שתף קטע נבחר

מכסיקו נגד נתניהו: "נדהמנו מהציוץ על החומה"

רה"מ הצדיק את תוכנית טראמפ להקים חומה בגבול ארה"ב-מכסיקו, וביסס את דבריו על הגדר בגבול מצרים: "רעיון גדול". במכסיקו זעמו: "אנחנו ידידי ישראל, וכך צריך להתייחס אלינו נתניהו". גם שגריר ארה"ב היוצא דן שפירו תקף: "חומה אינה גדר"

 

טראמפ שיתף את הציוץ של נתניהו ()
טראמפ שיתף את הציוץ של נתניהו

 

ציוץ של ראש הממשלה הוביל לעימות ישיר מול מכסיקו. לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הביע את תמיכתו בכוונת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להקים חומה בגבול עם מכסיקו וצייץ בטוויטר כי זהו "רעיון נהדר", הגיבו בחריפות במשרד החוץ במכסיקו.

 

"משרד החוץ הביע בפני ממשלת ישראל, דרך השגריר שלה במכסיקו, את התדהמה המוחלטת, הדחייה והאכזבה מהמסר שהעביר ראש הממשלה נתניהו בנוגע לבניית גדר בגבול", נמסר הלילה (יום א') בהודעה המכסיקנית החריפה.

 

לפי ההודעה, "מכסיקו היא ידידה של ישראל וכך צריך להתייחס אליה ראש הממשלה". בהודעה צוין גם כי רק ביום שישי האחרון - ביום השואה הבינלאומי - הביע שר החוץ המכסיקני לואיס וידגראיי את ההזדהות העמוקה שלו עם ישראל.

גבול מכסיקו-ארצות הברית. טראמפ רוצה חומה (צילום: AP) (צילום: AP)
גבול מכסיקו-ארצות הברית. טראמפ רוצה חומה(צילום: AP)

ההודעה המכסיקנית נכתבה בעקבות הציוץ של נתניהו בצאת השבת, בנוגע לסוגיית תוכנית ממשל טראמפ להקים חומה בגבול עם מכסיקו. נתניהו כתב כי הוא מצדיק את התוכנית וביסס את דבריו על החלטת הממשלה לבנות גדר לאורך הגבול עם מצרים.

 

"הנשיא טראמפ צדק", כתב נתניהו בחשבון הטוויטר שלו. "אני בניתי חומה לאורך גבולה הדרומי של ישראל. זה עצר את ההגירה הלא חוקית. הצלחה גדולה. רעיון גדול". לציוץ הוסיף נתניהו את דגלי ארה"ב וישראל. אחר כך שיתף הנשיא האמריקני את הציוץ של נתניהו.

 

בישראל חששו מגלישה למשבר עם מכסיקו בעקבות הציוץ של ראש הממשלה. לשגרירות ישראל במכסיקו החלו להגיע מסרים קשים מההנהגה במכסיקו סיטי. באותם מסרים צוין כי קיים כעס על ההתבטאות של נתניהו. מסרים דומים הגיעו גם מצד ראשי הקהילה היהודית.

הקמת הגדר בגבול מצרים (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
הקמת הגדר בגבול מצרים(צילום: מאיר אוחיון)

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, הבהיר בציוץ שפרסם כי "ראש הממשלה התייחס לניסיון הספציפי שלנו בהגנה, שאותו אנו רוצים לחלוק. אנו לא מביעים עמדה ביחסי ארצות הברית-מכסיקו".

 

גם שגריר ישראל במכסיקו יונתן פלד צייץ בספרדית כי "אין אפשר להשוות בין גבול מצרים לגבול מכסיקו-ארצות הברית. הגבול הסגור שלנו נבנה כך כדי למנוע טרור". אך כל זאת לא מנע את ההודעה המכסיקנית החריפה שהגיעה בהמשך.

 

בתוך כך, הציוץ של נתניהו הוביל גם לביקורת מצד דן שפירו, שגריר ארצות הברית היוצא בישראל. שפירו, שנשאר עדיין בישראל, תקף בחריפות את עמדת ראש הממשלה נתניהו בנושא שמעורר מחלוקת עזה בארה"ב בין הדמוקרטים לרפובליקנים. משוחרר מכבלי הדיפלומטיה כתב שפירו בחשבון הטוויטר שלו כי האמירה של נתניהו מנוגדת ליעד שלו לשמור על תמיכה דו-מפלגתית בישראל בתקופת הנשיא החדש.

שפירו ונתניהו, בימים אחרים (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
שפירו ונתניהו, בימים אחרים(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

"זה הפתיע אותי שראש הממשלה מתבטא בנושא שהוא לא באינטרס של ישראל והוא במחלוקת בארה"ב", כתב שפירו. "האתגר של ישראל בסיני לא דומה לגבול של ארה"ב. הפתרון שלהם (גדר, לא חומה) עובד בשבילם, לא יעבוד בשבילנו".

 

בהמשך דבריו ציין שפירו כי "קשה להסביר את ההתערבות הזאת בנושא בוער בפוליטיקה הפנימית האמריקנית, אלא אם החיבוק הזה הוא דרישה של טראמפ מנתניהו בתמורה למשהו שנתניהו רוצה בבחינת 'שמור לי ואשמור לך'. אבל לשם מה? לבטל את העסקה עם איראן? להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים? לתמוך בבנייה בגושי ההתיישבות? עבורי - זה נראה כאילו טראמפ כבר לוחץ על נתניהו חזק".


פורסם לראשונה 28/01/2017 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הגדר בגבול מכסיקו-ארה"ב
צילום: AP
מומלצים