומדים שם יהדות, במסגרת מיוחדת. על פי החוק האוסטרלי, זכאי כל תלמיד לחצי שעה שבועית בלימודי הדת שאליה הוא משתייך, או ללימודי מוסר.

 

 

"חשוב היה לי לבדוק את המסגרת, ולראות מה קורה שם בפועל", פרופ' גרוס מספרת. "אני מוכרחה להגיד שכחוקרת חשבתי שחצי שעה בשבוע זה זמן מאוד לא אפקטיבי, ובטח אין לזה משמעות – אבל גיליתי להפתעתי שהמסגרת נתפסת כמוצלחת מאוד בעיני התלמידים והוריהם, ורצינו לגלות מהו סוד ההצלחה".

 

"חבל שהיטלר לא סיים את העבודה"

במסגרת תצפיות פרטניות שבצעו החוקרות, הן גילו, כהגדרת גרוס, "דבר מדהים שלא ציפינו לגלות: התלמידים אמרו שזה בעצם המקום הבטוח ביותר שיש להם במסגרת הלימודים בבית הספר". גרוס מספרת כי הילדים היהודים בבתי הספר הציבוריים סופגים "ביטויים של אנטישמיות קלאסית, שאנחנו קוראים עליה בספרות", כדבריה, "על היהודי שיש לו אף ארוך, היהודים כרודפי בצע - וכמי שרוצים להשתלט על העולם".

 

גם האנטישמיות המודרנית לא פוסחת עליהם, גרוס מוסיפה. "רודפים אותם בגלל ישראל, בגלל הכיבוש, ובגלל יחסה של ישראל לפלסטינים".

 

גרוס מעידה כי הנתונים הכו אותם בהלם של ממש – "התעלפתי". הילדים העידו, בין היתר, על עלבונות בסגנון "אף ארוך", מרדפים אחרי בנים בבית הספר באיומים "לעשות להם שוב ברית מילה", "והדבר הכי משפיל שחזר על עצמו, זה מה שנקרא 'דה קווין סטורי': זורקים עליהם חמישה סנטים, ואומרים להם: יהודי, תרים את זה. כי יהודי קמצן ורודף בצע".

 

ונדגיש, עושים את זה ילדים לילדים אחרים?

 

"סיפר לנו בחור בתיכון, שבכל פעם שהוא נכנס לשיעור אנגלית, שני תלמידים נעמדים בכיתה ואומרים לו 'הייל היטלר, חבל שהיטלר לא סיים את העבודה'. ילדים באים בצורה כזאת לבית הספר, וחשופים לאלימות".

 

הורים בהכחשה

גרוס מספרת כי מרבית התלמידים ביסודי ובתיכון מעדיפים להסתיר את יהדותם כדי להימנע מפגיעות מסוג זה. ואיפה ההורים? לדברי החוקרת, בהכחשה: "יש תופעה קשה מאוד של הכחשת האנטישמיות. לאחר המחקר פנינו למנהלי בתי הספר, וסיפרנו להם. המנהלים אמרו: מה? לא יכול להיות, לא בבית ספרנו".

 

"אחר כך פנינו למורים לא יהודים בתוך בית הספר, והם אמרו: מה פתאום, אין דבר כזה אצלנו. פנינו למורים יהודים שמלמדים במסגרת של ה-sre ושאלנו אותם: תגידו, אתם יודעים מה קורה בחצר בית הספר, ולאיזו אלימות חשופים התלמידים שלכם? אז הם ענו: תראי, לא צריך לעשות מזה סיפור גדול, צריך להצניע את זה... זה נורמלי, רגיל שיש הצקות בבית ספר".

 

"אבל הכי מדאיג היה שהגענו להורים עצמם, ועשינו איתם קבוצות מיקוד. הם ביקשו בפשטות: אל תעוררו את הדבר הזה. אל תעירו ואל תעוררו. לא צריך לעשות מזה עניין גדול, צריך פשוט להצניע את זה. בעיניי זה חמור".

 

  • פרופ' זהבית גרוס תופיע היום (א') ומחר בכינוס אתגר המאבק באנטישמיות, שמארגן מרכז דהאן באוניברסיטת בר אילן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים