שתף קטע נבחר

הלוויה באום אל-חיראן: קריאות להקמת ועדת חקירה

אלפים עשו את דרכם מהצפון, מהגליל ומהנגב להלווייתו של יעקוב אלקיעאן שנהרג בשבוע שעבר מירי שוטרים. אלקיעאן דרס למוות את השוטר ארז עמדי לוי. המשטרה חסמה צירי תנועה סמוכים. אחד התושבים אמר: "הפסדנו מורה נהדר שחינך דורות של תלמידים". חברי כנסת ערבים וראשי רשויות קראו להקים ועדת חקירה

 

אלפים הגיעו למסע ההלוויה ()
אלפים הגיעו למסע ההלוויה

חסימות הכבישים באזור שוקת ()
חסימות הכבישים באזור שוקת

הלווייתו של יעקוב אבו אלקיעאן יצאה מאום אל-חיראן לבית העלמין שוקת שבנגב בצהריים (יום ג'). המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים וחסמה צירים סמוכים, לאחר שאלפים הגיעו ליישוב. אלקיעאן דרס למוות את השוטר רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי, בן 34, בשבוע שעבר.  

 

בין באי ההלוויה: חברי כנסת ערבים וראשי רשויות שגינו את הירי וקראו להקמת ועדת חקירה מקצועית שתחקור את התנהגות השוטרים ותחשוף מי עמד מאחורי הוראת הירי. רבים מהמשתתפים צעקו ואמרו "נקריב את חיינו למען השהיד".

 

המשטרה סגרה לתנועה את מחלף עומר, מחלף שוקת, כיכר אשכולות, צומת שוקת, תל ערד, צומת יתיר וכביש 316 מבית היערן ועד החיבור לכביש 31, ובמקומות אלו הוצבו כוחות משטרה. כבישים וצמתים אלו צפויים להיפתח לאחר סיום הלוויה, בשעה 14:00 בצהריים לערך. "אנו מכבדים את חופש הביטוי" ציינו במשטרה, אך יחד עם זאת, "מי שיבחר להפר את הסדר או לפגוע בשלום הציבור, יטופל ביד נוקשה", אמרו.

יעקוב אלקיעאן ()
יעקוב אלקיעאן

הירי לעבר אלקיעאן באום אל-חיראן בשבוע שעבר ()
הירי לעבר אלקיעאן באום אל-חיראן בשבוע שעבר

השוטר שנהרג: רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי ()
השוטר שנהרג: רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי
 

לקראת ההלוויה. אום אל-חיראן ()
לקראת ההלוויה. אום אל-חיראן

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

אום אל-חיראן בעת ההלוויה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
אום אל-חיראן בעת ההלוויה(צילום: gettyimages)

אלפי בני אדם עשו את דרכם לאום אל-חיראן, להשתתף במסע ההלוויה. אבו אלקיעאן נהרג מירי שוטרים בשבוע שעבר, בעת מהומות שפרצו במקום על רקע הריסת בתי היישוב. רבים הגיעו מהיישובים הערביים בצפון, בגליל, במשולש ובנגב כדי לנחם את בני המשפחה.

 

גופתו של אלקיעאן הוחזקה עד כה בידי המשטרה - תחילה לצורך התיחה שלאחר המוות, שקבעה כי ירי השוטרים לעברו הוא שהביא למותו, ובהמשך - עוכבה השבת הגופה למשפחה בתואנה לחשש מ"פגיעה של ממש בסדר הציבורי". נטען כי למחרת האירוע הסכימה המשטרה לבקשת משפחת אלקיעאן למסור מיידית את הגופה, אך בכפוף לתנאים שישמרו על הסדר הציבורי. אלא שהמשפחה לא הסכימה לתנאים, בהם מועד קצוב להלוויה, הגבלת כמות המשתתפים וללא נאומים פוליטיים.

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)


אום אל-חיראן בשבוע שעבר (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אום אל-חיראן בשבוע שעבר(צילום: הרצל יוסף)
 

"עכשיו אנחנו יותר חזקים"

חסן אבו אבו עראר, תושב הנגב, אמר: "הפסדנו מורה נהדר שלמדנו ממנו הרבה דברים. הוא חינך הרבה דורות והיה לו חלק בהצלחתם. לצערי ממשלת ישראל מנסה להרוס אותנו בכל מחיר. מכאן אני פונה לממשלת ישראל ואומר לה שאם היא חושבת שבהריסת הבתים יכולה לשבור אותנו, אז היא טועה לגמרי. עכשיו אנחנו יותר חזקים ולא ניתן לממשלה הגזענית והרצחנית להמשיך בתכניות שלה נגד האזרחים הערבים".

 

תושבת אום אל-חיראן אמרה: "תודה לאל שניצחנו את המשטרה והחזרנו את גופת השהיד ללא שום הגבלה. הכול בזכות המאבק של הציבור הערבי שהזדהה עם משפחת הקורבן". היא ציינה: "ממשלת ישראל וגלעד ארדן ישר טענו כי אלקיעאן דרס שוטרה ובכוונה והגדירו אותו כמחבל, אבל האמת  - המחבל כאן היא ממשלת ישראל שמעסיקה מחבלים גזעניים שתפקידם רק לפגוע בתדמית החברה הערבית". היא הוסיפה: "על הממשלה להבין שאם ההריסה תחזור על עצמה שוב, הפעם נאבק בכל כוחותינו. הירי של השוטרים לא ירתיע אותנו וכולנו מוכנים למות שהידים לטובת המאבק שלנו נגד ההריסות".

 

ח"כ טלב אבו עראר (הרשימה המשותפת) אמר לפני ההלוויה: "אנו חשים סיפוק ושלווה בעקבות החלטת בית המשפט העליון לשחרר את גופתו של אלקיעאן, בלי כל הגבלה או תנאי, כפי שביקשה המשטרה. ההחלטה מעידה שהשופטים השתכנעו שהוא נהרג בדם קר, וניסיונות המשטרה להטעיית השופטים לא צלחו". לדבריו, "ההחלטה מוכיחה גם כי החזקת הגופה הייתה למען הון פוליטי של ארדן ונתניהו. אנו לא נשתוק ולא נסלח למסיתים ולגזעניים, ולאלה שהיה להם חלק בעיוות האמת". 


פורסם לראשונה 24/01/2017 11:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים