שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock
  אופקים: 10,000 דירות חדשות במזרח העיר
  ועדות התכנון צפויות לדון בתוכנית שמקדמת רשות מקרקעי ישראל, להקמת שכונת מגורים חדשה בעיר הדרומית. גם בדימונה מקודמת תוכנית עבור 11 אלף יחידות דיור, ובקריית שמונה מתוכננת שכונה עם כ-9,000 דירות. ברמת השרון יניב פינוי המחנה הצבאי גלילות הקמה של 14,500 דירות

  אילו תוכניות בנייה צפויות לצאת לדרך בשנתיים הקרובות? על פי נתונים של רשות מקרקעי ישראל, שהגיעו לידי ynet, בשבוע הקרוב צפויות ועדות התכנון לדון בתוכנית בנייה חדשה בעיר אופקים, שאמורה להוסיף לה 10,000 יחידות דיור. התוכנית מקודמת במסלול מתחמים מועדפים לדיור על ידי הוועדה לקידום מתחמים אלה (ותמ"ל), וברשות מעריכים כי היא עתידה לקבל אישור עד סוף 2017.

   

  התוכנית באופקים מציעה הקמה של רובע המגורים ואזור תעסוקה בהיקף של כ-6,500 דונם. היא מהווה הרחבה משמעותית ממזרח לנחל אופקים, שנחשב כיום גבול טבעי של העיר, ומגדילה את תחום השיפוט העירוני בכ-50%. ברובע עתידות לקום כ-9,400 יחידות דיור, מתוכן כ-20% יחידות קטנות.

   

  כמו כן, ייבנו 524 יחידות דיור מוגן ובסך הכול 9,919 יחידות. בנוסף יוקמו שטחים פתוחים, שירותי ציבור, מסחר ותעסוקה, פארק רובעי ומתחם עתיקות לפיתוח וכן שטחי ציבור, תעסוקה ומסחר כלל עירוניים.

  בנייה באופקים (צילום: הרצל יוסף)
  בנייה באופקים(צילום: הרצל יוסף)

  תוכנית נוספת בדרום הארץ שצפויה לקבל תוקף בשנתיים הקרובות, כך על פי רשות מקרקעי ישראל, מבקשת להוסיף 11 אלף יחידות דיור חדשות לעיר דימונה. התכנון המפורט להקמת השכונה החדשה כבר החל, והצפי הוא שהתוכנית תאושר במחצית השנייה של 2018.

   

  התוכנית משתרעת של שטח של כ-9,600 דונם במזרח העיר. כיום מתגוררים בדימונה כ-40 אלף תושבים, והתוכנית החדשה צפויה להגדיל את מספר התושבים ל-80 אלף איש עד 2020.

  תוכנית השלד של שכונת המגורים בדימונה (עמוס ברנדייס - אדריכלות ותכנון עירוני בע"מ)
  תוכנית השלד של שכונת המגורים בדימונה(עמוס ברנדייס - אדריכלות ותכנון עירוני בע"מ)

   

  במקום בסיס גלילות - 14,500 דירות חדשות

  גם באזורי הביקוש מקודמות תוכניות גדולות מוכרות: תוכנית שדה דב לבניית 16 אלף יחידות דיור על שטח שדה התעופה עתידה, על פי רשות מקרקעי ישראל, לקבל תוקף במחצית השנייה של 2019. אולם על רקע הצעת חוק המבקשת לדחות את פינוי שדה דב לינואר 2019, ייתכן שהמדינה תתקשה להוציא לפועל את התוכנית בשנים הקרובות.

   

  הדיון בהצעת החוק היה אמור להתקיים היום בוועדת השרים לענייני חקיקה, אך נדחה בשבועיים. עם זאת האיום על בעלי הקרקע (המכונה הגוש הגדול) הפרטיים לא הוסר. יו"ר הוועדה, שרת המשפטים איילת שקד הבהירה כי אם תוך שבועיים לא יגובשו הסכמות עם קבוצת בעלי הקרקעות הפרטיים במתחם, החוק יעלה לדיון בוועדה וככל הנראה יאושר.

   

  את החוק מקדמים ח"כ איציק שמולי, בצאלאל סמוטריץ' וחתומים עליו עוד כ-70 ח"כים נוספים כך שסיכוייו לעבור גבוהים. באוצר מעריכים כי יצליחו לגבש הסכמות עם בעלי הקרקעות בגוש הגדול, אך בשיחות עם גורמים מקרב בעלי הקרקע עולה כי הם רחוקים מהסכמות ורואים במתווה כחלון עוד ניסיון למשוך זמן כדי לסכל את סגירת שדה דב.

   

  על פי פסיקת בג"ץ והסכמות בין בעלי הקרקעות למדינה, שדה התעופה האזרחי אמור להתפנות באפריל 2017. לחץ של עיריית אילת וארקיע, שחששו מסגירת השדה, הוביל למתווה חלופי שגיבש שר האוצר משה כחלון. על פי מתווה של כחלון, השדה האזרחי ימשיך לפעול מתוך המתחם הצבאי, עד אשר זה יתפנה בינואר 2019. אבל כאמור נדרשת הסכמה של בעלי הקרקעות בגוש הגדול.

   

  תוכנית נוספת באזור הביקוש ממוקמת במערב רמת השרון, ומבקשת להוסיף 14,500 יחידות דיור במקום בסיסי מחנה גלילות שיפונו לעיר הבה"דים בנגב. על פי הרשות, המתחם הצפוני של התוכנית עתיד לקבל תוקף ב-2018, והמתחם הדרומי בסוף שנה זו. ברשות מבהירים עוד כי יציאתן לדרך של תוכניות הבנייה תלויות במועד פינוי הבסיסים.

   

  בצפון הארץ, מתוכננת שכונה חדשה במזרח קריית שמונה, שאמורה להוסיף 8,800 יחידות דיור חדשות לעיר הצפונית וככל הנראה תקבל תוקף ב-2018. בסך הכול מציינים ברשות כי ב-2016 הופקדו להתנגדויות הציבור כ-78 אלף יחידות דיור בתוכניות מפורטות, אשר קודמו על קרקעות מדינה, ומרביתן צפויות לקבל אישור מוועדות התכנון בשנים 2017-2018.

   

  לדברי רפי אלמליח, מנהל אגף תכנון ופרויקטים ברשות, "כחלק מהתמודדות אגף התכנון ברשות מקרקעי ישראל עם משבר הדיור, בשנת 2016 השקענו מאמצים משולבים להגדלת מלאי יחידות הדיור לשיווק באמצעות יוזמות תכנוניות חדשות וקידום תוכניות גדולות למגורים, המשלבות גם היקפי תעסוקה נרחבים. ב-2017 נמשיך במאמצים אלו לצורך הגדלת מלאי יחידות הדיור הזמינות לשיווק בכל הארץ".

   

  בהכנת הכתבה השתתף אמיתי גזית, "כלכליסט"

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אופקים: 10,000 דירות חדשות במזרח העיר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים