שתף קטע נבחר

מחקר: זיהום אוויר מכפיל הסיכון ללקות באלצהיימר

לא מזיק רק לריאות: חוקרים אמריקנים מצאו סיכון גבוה פי 2 ויותר ללקות באלצהיימר אצל נשים שגרו באזורים עם זיהום אוויר גבוה. מחקר מקביל בעכברים מצא כי אלה שנחשפו לחלקיקים המזוהמים היו בסיכון גבוה בעשרות אחוזים לפתח משקעים חלבוניים במוחם - האופייניים למחלת האלצהיימר

הוכחה נוספת להשפעה ההרסנית של זיהום האוויר: חוקרים אמריקנים מצאו כי חשיפה למזהמים באוויר מגבירים משמעותית את הסיכון לדמנציה. הממצאים פורסמו בכתב העת Tanslational Psychiatry.

 

מחקרים קודמים כבר קשרו זיהום אוויר לסיכון גבוה לתמותה, למחלות לב, שבץ מוחי, ופגיעה בריאות במיוחד בילדים. כעת ביקשו החוקרים לבדוק את הקשר בין זיהום האוויר לבין מחלות הדמנציה, ובהן מחלת האלצהיימר.

 

קראו עוד על אלצהיימר

מחקר חדש: נמצא קשר בין בדידות לסיכון מוגבר לאלצהיימר

מחקר חדש: חימום יתר של מזון מהחי עלול לגרום לאלצהיימר

 

החוקרים עיבדו נתונים מ-3,647 נשים מבוגרות בגילאי 65 עד 79 מ-48 מדינות בארה"ב בין השנים 1999 עד 2010. בתחילת המחקר אף אחד מהנשים לא אובחנה כסובלת מדמנציה.

 

במקביל, צ'ן ועמיתיו ביצעו בדיקות במוחן של 20 נקבות עכבר הנושאות גנים הקשורים למחלת האלצהיימר. העכברות נחשפו לכמויות מבוקרות של חלקיקי זיהום למשך 15 שבועות. העכברות שנחשפו לחלקיקים המזוהמים היו בסיכון גבוה ב-60% לפתח במוחם מרבצים עמילואידיים – משקעים חלבוניים המעידים על מחלת האלצהיימר. מרבצים אלה רעילים ביותר וגורמים לניוון המוח ופגיעה בתפקודו עד למות החולה.

 

המחקר בקרב הנשים הראה כי מבוגרות שחיות באיזורים בהם ריכוז חלקיקי המזהמים באוויר עובר את התקנים הפדרנליים, נמצאות בסיכון פי 2 לפתח דמנציה. נשים שהיו עם נטייה גנטית למחלת האלצהיימר, נמצאו בסיכון גבוה עוד יותר של 263 אחוז ללקות במחלה. לדברי החוקרים, פירוש הדבר שזיהום האוויר אחראי ל-21 אחוז מכלל מקרי הדמנציה בעולם.

 

"אנחנו עדיין לא יודעים מה רמת הזיהום הבטוחה שלא תגביר את הסיכון לאלצהיימר", אמר פרופ' ג'יו צ'יאואן צ'ן, מומחה לרפואה מונעת, שעמד בראש המחקר, "קובעי המדיניות יצטרכו להיות ערים לממצאים ולקבוע את הרמה הבטוחה".

 

אלצהיימר. אחד מכל חמישה קשישים בישראל סובל מדמנציה ברמות שונות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אלצהיימר. אחד מכל חמישה קשישים בישראל סובל מדמנציה ברמות שונות(צילום: shutterstock)

 

בישראל: 1 מכל 5 קשישים סובלים מאלצהיימר

דמנציה (שיטיון) היא שם כולל לקבוצת מחלות שמתאפיינות בירידה בתפקוד של קליפת המוח ובהידרדרות מנטלית, כשהשכיחה בהן היא האלצהיימר.

 

אחד מכל חמישה קשישים בישראל סובל מדמנציה ברמות שונות. כ-70 אלף ישראלים לוקים באלצהיימר, וההערכה היא שבתוך 15 שנים יגדל מספרם ל-120 אלף. ככלל, ככל שעולה תוחלת החיים, עולה שכיחותה של המחלה, שפוגעת באופן שווה בגברים ובנשים מכל הגזעים ומכל השכבות הסוציו-אקונומיות.

 

אלצהיימר היא מחלה ניוונית מתקדמת של המוח, שהורסת בהדרגה את תאי המוח וגורמת להידרדרות ביכולת השכלית, לאובדן זיכרון ולפגיעה ביכולת החשיבה, הריכוז, הלמידה והתקשורת. לעיתים סובלים החולים גם מערנות יתר, מהזיות ומנדודי שינה. רוב החולים מתים בתוך 15-10 שנים מפרוץ המחלה.

 

השלב הראשון של המחלה, שנמשך שנתיים עד ארבע שנים, כולל שיכחה של שמות מוכרים מהיומיום, שיכחה של שמות חפצים פשוטים ושיכחה של שמות חברי משפחה וחברים קרובים. בהמשך מופיעים איבוד עניין בפעילויות חברתיות ובתחביבים ופגיעה ביכולת השיפוט.

 

בשלב השני, שנמשך שנתיים עד שמונה שנים, מתקשה החולה לזהות אנשים שהוא מכיר כמו חברים וקרובי משפחה, הוא לא מצליח לזכור כיצד לסיים מטלות יומיות פשוטות כמו מקלחת וצחצוח שיניים, הוא מגלה בלבול ודאגה גוברים וסובל מהזיות ומנדודי שינה. בשלב השלישי והמתקדם של המחלה, שנמשך שנה עד שלוש שנים, החולה כבר לא מזהה את בני משפחתו הקרובים, מתקשה באכילה, לא מבין משמעות של מילים ולא מסוגל להתלבש, להתרחץ או לשלוט על סוגריו.

 

אבחון המחלה נעשה במרפאת זיכרון על ידי רופא נוירולוג שבוחן את התגובות לפעילויות היומיום, כמו איבוד היכולת לנהל את ענייני הכלכלה השוטפים (חשבון בנק, תשלום חשבונות), איבוד ההחלטות והסתמכות מוחלטת על אחרים ("תבחר אתה בשבילי"), חזרה על אותה שאלה שוב ושוב במהלך שיחה, איבוד עניין בתחביבים ובעיסוקים שהביאו להנאה בעבר ומידת הפגיעה בזיכרון.

 

הטיפול המקובל באלצהיימר הוא בתרופות שמעכבות את פירוק המעביר העצבי אצטיל כולין במוח. התרופות מעלות את הריכוז והקשב של החולה, שהופך ליותר מחובר לסביבה, אבל משפיעות פחות על הזיכרון. הן עוצרות את תהליך ההידרדרות, אך לא מונעות את המחלה.


צפו: זה מה שקורה במוחם של חולי אלצהיימר

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלה נווה
הקשר בין זיהום אוויר לאלצהימר
צילום: אלה נווה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים