שתף קטע נבחר

תתפלאו: גם נשים לא תמיד מתרכזות בעבודה

נשים קרייריסטיות ידועות כמולטי טאסקינג, אך חלקן דווקא מתקשות להתמיד במשימות או להתחיל פרויקטים. הסיבה: הן אינן מאובחנות כסובלות מהפרעות קשב וריכוז. כיצד ניתן להתגבר על הבעיה ולהפוך אותה ליתרון? מדריך

לא מצליחות להתרכז: נשים קרייריסטיות ידועות כ"מולטי טאסקינג" - יכולות לבצע מספר פעולות במקביל. אך בעידן המודרני, חלק מהן מוצאות את עצמן "מוצפות" ומתקשות להתמקד בדבר אחד. אם יש גם קשיי קשב וריכוז שלא אובחנו וחוסר מודעות - החוויה קשה עוד יותר.

 

מדריכים נוספים בערוץ הקריירה :

כך תשמרו על דיסקרטיות בחיפוש עבודה

כך תהפכו את מקום העבודה לירוק ומגובש יותר

איך תשתמשו בפייסבוק כדי לקדם את העסק

 

נשים הסובלות מהפרעות קשב יכולות לומר משפטים דוגמת "אני יושבת כבר שעה מול המחשב ומתקשה ולהתחיל, מה לא בסדר איתי?"; או "הדיון נמשך כמו נצח ואני כבר לא מסוגלת לשבת". לרוב הן נוטות לבקר ולהאשים את עצמן, ואף לייחס את הקשיים שהן חוות לתכונות אופי - דבר הגורם לפגיעה בתחושת הערך העצמי.

 

אך בניגוד לתפיסה זו, הקשיים הללו הם אינם "גזירת גורל", וישנן דרכים להתמודד עם השפעות התופעה ולמנוע ממנה לפגוע בקריירה. הפרעת קשב וריכוז נגרמת מתת-פעילות באזור האונה הפרונטלית, אשר אחראית על תהליכי למידה וזכירה, קשב וריכוז, עיבוד ומיון של מידע וגירויים חיצוניים ופנימיים.

 

ישנן נשים שהפרעת הקשב שלהן כוללת מרכיב של היפראקטיביות (פעלתנות יתר) ואימפולסיביות (קושי בוויסות של תגובות). נשים כאלו חוות קשיים בפעולות ניהוליות, כמו תכנון צעדים קדימה, הקצאת זמן ריאלי למילוי משימות, עמידה בזמנים ושמירה על סביבה מסודרת.

עם ההתבגרות, הכניסה למסגרות נוספות והאחריות על מגוון, תחושות התסכול והקושי הולכות וגוברות.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

 

לדבר על נקודות החוזקה

חשוב לסייע לאותן נשים להכיר בקשיים שלהן ולפתח מודעות לאופן הייחודי שבו הם באים לידי ביטוי אצל כל אחת. רק לאחר מכן, ניתן לסייע לכל אישה ברכישת כלים ואסטרטגיות להתמודדות יעילה עם הקשיים הספציפיים לה.

 

לדוגמה, אפשר לעזור לנשים המגיבות באימפולסיביות, על ידי מתן כלים שיאפשרו להן לזהות את המצב הרגשי שבו הן נמצאות, להכיר את הסממנים המעידים על התפרצות קרבה ולפעול כדי למנוע אותה.

 

לצד זאת, חשוב לפתח את המודעות של אותן נשים לנקודות החוזק שלהן, ולהעצים את תחושת הערך והביטחון העצמי. נשים רבות בעלות הפרעת קשב, ניחנות בכישורים ומיומנויות ייחודיים - כגון חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה, כושר מוגבר לפתרון בעיות, יכולת קליטה של מידע ממספר מוקדים בו זמנית, רגישות, אינטואיציה מפותחת ועוד. ניתן ללמוד כיצד למנף את היתרונות הייחודים הללו לקריירה פוריה ומהנה.

 

הכותבת היא פסיכולוגית תעסוקתית בנטע - המרכז לפיתוח קריירה . העמותה תפתח בשבועות הקרובים קורס הנקרא "מהפרעת קשב להפריית קשב", המיועד לנשים המתמודדות עם קשיי קשב, ותתקיים הרצאת מבוא ללא עלות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterskock
צילום: shutterskock
צילום: ניר ברנגה
ד"ר לירן דנסקי-ברנגה
צילום: ניר ברנגה
מומלצים