שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "בשביל מחיר למשתכן צריך למכור איברים"
  נעמה וחיים פרינס זכו בהגרלה בלוד - אבל מאחר שהגיעו למקום רחוק ברשימה, גילו שלמרות ההנחה אינם יכולים להרשות לעצמם לקנות את הנכס. בפוסט מחאה בפייסבוק חיפשו "קונה לכליות או השכרת רחם", אבל הודו כי המחיר גבוה משום שמדובר בדירת גן בשטח 120 מ"ר. הפרויקט עצמו מאוכלס כמעט כולו. משרד השיכון: "ניתן להירשם להגרלות אחרות"

  המדינה מקדמת במרץ את פרויקט הדגל שלה - תוכנית מחיר למשתכן לדיור מוזל - ורק אתמול הושלם מכרז נוסף באזורי הביקוש . אבל לא כל הזוגות הצעירים שזוכים בהגרלה יכולים להרשות לעצמם לקנות את הדירה שבה זכו. כאלה הם נעמה (25) וחיים (26) פרינס מירושלים, זוג צעיר שנישא לפני כשנה וחצי ומבקש לקנות דירה למגורים.

   

  כתבות נוספות על תוכנית מחיר למשתכן

   

  בני הזוג נרשמו להגרלה בפרויקט מחיר למשתכן בשכונת אחיסמך בלוד, שלה נרשמו לא פחות מ-6,000 זכאים שהתחרו על 376 דירות. השניים גילו שניתנה להם הזכות לרכוש דירת גן בשטח של 120 מ"ר עם גינה בשטח של 300 מ"ר תמורת 1.7 מיליון שקל - מחיר שאינם יכולים לעמוד בו ולכן נאלצו לוותר על הזכייה.

   

  בפוסט שפרסמו הבוקר (ה') בפייסבוק כתבו: "בשעה טובה ומוצלחת זכינו בהגרלת מחיר למשתכן בלוד, לאחר המתנה של למעלה משמונה חודשים. עקב מיקומנו בתור נותרו עבורנו רק דירות גן של חמישה חדרים במחיר התחלתי של 1.70 מיליון שקל לדירה, שהרי ידוע שכל זוג צעיר (מעצם הגדרתו "צעיר") יכול לאפשר לעצמו סכום כזה, עם הכרח להון ראשוני של חצי מיליון שקל והחזר משכנתא חודשי של כ-5,500 שקל ל-30 השנים הבאות בחייו. וזה עוד לפני ילדים!".

  הפוסט בפייסבוק
  הפוסט בפייסבוק

  בני הזוג הודו כי "חשוב לציין שהדירות בגודל 120 מטר ושטח הגינה כ-300 מטר", אולם הוסיפו: "לצורך הקנייה אנו עורכים מכירת איברים. אם מישהו מכיר קונה לכליות, כבד, ריאות או השכרת רחם - אנא הפנו אותם אלינו. גמישים במחיר, וסודיות מובטחת. תודה, חיימקה ונעמה. תודה, מחיר למשתכן, שאתם מאפשרים דיור בר-השגה לזוגות צעירים במדינת ישראל. אשריכם".

   

  בשיחה עם ynet מספרת נעמה: "חיפשנו דירה לקנייה בירושלים ולא הלך לנו, למרות שהמחירים שם של דירות יד שנייה נמוכים בהרבה מהמחיר שמוצע לנו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. עדיין, המחירים בירושלים לא התאימו לנו מבחינת ההחזר החודשי של המשכנתה - זוג צעיר הרי צריך לשלם גם עבור מעון לילד ולרכב.

   

  "לפני שמונה חודשים נרשמנו להגרלה בלוד כי יש לנו אידיאל להשתקע בעיירת פיתוח, מה גם שהמחיר נמוך ביחס לאזור המרכז. אני במקור מרמלה וגם רצינו להיות קרובים להורים שלי ולכן וזה נראה לנו אידיאלי. אבל עכשיו נחפש דירה מיד שנייה - זה הרבה יותר משתלם לנו".

   

  הצפי: אכלוס לקראת 2017

  נציין כי פרויקט אחיסמך של חברת האחים צפריר וזהר שרבט נמכר כמעט כולו ונותרו למכירה דירות בודדות עם מספר חדרים גדול והמחיר בהתאם. החברה מסיימת בימים אלה את בניית הקומה התשיעית ומתחילה בבניית הקומה העשירית והאחרונה. זאת כחצי שנה לאחרי שעלו הדחפורים על הקרקע. "אם לא יהיו הפתעות לקראת סוף 2017 ובתקווה שאף מוקדם יותר, מקווים שנאכלס - כך שהמשפחות יוכלו להיכנס לביתם במחיר למשתכן אחיסמך לוד", נמסר מהיזמים.

   

  הפרויקט כולל 10 בניינים, מתוכם שמונה בניינים עם 10 קומות בכל אחד, ושניים נוספים בני שמונה קומות. 38 יחידות דיור הן דירות גן, 98 יחידות בנות שלושה חדרים, 100 יחידות בנות ארבעה חדרים, 177 יחידות בנות חמישה חדרים ודירה אחת כוללת שישה חדרים.

  פרויקט מחיר למשתכן בשכונת אחיסמך בלוד
  פרויקט מחיר למשתכן בשכונת אחיסמך בלוד

  נזכיר כי באוקטובר האחרון פורסם ב"כלכליסט" על 1,100 ויתורים בפרויקט בלוד מסיבה דומה. ביטולים מוקדמים לדירות הגן ולדירות נוספות נרשמו גם מסיבות אחרות, כגון סירוב מהבנק ליטול משכנתאות.

   

  ב"כלכליסט" דיווחו על מקרה זהה שאירע בפרויקט מחיר למשתכן ברעננה, לאחר שמחצית מהזוכים ביטלו את זכייתם. הסיבה: 30 דירות יחסית זולות בלבד בפרויקט, והשאר עולות החל מ-2.4 מיליון שקל ומעלה.

   

  בימים אלה מתקיימים דיונים על תוכנית רובע שדה דב בתל אביב, שצפוי לכלול 16 אלף דירות לאחר פינוי שדה התעופה הצבאי והאזרחי. אתמול נערך דיון בנושא שהופסק לאחר שהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיר ניסתה להבין האם מקודמת תוכנית לדיור בר השגה, שכוללת גם את פרויקט מחיר למשתכן, ברובע המגורים המתוכנן שמקדמת רשות מקרקעי ישראל. החשש הוא שגם אם תקודם תוכנית דיור בהישג יד, המחירים עדיין יהיו מעבר להישג ידם של התושבים.

   

  נדגיש כי היזמים שזוכים במכרזי מחיר למשתכן בכל רחבי הארץ פועלים על פי התנאים שהציבה בפניהם הממשלה. באופן טבעי, מחירי הדירות באזורי הביקוש, גם בפרויקט הדיור המוזל, יהיו גבוהים יותר מאשר בפריפריה.

   

  אבל, כפי שפורסם השבוע ב"כלכליסט" - גם בפריפריה המחירים גבוהים ויותר מ-90% זכאים החליטו לוותר על הזכות לרכוש דירות בקריית ביאליק. לרוב מהסיבה שמדובר בדירות גדולות שנוצרו בגלל שיטת המכרזים - במסגרתה הקבלנים מוכרים דירות לפי מחיר קבוע למ"ר. לכן הם מתכננים דירות גדולות כשהעלות השולית עבורן נמוכה, מה שלמעשה מגדיל להם את הרווחים.

   

  ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "משרד הבינוי והשיכון פועל במטרה להגדיל את היצע הדירות, ובד בבד לאפשר למשפחות צעירות וחסרות דירה להתחיל את חייהן בביטחון כלכלי. התוכנית מציעה לזכאים לרכוש דירה בהנחה ממוצעת של 200 אלף שקל בהשוואה למחיר השוק באותו האזור. מרבית הדירות מתוך 376 יחידות הדיור בפרויקט בלוד נמכרו ונותרו דירות בודדות. רשימת הדירות הפנויות הכוללת מחירים, שטחי הדירות ופרטים נוספים, ידועה מראש. אם מחיר דירת הגן גבוה לבני הזוג, ישנן הגרלות לאלפי דירות אחרות במחירים נמוכים יותר ברחבי הארץ ובמרכזה. משום שאינם בין הזוכים הראשונים, יש באפשרותם לוותר על הדירה, מבלי שהוויתור יחשב, ולהירשם להגרלות אחרות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""בשביל מחיר למשתכן צריך למכור איברים""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים