שתף קטע נבחר

מרכיבים עדשות מגע? כך תשמרו על בריאות העיניים

עדשות מגע מאפשרות לזקוקים להן איכות חיים. איך צריך להשתמש בהן נכון על מנת לשמור על בריאות העיניים ועל נוחות ההרכבה?

בשיתוף לפידות מדיקל

  

אם בחרתם להרכיב עדשות מגע יומיות, חשוב להקפיד על זמני השימוש בעדשות, ההיגיינה במהלך ההרכבה ועל כללי ההרכבה הנכונים. יש לא מעט מרכיבי עדשות מגע הנוטים להרכיב עדשות בתדירות רבה או למשך שעות רבות, מעבר לזמן שלהן הן יועדו.

 

שימוש לא נכון בכלל ואי הקפדה על הרכבה והסרה נכונים בפרט, עלול לגרום לחוסר נוחות בעין וטשטוש הראייה, דלקת בקרנית ואף לנזק בלתי הפיך לקרנית.

 

קראו עוד כתבות בערוץ בריאות העין

 

האופטומטריסט עוזי כהן, מאופטיקה כהן מאזור הצפון, אומר כי היגיינה היא הבסיס להכל. "חשוב מאוד להקפיד על היגיינה בכל שלבי השימוש בעדשות מגע. להקפיד על שטיפת ידיים בסבון, רצוי נייטרלי, להחליף תמיסה מדי שימוש ולהחליף מחסנית בכל פעם שנגמר בקבוק של תמיסה.

 

"ישנם אנשים שלא הקפידו על כללי ההיגיינה ופיתחו דלקות בעין, גירוי ודחייה של העדשה, אלרגיה קשה ועד מצבים קיצוניים כמו פצע על הקרנית שעלול להותיר צלקת".

 

לדבריו כל מרכיב עדשות צריך לשאול את עצמו 3 שאלות מהותיות כדי לדעת האם העדשות מתאימות לו ולא מזיקות לעיניים:

אם אני רואה טוב

אם אני נראה טוב (אין אדמומיות בעין, למשל)

אם אני מרגיש טוב 

 

אם אחת מהתשובות לשאלות היא שלילית, מומלץ להוציא את העדשות.

 

צפו בכללי השימוש בעדשות:

 

  

כללי ההקפדה בעת הרכבה והסרה של עדשות המגע הם:

 

בעת ההרכבה הקפידו תמיד לשטוף היטב את הידיים במים וסבון ולייבש אותן היטב באמצעות מגבת נקייה. נערו בעדינות את אריזת העדשות לפני הפתיחה. פתחו את האריזה.

 

שפכו את העדשה אל תוך כף היד שלכם. או, אם יש צורך הוציאו את העדשה מתוך המיכל בעזרת האצבע המורה שלכם. התבוננו בעדשה: אם יש לה צורה עם הקצה המעוגל בשלמות, היא מוכנה להרכבה. אם הקצה מעוקל, היא הפוכה כלפי חוץ . הפכו אותה.

 

יש למשוך את העפעף התחתון כלפי מטה עם האמה/קמיצה של אותה היד. יש למשוך את העפעף העליון כלפי מעלה עם היד השנייה. יש להביט היישר אל העדשה או אל המראה ולהניח את העדשה במרכז העין. לאחר הנחת העדשה, יש לשחרר את העפעף התחתון ואז את העליון ולמצמץ. העדשה אמורה להיות במרכז העין.

 

בסוף היום, יש להסיר את עדשות המגע, יש לשטוף היטב את הידיים במים וסבון ולייבש אותן באמצעות מגבת נקייה, ידיים יבשות מקלות על הוצאת העדשה. מצמצו מס' פעמים, כאשר העין פקוחה יש להביט למעלה. יש למשוך את העפעף העליון כלפי מטה בעזרת יד אחת.

 

יש למשוך את העפעף התחתון כלפי מטה עם האמה של היד השנייה. יש להחליק את העדשה כלפי מטה בעזרת האצבע המורה. יש לצבוט את העדשה בעדינות בעזרת האצבע והאגודל.

 

יש להסיר את העדשה, לבצע את הוראות הטיפול בעדשה (שפשוף או שטיפה) ולשמור את העדשה בתמיסת העדשות. יש לזרוק את העדשות בתום תקופת השימוש המומלצת. במידה ומדובר בעדשות יומיות יש לזרוק אותן לאחר ההסרה.

  

ההבדלים בין סוגי עדשות המגע והדור החדש – טכנולוגיית מדרג המים

בעבר, לקוחות רבים השתמשו בעדשות מגע יומיות מהדור הישן, העשויות חומר שנקרא "הידרוג'ל". עדשות מגע אלו עשויות מטכנולוגיה ישנה והחיסרון בהן הוא עבירות חמצן נמוכה דבר אשר עלול לגרור בעיות קליניות בעיניים.

 

עדשות מגע מתקדמות יותר עשויות חומר הנקרא "סיליקון הידרוג'ל", חומר זה מאפשר עבירות חמצן גבוהה יותר בעדשות המגע.

 

והדור החדש ביותר - עדשות מגע יומיות בטכנולוגיה חדשה הנקראת "מדרג המים", שגורמת לכך שהעדשה אינה מורגשת בעין, ושומרת על לחות העין לכל אורך השימוש. 9 מתוך 10 מתנסים לא מרגישים את העדשה בעין.

 

אלו עדשות המגע הראשונות והיחידות בהן תכולת המים שונה בליבה ועל פני שטח העדשה, והוא מגיע לרמה של כמעט 100%, עם עבירות חמצן הגבוהה ביותר בקטגוריית עדשות מגע היומיות.

 

הכוונה שישנו הבדל בין הליבה ופני השטח של העדשות, כך שישנו סיכוך מלא בפני השטח החיצוניים ביותר המונע יובש ותחושה לא נוחה בזמן העפעוף. חומר סיליקון הידרוג'ל נמצא בליבה – החלק הפנימי של העדשות עם תכולת מים נמוכה כדי לאפשר יכולת העברת חמצן גבוהה.

 

כללי שימוש בעדשות בעלות מדרג מים

לפני שתסירו את עדשות המגע, חשוב לשטוף את ידיכם ולוודא שקצות האצבעות שלכם יבשות לחלוטין.

 

שלב זה חשוב מאוד מפני שעדשות המגע בעלות מדרג המים Dailies Total1 מתוכננות להישאר לחות, מסוככות ונוחות במהלך היום כולו. קצות אצבעות יבשות ימנעו מהעדשות להחליק מהאצבעות שלכם. מאותה הסיבה, לא מומלץ להשתמש בטיפות הרטבה לעיניים לפני הסרת העדשות.

 

בגלל שעדשות המגע Dailies Total 1 הן חד פעמיות, אין כל צורך בניקוי וחיטוי. פשוט השליכו אותן לפח בסוף כל יום.

 

עדשות המגע היומיות, בעלות מדרג המים DAILIES TOTAL 1 משלבות סיכוך מתמשך ויכולת עבירות חמצן גבוהה מאד. כמו כן, נוחות יוצאת דופן בסוף היום עבור מראה עיניים לבנות ובריאות.

  

בשיתוף לפידות מדיקל

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כך תשתמשו נכון בעדשות מגע
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים