שתף קטע נבחר

דו"ח מסכם של 30 שנה: האמת על בטיחות ויעילות החיסונים

בעקבות פגישתו של דונלד טראמפ עם מתנגד חיסונים, מפרסם המרכז האמריקני לבקרת מחלות את סיכום הנתונים מעשרות השנים האחרונות החושף במספרים את מידת בטיחותם של החיסונים, את תופעות הלוואי שדווחו עד כה ומידת היעילות שלהם

חיסונים במספרים: לאחר פגישתו של דונלד טראמפ הנשיא המיועד של ארה"ב עם מתנגד החיסונים רוברט קנדי ג'וניור, והכוונה להקים ועדה שתבחן את בטיחות החיסונים, מפרסם המרכז לבקרת מחלות האמריקני את כלל הנתונים המספריים בדבר החיסונים מ-30 השנים האחרונות, יעילותם, תופעות הלוואי והסיכונים האפשריים.

 

קראו עוד על חיסונים

חיסון נגד שפעת: למי הוא באמת יעיל?

החיסון נגד שפעת גורם למחלה להתפרץ? 9 מיתוסים

האם ההצטננות שלכם היא שפעת? מדריך מחלה

 

הנה כמה מהנתונים שפרסם ה-CDC:

במהלך שני העשורים האחרונים, חיסוני הילדים הצילו את חייהם של 732 אלף ילדים בארה"ב ומנעו מיותר מ-300 מיליון ילדים לחלות.

 

 • קרוב ל-90 אחוזים מתופעות הלוואי של חיסונים אינן חמורות.

 

 • מעל 20 מחקרים שונים הראו בבירור כי אין כל קשר בין חיסון ה-MMR הניתן בגיל שנה (חיסון משולב נגד חזרת, חצבת ואדמת) לבין אוטיזם.

 

 • דו"ח של האקדמיה האמריקנית לרפואה שסקר מעל 1,000 מחקרים אודות חיסונים, סיכם כי תגובות חמורות לחיסונים הן נדירות ביותר.

 

 • החיסון MMR עשוי לגרום לחום, ואחד מכל 3,000 עד 4,000 ילדים שחוסנו בהם עלולים לסבול מפרכוסי חום. עם זאת פרכוסים אלה אינם מסוכנים, אינם גורמים לאפילפסיה ואינם גורמים לכל נזק לטווח הארוך.

 

 • אחד מכל 10 ילדים שנדבק בחצבת מאחר שלא חוסן – יסבול מדלקות אוזניים שעלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לשמיעה עד חירשות.

 

 • שיעור התמותה של ילדים שחלו בחצבת מאחר שלא חוסנו מגיע ל- 1 עד 2 על כל 1,000 ילדים.

 

 • החיסון רוטטק נגד וירוס הרוטה הגורם לשלשולים והקאות, עלול לגרום למחלת מעיים הקרויה "התפשלות מעיים" בה חלק של המעי "נבלע" בתוך חלק אחר וגורם לחסימת מעיים. מחקר שנערך ב- 2014 מצא כי שיעור המקרים של התפשלות מעיים מגיע ל- 1 לכל 65 אלף מתחסנים.

 

 • מחקר אחר הראה כי החיסון מנע אשפוז בקרב 65 אלף ילדים.

 

 • החיסון נגד וירוס הפפילומה HPV עלול לגרום להתעלפות ביום החיסון: מחקר משנת 2012 שנערך בקרב 200 אלף ילדות שקיבלו לפחות מנה אחת של החיסון גרדסיל, הראה כי על כל אלף מחוסנות נרשמו 24 מקרים של התעלפות ביום החיסון.

 

 • החיסון HPV הוצג לראשונה בשנת 2006, מאז ולמשך ארבע השנים שאחרי, שיעור הזיהומים בווירוס הפפילומה בקרב בנות צנח ב-56 אחוזים.

 

 • מתוך הילדים שקיבלו את החיסון המונע אבעבועות רוח, כ-3% לקו בפריחה שכללה 2 עד 5 נגעים בעור. בהשוואה ילדים שלא חוסנו ולקו במחלה סבלו מ-250 עד 500 נגעים בכל הגוף.

 

 • אף שאבעבועות רוח היא לרוב מחלה קלה, היא עלולה לגרום לסיבוכים חמורים הכוללים זיהום חיידקי של העור, דלקת ריאות, זיהום בדם ודלקת קרום המוח.

 

לפני שהחיסון הוצג, נרשמו 4 מיליון מקרים של אבעבועות רוח בשנה בארה"ב, מתוכם 11 אלף ילדים אושפזו בבתי חולים בשל סיבוכי המחלה ו-100 ילדים מתו ממנה. לאחר תחילת החיסונים נגד אבעבועות רוח, צנח מספר האשפוזים בשל סיבוכי המחלה במעל 80 אחוזים.

 

 

ומה המצב בישראל?

על פי נתוני משרד הבריאות, שיעור החיסונים בישראל הוא מהגבוהים בעולם, כשעל פי נתוני משרד הבריאות מעל 96% מההורים מחסנים את ילדיהם. החיסונים הכחידו מחלות כליל (כמו אבעבועות שחורות), עצרו מגפות (כמו פוליו) והפחיתו למינימום זיהומים (כמו הפטיטיס A שלחלוטין נעלם מהנוף הישראלי).

 

מהנתונים עולה עוד כי חרף שיעור ההתחסנות הגבוה, הוריהם של כ-17 אלף ילדים בישראל, במצטבר תלמידי שלוש שכבות גיל בבתי הספר היסודיים - מסרבים לחסנם. מקרב תלמידי כתות א' המתחסנים ל-MMRV נגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח, 4,919 ילדים לא חוסנו בשנת הלימודים שעברה עקב סירוב הוריהם.

 

בקרב תלמידי כיתות ב' המתחסנים בתוכנית המשרד נגד דיפתריה, טטנוס, שעלת ופוליו - 6,145 ילדים לא חוסנו עקב סירוב ההורים ובקרב תלמידי כיתות ח' שאז ניתן חיסון Tdap נגד דיפתריה, טטנוס ושעלת, 6,168 ילדים לא חוסנו עקב סירובי ההורים.

 

הדו"ח מצביע עם זאת על כך ששיעורי הכיסוי של החיסונים עולים משנה לשנה: בשנת 2012 היו רק 93% מהתלמידים מחוסנים, ב- 2013 עלה שיעורם ל- 94.7%, בשנה שעברה 96.8% והשנה - כבר 96.9%. הכיסוי הארצי לחיסוני התלמידים בכיתות א' ו-ב' עמד על 95-97%.

 

צפו: עימות באולפן ynet מול מתנגדי החיסונים

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
האם החיסונים בטוחים ויעילים?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים